Full WordPress Optimizasyon & WordPress Hızlandırma Ayarları 2022

 1. Anasayfa
 2. İpucu
 3. Makale detayı
Full WordPress Optimizasyon & WordPress Hızlandırma Ayarları 2022

WordPress hızlandırma 2022 yılında Google’ın Pagespeed insight lighthouse ve webmaster tools araçları arasındaki bağı güçlendirdiği bir işlemler bütünü haline geldi. Google işlem verilerine göre WordPress hızlandırma 2022 yılının WordPress hızlandırma eklentileri ayarları ile 2022 yılı PageSpeed site hızlandırma yönergelerini sizler için paylaşacağız. WordPress site hızı arttırma ve WP optimize ayarları ile Plesk ve Cpanel site hızlandırma adımlarını paylaşacağız.

İçindekiler

✅WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır ?

WordPress Optimizasyonu ile beraber olan WordPress tabanlı işlem, web sitenizin çok az kaynak taban kullanımı uygulaması ile birlikte yüksek performanslı bir şekilde vermesini sağlar. WordPress hızlandırma denilen işlem aslında direk olarak saniyeler içerisinde web siteniz açılmasıdır. WordPress Optimizasyon ve WordPress hızlandırma Rehberi hazırlayarak, sizler için etkili ve wordpress hızlandırma sonucu hızlı açılan siteler, google pagespeed, pingdoom, gtmetrix gibi sitelerde yüksek puan yüksek skor verebilecek şekilde yapılandırılması için gerekli adımları inceledik.

✅Wordpress Hızlandırma Rehberi

WordPress hızlandırma rehberi siiz sevgili wordpress severler için oluşturuldu. WordPress hızlandırma adımlarını uygulayarak, sitelerinize bakım yaparak google yönergelerine uygun kullanıcı dostu siteler hazırlayabilirsiniz.

google pagespeed
google pagespeed

Site Hızı Neden Önemli?

Site hızı çoğunlukla belirli olan bir web sayfasının içeriğini tamamen görüntülemek için geçen zamanı belirttiğinden sayfanın kendini yükleme hızı olarak da adlandırılır.

Site hızını belirleyebilmek amacıyla, tarayıcınızın ilk bayt bilgisini doğru alması ne kadar çok zaman almakta olup sayfanızda ki bütün içeriğin ne kadar hızlı şekilde yüklendiği ve ölçülmekte olduğu doğrudan site hızı ilk bayt zamanı biçiminde tanımlanabilir.

site hızı site hız optimizasyonu
site hızı site hız optimizasyonu

WordPress Hızı Nasıl Ölçülür?

Başlıca WordPress site hızınıza etki yapan faktörleri bulunmalı ki ona göre çözüm üretilmelidir. WordPress hızlandırmada yöntemelr lk önce teşhis sonra tedavidir. WordPress site hızınızı doğru ölçebileceğiniz dört farklı araç (tool) bulunmakta, bunların dördü de ücretsiz ve online.

✅Wordpress hızlandırma ölçüm siteleri

 • Pingdom
 • GTmetrix
 • Google PageSpeed
 • WebPageTest

WordPress site hızınızı bu dört araçta da ölçmenizi tavsiye ederim. Dolayısıyla ölçümler yapıldıktan sonra sitenizin hızı size rapor olarak sunulacaktır. Sunulan raporlara göre tüm düzeltme işlemlerini yapabilirsiniz.

wordpress hızlandırma
wordpress hızlandırma

Hosting – WordPress Site Hızlandırma Önemli Mi?

Oldukça önemli olan bir konudur. Çünkü siteniz ağır olursa katılım ve zaman kaybı olur bunun için önemli etkenler şunlardır;

 • Sitenize gelen ziyaretçilerin yüzde elli yedisi bir sayfanın yüklenmesi için üç saniye bekledikten sonra sitenizi terk ediyor.
 • Siteye gelen ziyaretçilerin yüzde otuz ikisi bir ile beş saniye arasında bir sürede siteden çıkıyor.
 • Üç saniyede yüklenen bir site, bir saniyede yüklenen bir siteden yüzde yirmi iki oranında daha az sayfa görüntüleme ve yüzde elli oranında daha yüksek çıkma görülüyor.
 • Beş saniyede yüklenen bir site yüzde otuz beş daha az sayfa görüntüleme yapılırken, yüzde yüz beş daha fazla hemen çıkma oranı görülüyor.
 • On saniyede yüklenen bir site, yüzde kırk altı daha az sayfa görüntüleme ile yüzde yüz otuz beş daha yüksek hemen çıkma oranıyla karşılaşıyor.

Site Hızının SEO etkisi kritik bir faktördür. Bu sebepten yukarıda yer alan maddeler yeterince kötü değilse, Microsoft ve Google doğrudan aşağıdaki istatistikleri bildirmektedir. Belki aşağıdakiler maddeler işinize yarayabilir.

WordPress hızlandırma teknik bilgiler

 • On kişinin sekizi “yavaş” siteye geri dönmeyecek.
 • Bu sekiz kişiden üçü başkalarına bu kötü deneyimlerini anlatacak.
 • Bir saniyelik gecikme, yüzde on bir daha az sayfa görüntüleme, yüzde on altı oranında müşteri memnuniyeti kaybı ve yüzde yedi oranında dönüşüm kaybına eşittir.
 • Performans sorunları yaşayan site ziyaretçilerinin yüzde otuz dokuz veya yüzde kırk yedi (neredeyse yarısı) bir işlemi iptal edecek ve bir rakip siteye geçecektir.
 • Site performansıyla ilgili sorunlar, geliri yüzde dokuz kadar etkiler.

WordPress Site Sağlığı Durumu

Wordpress Site Sağlığı
WordPress Site Sağlığı

WordPress siteniz hakkında olan kritik uyarılar, başarılı testler ve geliştirme önerileri görünüyor. Çıkan ekran görüntüsünde göreceğiniz PHP versiyonunun eski olması veya sitenizin çalışması ve bununla birlikte görüntülenmesini etkileyen hatalarla, kritik uyarılar şeklinde görünür. Uyarıların sağ tarafında bulunan oka tıklarsanız detaylı bilgi alabilirsiniz.

✅Wordpress Optimizasyon Başlangıç

Önerilen gelişmeler kısmında yer alan sitenizin daha hızlı ve güvenli bir şekilde çalışması için tavsiye edilen tüm geliştirmeleri görebilirsiniz. Yani kullanmadığınız için etkisizleştirdiğiniz ama hala silmediğiniz eklentileri silmeniz gerektiğini, sitenizde SSL sertifikası, güncelleme gereken eklenti ve temaları yoksa bununla birlikte eklenmesi gerektiğini size hatırlatır.

Dolayısıyla başarılı testler başlığı altında oluşan sitenizin doğru çalışan özelliklerini doğrudan görebilirsiniz.

google-page-speed
google-page-speed

WordPress Optimizasyon Google Pagespeed Arttırma

WordPress Optimizasyon denilince hiç kuşkusuz piyasanın en iyi yazılımcıları ve en iyi Google yönergelerini takip edenelr, bu işi en iyi yapanalrdır aslıdna. Gerek wordpressin dilinden anlayan gerekse google pagespeedin test sonucunda gerkeli ve istenilen nitelikleri sağlayabilenler, bu optimizasyon sorununu ortadan kaldırmak için gerekli operasyonel faaliyetleri yapmaktadırlar.

✅Google Pagespeed Arttırma

Google Pagespeed arttırma ve google pagespeed scorunun google yönergeleri doğrultusunda yukarılara ortalama en az 50-100 arasına çekilmesi faaliyetine “google pagespeed arttırma” adı verilmektedir. Bu, tamamen sitesini google arama motoruna uyumlu hale getirmek isteyenler için geçerlidir. Sadece Yandex bing vs diğer arama motorlarına hitap ediyorsanız, Google pagespeed‘e takılmayınız.

Fakat kullanıcı deneyimi için sitenizin hızı ve sitenizin hızlandırılması hayati önem taşımaktadır.

site hızı arttırma optimizasyonun seoya etkisi
site hızı arttırma optimizasyonun seoya etkisi

WordPress Hız Optimizasyonu 2022

WordPress optimizasyon işlemi sadece eklentilerden ibaret bir işlem değildir. Optimizasyon, hem yazılım kaynaklı, hem hosting ve hostingin bulunduğu serverin nitelikleri ile alakalı, hem sunucunun ve hitap ettiği kitlenin coğrafyasıyla alakalıdır. Yani bir çok etkeni vardır. Önceki yıllarda, “eklenti kur bırak” mantığının yerini 2022 yılında, “siteni tüm yönergeleriyle birlikte Google’a adapta et” mantığıyla birbeir ilişkilidir.

10 Adımda WordPress Optimizasyon

Wordpress hız optimizasyonu

 • Adım 1 WordPress hızını test etmek
 • Adım 2 Gereksiz tema ve eklentileri kaldırmak
 • Adım 3 CSS, HTML ve Javascript küçültmek
 • Adım 4 Gzip sıkıştırmayı aktifleştirme
 • Adım 5 Resimleri optimize etmek
 • Adım 6 Uzun içeriği birkaç sayfaya bölmek
 • Adım 7 WordPress için hızlandırma için PHP versiyonunu yükseltme
 • Adım 8 Önbellekleme eklentisi kullanmak
 • Adım 9 İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanmak
 • Adım 10 Oldukça basit tema kullanmak

WordPress Optimizasyon – 31 Basit Site Hızlandırma Kuralı

site açılış hızı wordpress

1) Bir Hızlı Web Sunucusu Seçin

2) Performansa Yönelik Bir Tema Seçin

3) WordPress Sayfalarının Kullanımını Sınırlandırın

4) WordPress, Temalar ve Eklentilerinizi Güncelleyin

5) PHP 7 ve üstü kullan

6) SSL kullanın

7) Eklenti Kullanımınızı Yeniden Düşünmek

8) WordPress’i Hızlandırmak için Önbelleği Kullanma

9) Görüntü Optimizasyonu

10) CloudFlare Kurulumu ve CDN

11) Lazy YouTube Videolarını ve Görüntülerini Yükleme

12) Görüntü Boyutlarını Belirtin

13) Ölçekli Resimler Sun

14) Gravatar Optimizasyonu

15) Tembel Yük Disqusu

16) Sınır Sonrası Revizyonları

17) AMP Kullan (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar)

18) Sınırlı Örümcek ve Tarayıcı

19) Javascript Ücretsiz Sosyal Paylaşım Düğmelerini Kullanma

20) Emojiyi Devre Dışı Bırak

21) WordPress’teki Embed’leri Devre Dışı Bırak

22) Sorgu Dizelerini Kaldırma

23) XMLRPC’yi Devre Dışı Bırak

24) RSD Bağlantılarını Kaldır

25) jQuery Migrate öğesini kaldır

26) WordPress sürümünü gizle

27) wlwmanifest Link’i kaldır

28) RSD Link Etiketini Kaldır

29) Shortlink Etiketini Kaldır

30) RSS Beslemelerini Devre Dışı Bırak

31) Kendi Kendine Geri bildirim Yapmayı Devre Dışı Bırak

WordPress Site Hızlandırma Neden Önemli?

WordPress hızlandırma eklentileri, kullandığınız sitelerin daha hızlı bir şekilde kullanımlarında kolaylık sağlaması ve sitenin hızlı açılması açısından önemli olan bir konumda yer alır. Bu yüzden web sitelerinin hızlı bir şekilde sorunsuz yüklenmesi kullanıcıların o siteye karşı olan ilgisini daha fazla artırır. Pek çok kullanıcı tarafından ziyaret ettiği sitenin kısa bir zaman içerisinde yüklenmesini ve bununla birlikte kişinin aradığı bilgiye ulaşması oldukça önemlidir. Yalnız web sitelerinin oldukça düşük bir hızla yüklenmesi, ziyaretçi kapasitesinin düşüş göstermesine neden olur.

WordPress Web Sitesi Hızınızı Nasıl Kontrol Edersiniz?

WordPress hızlandırma ve site hızınızı kontrol edebilmek için oluşturulmuş olan birçok uygulama vardır. Bunlarla birlikte site hızınızı rahat ve kolay bir şekilde kontrol edebilmeniz mümkündür. Ayrıca ücretsiz ve ücretli olarak uygulama adresleri bulunur.

Ücretsiz Olarak Site Hız Testi Yapabileceğiniz Adresler

 1. GT Metrix

GT Metrix Web sitesi yükleme zamanını test etmektedir. Ayrıca yükleme zamanını geliştirmek amacını güden en güvenilir araçlardan, uygulamalardan biri GT Metrix‘tir. Yükleme zamanını etkileyen tüm faktörlerin hepsinin ayrıntılı şekilde analizini sağlar.

 1. Google Pagespeed Insights

Belirli bir web sayfasının yükleme süresiyle ilgili nasıl performans gösterdiğini detaylı şekilde öğrenmek istiyorsanız, Google Pagespeed Insights oldukça güvenilir olan seçenektir. Pagespeed Insights, tarafından sayfa yükleme süresini en kolay nasıl iyileştirebileceğiniz hakkında size bütün ayrıntıları sağlar.

Bu aracın en iyi olan yönü Google hizmeti olmasıdır. Google tarafından sağlanan bir hizmetin, size web site hızınızı nasıl daha iyi artırabileceğinizi söylemesi kadar avantajlı olan başka uygulama yoktur.

 1. WebPage Test

WebPage Test aracın da yukarıda bahsetmiş olduğumuz diğer iki araç olan web sitenizin iyi biçimde hızını nasıl artırabileceğinizin ayrıntılı bir yönden analizini sunmakta. Kullanıcıların ağ kapasitesini, yerini ve bağlanabilirliğini dikkate alarak; web sitesi açısından hızının ağ düzeyinde nasıl bir yönden optimize edileceğine dair öneriler içerir. Bunun dışında, web sitenizin hızını dikkatli olarak test etmek istediğiniz sunucunun ise konumunu seçme seçeneği sunar.

 1. Gift of Speed

Gift of Speed, web sitesi yönünden hız performansını ölçmek için doğrudan kullanabileceğiniz alternatif araçlardan biridir. Yani hız ölçüm metrikleriyle birlikte, bu araç aynı zamanda sizin web site hız optimizasyon hizmetleri ile beraber dünyadaki çeşitli coğrafi konumların hepsini kullanarak web sitesi hızını test etmek için seçenekler sunmakta.

WordPress Sitenizi Neler Yavaşlatır?

Hız testi raporunuzu muhtemel olarak iyileştirmek için birden fazla seçenekle öneriye sahip olacaktır. Yalnız yeni başlayanlar için bunları anlayıp düzgün ve uygun çözümleri uygulaması zordur.

Ancak, internet sitenizi yavaşlatan bütün unsurların anlaşılması, performansı artırmak ve çok daha uzun vadeli kararlar alabilmek amaçlı olarak çok önemlidir. WordPress optimizasyon yapmadan bilinmesi gerekenler vardır.

Yavaş bir WordPress web sitesinin öncelikli nedenleri şunlardır:

Web Hosting

Bir arabanın motoru nasılsa sitenizin de motoru sunucunuzdur. Yani yukarıda bulunan testleri yapıp tüm önerileri doğru uyguladığınız halde sunucunuz yetersiz olursa site hızınız istediğiniz kadar artmayacaktır. Kaliteli bir WordPress Hosting seçmek pek çok hız sorununu baştan önleyecektir.

Eğer sitenizde yer alan hostinginin hız testlerinde başarısız çıktığını görüyorsanız yeni bir hostinge doğrudan geçmenin vakti gelmiş demektir. Düzgün bir şekilde daha hızlı ve iyi sunucuya taşınmak SEO anlamında sizi oldukça fazla açıdan yukarılara taşıyacak.

Godaddy WordPress hostingler olarak yani sunucu performansı hem de doğru WordPress yapılandırmaları ile birlikte hız konusunda sorun yaşamakta olan site sahipleri için doğru çözümler sunmakta. WordPress Eğitimleri ile anında yaşanan sorunların yüzde sekseni sunucu kaynaklı oluyor, maalesef bu sebeple sunucu konusunda oldukça fazla dikkatli davranmak gereklidir.

WordPress Yapılandırması

WordPress siteniz önbelleğe alınmış olan sayfalar sunmuyorsa, sunucunuz fazla yüklenir ve web sitenizin direk yavaşlamasına veya tamamen çökmesine dolayısıyla sebep olur. Çeşitli Cache olan eklentilerin yardımı ile bu yüklenmeyi minimum seviye azaltabilirsiniz.

Sayfa Boyutu

Web için optimize edilmeyen yani başlıca resimler, css, html ve js kaynakları sayfaların çok geç yüklenmesine neden olmakta.

Kötü Eklentiler

Kötü kodlanmış olan bir eklenti kullanıyorsanız, bu yüzden web sitenizi önemli ölçüde yavaşlatabilir. Yani gereksiz bulduğunuz eklentileri mutlaka silmelisiniz.

Harici Yüklenen Dosyalar

Reklamlar, yazı tipi yükleyicileri ve birçok harici komut dosyaları ile web sitenizin performansı üzerinde fazla büyük etkiye sahip olabilirsiniz.

Bununla birlikte WordPress web sitenizi yavaşlatan konunun ne olduğunu bildiğiniz için, WordPress site üzerinde yer alan hızlandırma kısmına geçebilirsiniz.

WordPress Optimizasyon Eklentileri

WordPress dünya üzerinde kabul almış ve gelişmiş olan web içerik yöneticilerinden birisidir. Yalnız en gelişmiş olan sistemlerde çalışırken bile hatalarla karşı karşıya kalmak mümkündür. Bu yüzden WordPress optimizasyon eklentileri hakkında olan uygulamalar bulunur. Sorun olan konuyla alakalı ya da öğrenmek istediğiniz uygulamaları bulabilirsiniz.

WordPress İçin En İyi Cache Eklentileri

Pirilancer olarak, sizlere önceki blog yazılarımızda wordpress en iyi cache eklentilerinden bahsetmiştik. Gözatmak isterseniz sizi şöyle alalım: WordPress en iyi cache eklentileri

En İyi WordPress Cache Eklentileri

1) WP Super Cache Eklentisi

WP Super Cache, en kullanışlı önbellekleme yönetimine sahip olan Cache eklentilerden biridir. Bu eklenti ise WordPress sistemleri için olan statik HTML dosyaları üretir ve bu yüzden önbelleğe alınan dosyaları doğrudan web site ziyaretçilerine sunar.

Süper Cache İncelemesi için tıklayınız

2) W3 Total Cache Eklentisi

W3 Total Cache, son zamanların en çok tercih edilmekte olan cacheleme eklentisidir. Bu eklenti ise cacheleme sisteminin yanı sıra birçok iyileştirme özelliğini içerisinde bulundurmakta ve barındırmaktadır. Cacheleme işlemi ve diğer iyileştirme işlemleri olan tüm özellikler sayesinde web sayfasının kolay açıdan açılış hızının artmasını ve bunların sayesinde site içerisinde dolaşmakla birlikte bütün kullanıcı deneyiminin yükselmesini sağlar. Bütün bunlar da serp sonuçlarında çok daha iyi sıralama alma anlamına gelir.

Total Cache incelemesi için tıklayınız

3) WP Fastest Cache Eklentisi

WordPress dünyasının kullanımı en kolay olan cacheleme eklentisi olarak şüphesiz WP Fastest Cache adında ki eklentisidir. Cacheleme sistemi dışında çoğunlukla yer alan ek özellikleri sayesinde bulunmakta olan web site hızlarının ciddi anlamda fazladan artmasına yardımcı olur. Tarayıcı olan önbellekleme, HTML VE CSS küçültme, gzip sıkıştırma olan özellikleri WP Fastest Cache bulunan eklentisini fazlasıyla ön plana çıkartan özelliklerdir.

Wp Fastest Cache incelemesi için tıklayınız
<h3✅4) Cache Enabler Eklentisi

Cache Enabler eklentisi, kullanım bakımından en kolay olan WordPress cacheleme eklentilerindendir. Fazla özelliğe sahip olmasa bile cacheleme konusunda oldukça başarılı sonuçlar vermekte.

Cache Enabler eklentisi incelemesi için tıklayınız

5) Hummingbird Page Speed Optimization Eklentisi

Optimization olan Hummingbire Page Speed eklentisi en fazla gelişmiş olan WordPress eklentilerindendir. Sistemde bulunup yer alan bu cacheleme, gravatar önbellekleme, tarayıcı ve dosya sıkıştırma sistemleri sayesinde web sitelerin oldukça kusursuz bir şekilde hızlara en iyi ve en kusursuz olarak ulaşmasına yardımcı olur.

6) LiteSpeed Cache Eklentisi

Bu eklenti diğer eklentilerden büyük bir ölçüde farklıdır. https://pirilancer.com/en-iyi-wordpress-cache-eklentileri#7Comet_CacheÇünkü LiteSpeed Cache olan eklentisi cacheleme işlemlerini direk sunucu bazlı olarak yapar. PHP sistemi kullanıyorsanız eğer yüksek sayfa hızlarına ulaşmak için doğrudan LiteSpeed Cache eklentisini kullanabilirsiniz.

7) Comet Cache Eklentisi

Comet Cache yıldızı ise yeni patlayan WordPress cache olan eklentilerinden birisidir. Bu eklentiyle beraber sayfaların, kategorilerin, RSS beslemeleri ve arşivlerin otomatik bir şekilde önbelleğe alınması ve alınan tüm önbelleğin otomatik olarak kolay şekilde temizlenmesi mümkündür. Bu yüzden önbelleğin kontrolü oldukça önemlidir.

WordPress Optimizasyon konusu hakkında arayabileceğiniz ve merak edilen bütün detaylı bilgiler bu şekildedir. Sonuç olarak burada anlatılan detaylı işlemleri uyguladıktan sonra hiç bir sorun ve sıkıntı yaşamazsınız.

Comet Cache incelemesi için tıklayınız

8) Rocket Cache Eklentisi

WP Rocket cache , beyaz boşlukları ve yorumları kaldırmak için CSS ve JavaScript dosyalarınızı küçültmek gibi kodunuzu optimize etmek için WordPress’teki en Ççok indirilen eklentilerden biridir ve dosya boyutlarını küçültmeye yardımcı olmak için en iyi uygulamadır. WordPress optimizasyon eklentileri içinde açık ara en iyilerindendir.

Rocket Cache incelemesi için tıklayınız

✅Wordpress Optimizasyon ile ilgili Sık Sorulan Sorular

SIK SORULAN SORULAR
SIK SORULAN SORULAR

✅Wordpress optimizasyonu nasıl hızlandırılır?

WordPress optimizasyonu yapmak için bir çok yöntem vardır. Bunlardan bir eklenti ile, diğeri de kodsal çözümleme yöntemidir. Bu yazımızda detaylıca belirttik.

✅Wordpress hızlandırma 2022 teknikleri nelerdir?

WordPress hızlandırma 2022 teknikleri konusunda, yazımızda detaylıca sizlere bilgiler ve yöntemler sunduk. Sizi şöyle alalım. https://pirilancer.com/wordpress-hizlandirma#WordPress_Icin_En_Iyi_Cache_Eklentileri

✅Wordpress hızlandırma rehberi 2022

Sitelerinizz için wordpress hızlandırma konusunda sizlere kapsamlı bir rehber hazırladık. Lütfen yazımızın yukarıdaki detayını okuyunuz.

✅WordPress hızlandırma hizmeti verenler?

WordPress hızlandırma hizmeti verenlerin profesyonelliklerine göre sizler için sıraladık. İşinde uzman kişileri kolayca bulun. https://pirilancer.com/hizmet-ara?keyword=h%C4%B1zland%C4%B1rma&searchtype=services

✅WordPress optimizasyon fiyatları nelerdir?

WordPress hızlandırma fiyatları kişiden kişiye değişmektedir. Sitemizde en uygun ve profesyonel kişileri kolayca bulun. https://pirilancer.com/hizmet-ara?keyword=h%C4%B1zland%C4%B1rma&searchtype=services

✅Wordpress optimizasyon için kullanılan eklentiler nelerdir?

WordPress siteleri hızlandırmak için kullanılan eklentileri sizler için detaylıca açıklayarak, tüm özelliklerine değinerek açıkladık.

✅Wordpress site nasıl hızlandırılır?

WordPress site nasıl hızlandırılır sorusunun cevabını, bu yazımızda kolayca bulabilirsiniz. Lütfen yazı detayına göz atınız.

https://pirilancer.com/wordpress-hizlandirma#WordPress_Icin_En_Iyi_Cache_Eklentileri

admin

Yazardan beri: 4 September 2020

Yorumunuzu bırakın

👋Pirilancer.com'dan ayrılıyorsunuz👋

Bu harika siteye az sonra ulaşacaksın🥰

Video Senin İçin❤️ muzikİZLEmuzik

13 saniye içinde yönlendiriliyorsunuz
1 2 3 4 5 6 7
Bildirimler kapat
Notibell
Tüm Pirilancer'lara 250 TL!
Notibell
İnstagram Gizli Profil Görme
Notibell
İnstagram %100 Engelleyeni Görün
Notibell
İnstagram Story indir🔻
Notibell
İnstagram Video İndir🔻
Notibell
Freelancer Araçları Tıklayınız
Notibell

Müzik Uygulamaları Tıklayınız

Bildirimleri aktif et    Evet .