SEO Uyumlu Resim Optimizasyonu

 1. Anasayfa
 2. İpucu
 3. Makale detayı
SEO Uyumlu Resim Optimizasyonu

SEO uyumlu resim optimizasyonu ile google sıralaması arttırmak görüntülerinizi SEO uyumlu optimize etmek için ipuçlarını sizlere sunuyoruz. Resim optimizasyon araçları ile görsel SEO nasıl yapılır? [Resim İçin SEO] yöntemlerini aktaracağız.

SEO Uyumlu Resim Optimizasyonu
SEO Uyumlu Resim Optimizasyonu

SEO Uyumlu Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Web sitenizin arama motorlarında yükselmesi ve resim aramalarından da organik trafik elde edebilmesi için SEO uyumlu resim optimizasyonu yapılması gerekmektedir. Bu konuda neler yapmanız gerektiği ile ilgili tüm detayları sizlere aktarmak istiyoruz.

Neden Resim Optimizasyonu Yapmamız Gerekmektedir?

Web sitemize eklenen resimler en fazla boyutu kaplamakta ve maalesef ki site açılış hızını yavaşlatmaktadır. Google gibi arama motorları ise ziyaretçilerine böyle bir kötü deneyim yaşatmak istemedikleri için sıralamalarda yükselmeniz mümkün olmaz.

Organik ziyaretçi trafiği kaybetmenizin en büyük sebeplerinden biri resimler olmaktadır. Bu nedenle içeriklerinize eklenecek her resim için optimizasyon yapılması gerekmektedir. Peki, SEO uyumlu resim optimizasyonu için neler yapılması gereklidir?

Seo Resim Optimizasyonu
Seo Resim Optimizasyonu

Adım Adım SEO Uyumlu Resim Optimizasyonu

Web sitemize eklenecek olan görsellerin ham hali ile kullanmamız gereklidir. Bu nedenle mutlaka görsel optimizasyonu yapılması gerekir. Şimdi bu konuda neler yapılması gerektiğini adım adım incelemeye var mısınız?

Görsel SEO İçin Özgün Resimler

Web sitemize eklediğimiz her resmin özgün olması gereklidir. Özellikle kendi çektiğimiz resimleri kullanmak istenen % 100 özgünlüğü başarı ile sağlamaktadır. Ancak web sitemize eklediğimiz her yazı için resim çekmemiz imkansız olacağı için resim stok sitelerinden faydalanabiliriz.

Kullanacağımız resimler üzerinde Photoshop gibi programlar sayesinde özelleştirmeler yapabilir ya da wordpress kullanıcılarına sunulan eklentiler sayesinde filigran ekleyebilirsiniz.

Resim Boyutlandırma Nasıl Yapılmalıdır?

Özgün resimlerimizi içeriklerimize eklemeden önce yapacağımız pek çok ayardan ilki görsellerin yeniden boyutlandırılması olacaktır. Çünkü boyutlar ne kadar büyük olursa web sitenizin açılması o kadar gecikmeli olacaktır.

Resim boyutlandırma işlemini pek çok masaüstü ya vasıtası ile yapabilirsiniz. İçeriğinizde yer alacak olan görselin boyutu yaklaşık olarak bellidir. Bu kullandığınız tasarıma göre değişse de tam boy sidebar olmayan sayfalarda genişlik max 900px. iken, tek sidebar kullanılan sayfalarda ise genişlik max 640px olmaktadır. Bu boyutlar üzerinde ekleyeceğiniz her resim sayfanızın gereksiz yere geç yüklenmesine sebep olmaktadır.

Resim Sıkıştırma

SEO uyumlu resim optimizasyonu için yapmanız gereken bir diğer işlem ise resim sıkıştırma işlemidir. Bu işlem için Photoshop kullananlar web için kaydet seçeneğini kullanarak optimize edebilirler. Diğer kullanıcılar ise online resim optimizasyonu araçlarından faydalanabilirler. Wordpress kullanıcıları ise bu işlem için en iyi resim optimizasyonu eklentileri ile otomatik yapabilmektedirler.

SEO Uyumlu Resim İsmi Düzenlemesi

Belki de en çok ihmal edilen işlemlerden biride içeriklerimize ekleyeceğimiz görsellerin isimlerini düzenlememektir. Çoğu web sitesinde baktığımızda “image047.jpg” ya da “görsel optimizasyonu.jpg” gibi hatalı kullanımlar görülmektedir.

Resim ismi düzenlemesi yaparken içerik ile bağlantılı, odak anahtar kelimemizi içerecek şekilde, Türkçe harfler kullanılmadan ve boşluk yerine – işareti kullanılarak yazılması gereklidir. Örneğin; “görsel optimizasyonu.jpg” yerine “gorsel-optimizasyonu.jpg” kullanılması tavsiye edilir.

Site İçi Görsel SEO Optimizasyonu

SEO uyumlu resim optimizasyonu yaptıktan sonra resimleri sitenize eklerken mutlaka alt etiketi ile resminizi tanımlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde Google bu resmi hiçbir anlamla ilişkilendiremez. Wordpress resim optimizasyonu resim ekleme sırasında Başlık, Alt yazı ve Alternatif metin kısımları ile kolayca yapılabilmektedir.

SEO Uyumlu Resim Optimizasyonu İçin CDN Kullanımı

CDN kullanımı web sitenizin hızı açısından sizi birkaç kademe üste taşıyacaktır. Özellikle çok fazla görsel bulunan web sitelerinin CDN kullanması kesinlikle önerilmektedir.

CDN nedir sorusunu kısaca cevaplayacak olursak, mevcutta tek bir serverda depolanan web site verilerinizin birden farklı lokasyonda yer alan serverlarda depolanmasına olanak sağlayan bir sistemdir. Kullanmış olduğunuz paylaşımlı hostinglerin sağladığı hızdan çok daha fazla hız sağlaması ile birlikte önbellek yani cache sistemi sayesinde web sitelerinizin daha hızlı açılmasına katkı sağlar.

Wordpress Seo Uyumlu Resim Optimizasyonu

wordpress resim optimizasyonu
wordpress resim optimizasyonu

Ve Wordpress siteleriniz için inanılmaz bir eklentiyi sizlerin önerisine sunuyoruz

Robin image optimizer — save money on image compression

Robin image optimizer — save money on image compression

Görsellerin ağırlığını azaltarak web sitenizi daha hızlı hale getirin. WordPress görüntü iyileştirici eklentimiz, görüntü ağırlıklarını kalite kaybı olmadan% 80 oranında durdurabilir.

Robin görüntü iyileştirici, diğer WordPress eklentileri arasında gerçekten öne çıkan akıllı ve gelişmiş bir görüntü iyileştiricidir. Robin görüntü iyileştirici, görüntü sayısı ve optimizasyon kalitesi açısından sıfır sınırlamaya sahip bir WordPress ücretsiz görüntü iyileştirici eklentisidir. Karşılaşabileceğiniz tek şey, 5 MB’ı geçmemesi gereken görüntü ağırlığıdır.

Resim Optimizasyonunun Amacı Nedir?

Görüntünün ağırlığı ne kadar hafifse sayfanız o kadar hızlı yüklenir. Mobil kullanıcıların sürekli büyümesi ile birlikte mobil web sitelerinin optimizasyonuna olan ihtiyaç artmaktadır. Yetersiz reklam performansları nedeniyle çok fazla reddedilmek ve para kaybetmek istemiyorsanız, görsel optimizasyonu ile başlamanızı tavsiye ederiz.

Resim Optimizasyonu için Neden Robin İmage Optimizer Kullanmalısınız?

 • Muadillerinden ilk ve en önemli fark: Eklenti tamamen ücretsizdir ve ücretli ürünlerle aynı özelliklere sahiptir.
 • Bu WordPress resim iyileştiricisinin, resim optimizasyonunda herhangi bir sınırı veya kısıtlaması yoktur.
 • Cron kullanarak otomatik optimizasyon. Optimizasyonun tamamlanmasını beklemenize gerek yoktur; eklenti, arka planda birkaç dakikada bir birkaç görüntüyü optimize edecek.
 • Manuel toplu optimizasyon. Düğmeye basın ve resimlerinizin optimize edilmesini bekleyin
 • Görüntü yedekleme. Optimizasyon başlamadan önce tüm görüntüler orijinal kalitede saklanır. Ardından, optimizasyon bittiğinde, kayıp görüntüleri geri yükleyebilir veya başka bir kalitede yeniden optimize edebilirsiniz.
 • Sıkıştırma modunu seçebilirsiniz (normal, normal, yüksek). Sıkıştırma modu, görüntü ağırlığını ve kalitesini etkiler. Sıkıştırma ne kadar yüksek olursa kalite o kadar kötü ve ağırlık o kadar küçüktür.
 • Önyüklemede görüntü optimizasyonu.
 • Görüntü boyutunu değiştirerek optimizasyon öncesi görüntü ağırlığını azaltmak.
 • Optimize edilmiş görüntülerle ilgili ayrıntılı istatistikler

Site İçi – Site Dışı Seo Yardımcı Konularımız için Tıklayınız

En İyi Site içi SEO Kriterleri Rehberi için tıklayınız

Ücretsiz SEO Analiz Araçları için tıklayınız

Anahtar Kelime Analizi İçin En Kapsamlı Rehber için tıklayınız

 • Paylaş:
Avatar of admin

admin

Yazardan beri: 4 September 2020

3 Yorumlar

Yorumunuzu bırakın

👋Pirilancer.com'dan ayrılıyorsunuz👋

Bu harika siteye az sonra ulaşacaksın🥰

Video Senin İçin❤️ muzikİZLEmuzik

YouTube video

13 saniye içinde yönlendiriliyorsunuz
1 2 3 4 5 6 7
Bildirimler kapat
Notibell
Tüm Pirilancer'lara 250 TL!
Notibell
İnstagram Gizli Profil Görme
Notibell
İnstagram %100 Engelleyeni Görün
Notibell
İnstagram Story indir🔻
Notibell
İnstagram Video İndir🔻
Notibell
Freelancer Araçları Tıklayınız
Notibell

Müzik Uygulamaları Tıklayınız

Bildirimleri aktif et    Evet .