İnstagram Takipçi Arttırmak İçin Püf Noktaları ve İpuçları

 1. Anasayfa
 2. İpucu
 3. Makale detayı
İnstagram Takipçi Arttırmak İçin Püf Noktaları ve İpuçları
İnstagram hayatımıza bir girdi, pir girdi. Çoğu facebook kullanıcısının yakından tanıdığı bir uygulama haline geldi. Artık herkes, gününün büyük kısmını instagramda geçiriyor. instagram takipçi hilesi arayan mı dersiniz, instagram beğeni arttırma ve türk takipçi kasma mı dersiniz yoksa takipapp gibi instagram takipçi hilesine yardımcı uygulamalar mı dersiniz herkes bu tarz instagram takipçi arttırma peşine düştü..

İçindekiler

✅İnstagram Gerçek Takipçi Arttırma

Hatta çoğu zaman çoğu insan, “ücretsiz instagram takipçi arttırma hilesi, insta begeni hilesi veya instagram’da takipçi kazandıran hesaplar Instagram organik takipçi kasma programı instagram’da takipçi arttırmanın püf noktaları, instagram’da takipçi arttırma 2021” gibi kelimelerini googleda arayarak hesaplarını daha popüler yapma yoluna düçar oldu.
Not: Yazı içinde Sosyal Medyada Her zaman İşinize Yarayacak Sosyal Medya Araçlarını Listeledik. (Gizli profil görme, story indirme, Video indirme, Müzik indirme vs gibi) Sosyal Araçlar    İnstagram Araçları
instagram beğeni hilesi arayanlar, instagram takipçi kasma ve instagram beğeni kazanmak için gerek paralı bir yol bulmakta gerekse programlara başvurarak popülaritasini arttırmanın yolunu aramaktadır. Çünkü instagram takipçi satın almak veya takipçi arttırma veya instagram beğeni arttırma zor ve meşakkatli bir yöntem. Hem maddi hem zamansal anlamda…
Ama artık bu yöntemlerle herkes instagram takipçi ve instagram begeni sayılarını arttırabilecek. Kolayca…

✅İnstagram Takipçi Arttırma Videoları

Instagram, günümüzde en çok rağbet gören sosyal medya hesaplarından biridir. Kullanımı eğlenceli ve nereye giderseniz gidin kolay olmasının yanı sıra, bu sosyal ağı nasıl kullanacağınızı da hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda eğlenceli, baharatlı ve heyecan verici. Instagram’ın nasıl kullanılacağını öğrenmede gecikme yoktur. Takipçi sayınızı ve yayınınızı artırabilmeniz için Instagram’dan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak ipuçlarımız var.

✅İnstagram Takipçi Arttırmak

instagram takipçi arttırmak isteyen herkes, bu güncel ve kısa kısa notları muhakkak uygulamalı, ve programsız hilesiz hızlıca instagram takipçi arttırma yöntemlerini kullanabilir. 1. Popüler hashtagler kullanın 2. Hashtagleri uygun sayıda kullanın 3. Instagram hesabınızı Facebook ile bağlayın 4. Başkalarının fotoğraflarını beğenin 5. Mevcut etkileşimi güçlendirin 6. Instagram fotoğraflarınızı blogunuzda paylaşın 7. Nazik yorumlar bırakın 8. Filtreler önemlidir 9. Rakiplerinizin takipçileri ile etkileşim kurun İnstagram Gizli Profil Görme tıklayınız
İnstagram Gizli Profil Görme

✅İnstagram Kaliteli Fotoğraf ve Video Kullanımı

İnstagram takipçi arttırmak
İnstagram takipçi arttırmak
İnstagram takipçi arttırmak isteyenler için ilk ipucumuz; Instagram hayranlarınıza değer veriyor ve daha fazla takipçi ve besleme istiyorsanız bu önemlidir . Her durumda, mutlu anlar, arkadaşlarla ve ailenizle geçirilen zaman, motivasyon veya sevgi gibi olumlu yönlerle ilgili şeyleri paylaşmalısınız. Yüksek kaliteli fotoğraflar çekerseniz, hayranlarınız yakında her şey gibi gönderilerinize daha çok çekilecek.

✅İnstagram Filtrelerini Fazla Kullanmayın

nstagram Takipçi Artırmak 2 İnstagram takipçi arttırmak isteyenler için bir diğer ipucumuz;  Instagram, fotoğrafların güzelliğini artıran ve görsel olarak daha çekici görünmesini sağlayan birçok fotoğraf filtresine sahiptir. Bu fotoğraf filtreleri oluşturma eğilimi zirveye ulaştı. Çoğu insan renkli ama aynı zamanda doğal resimler ister. Bu filtreleri aşarsanız, görüntüler sahte görünecektir. Filtre kullanmak cazip gelse de, aşırı kullanmamaya dikkat edin ve fotoğrafların çoğunda normal renk ve kontrast durumunu koruyun. Resimlerin orijinal rengini değiştirmek yerine doğal bir görünüm elde etmek için filtreleri nasıl kullanacağınızı da öğrenebilirsiniz. Farklı fotoğraflar için ne tür filtrelerin kullanılacağını belirlediğinizden emin olun.

✅İnstagram HashTag Kullanımı

nstagram Takipçi Artırmak 3 Instagram’da daha fazla etkileşim sağlamak için hashtag’leri uygun bir şekilde kullanın ve ara sıra daha fazla takipçi edinmeye çalışın . Çoğu rehber, insanları olabildiğince çok hashtag eklemeye teşvik eder, ancak bazıları otuzdan fazla hashtag ekler ve bazıları fotoğrafla hiç alakalı bile değildir. Düzgün bir etkileşim elde etmek için, yalnızca ilgili hashtag’leri ekleyin ve başlığı hashtag’lerle şişirmediğinizden emin olun. Basit ve daha az şeylerin olması gerektiği gibi.

✅İnstagram Keşfet Özelliği Kullanımı

nstagram Takipçi Artırmak 1 Keşfedin Sekmesini kullanmak, en popüler fotoğrafların ve öne çıkan videoların çoğunu bulabileceğiniz yerdir. Burada etiketlenen resimler, hayranlarınız veya takipçileriniz veya topluluğunuzdaki kişiler tarafından beğenilen fotoğraflardır. Yeni takipçiler edinebilir veya diğer Instagram arkadaşlarınızın takip ettiği diğer beslemelere katılabilirsiniz. Yalnızca sayfanın altındaki büyüteç sekmesi kullanmanız gerekir.

✅İnstagram Takipçi Sayısı Arttırma

nstagram Takipçi Artırmak 4 Hayranlarınızı heyecanlandırmak istiyorsanız, her gün yeni içerik yayınlamanız gerekir. Bu, her bir saatte bir gönderi paylaşacağınız anlamına gelmez, ancak yayınınızı canlı tutmaya yetecek kadar sıklıkla. Günde bir fotoğraf yayınlamak, hayranlarınızın ilgisini çekmeye yetecek sıklıkta. Düzenli olarak gönderi paylaşmazsanız, takipçi kaybetmeye başlayacaksınız.

✅İnstagram Direct Kullanımı

nstagram Takipçi Artırmak 5 Takipçileriniz için her şey hakkında gönderi yapmak harika olsa da, gönderdiğiniz her şeyin açık bir genel içerik olması gerekmez. Bunun yerine, bir veya birkaç kullanıcıyı hedefleyebilir ve onlara bir fotoğraf veya video mesajı gönderebilirsiniz. Bu, doğrudan gitmeden ve herkese aynı anda mesaj göndermeden belirli takipçi gruplarına bağlanmak için Instagram Direct özelliğini kullanmaktır.

✅İnstagram Takipçilerle Etkileşim Kurma

nstagram Takipçi Artırmak 6 Fotoğraflarınızı beğenmeyi ve yorum yapmayı seven sadık hayranlarınızı görmezden gelmemelisiniz. Onları ihmal ederseniz, takipçilerinizi uzaklaştırmaya başlayacaksınız. Bunun yerine, takipçilerinizin takdir edildiğinden emin olmalısınız. Her zaman hayranınızın yorumlarını yanıtlayın ve hesaplarına göz atın ve fotoğraflarından bazılarını beğenin. Yorumları takip etmek ve hangi kullanıcıların sadık hayranlarınız olduğunu görmek için üçüncü taraf uygulamaları kullanabilirsiniz.

✅İnstagram Takipçi Satın Almak

nstagram Takipçi Artırmak 7 Bir sürü drama ve insanların Instagram takipçileri satın almak istediği haberler var. Bu bir gerçek ve düşük bir fiyata çok sayıda takipçi satın alabilirsiniz. Sorun şu ki, bu satın alınan takipçiler genellikle sahte. 20.000 takipçi ve fotoğraflarda on beğeni ile hesabınız tuhaf görünmeye başlayacak. İnsanlar yakında Instagram hesabınızda neden bu kadar az beğeni olduğunu merak edecekler. Gerçek nişan aldığınızdan emin olun. Önemli olan sayı değil.

✅İnstagram Fenomen Hesapları ile Etkileşim Kurma

nstagram Takipçi Artırmak 8 Mevcut hayranlarınızla etkileşim kurmak istiyorsunuz, ancak ne kadar çok insan bulabilirseniz o kadar iyi. Benzer sayıda takipçi aralığına sahip başka bir hesaba seslenmek, daha fazla hayran edinmenin en iyi yoludur. İki kullanıcı birbirlerine Instagram hesaplarının her birinde bir not verirse, bu, takipçilerinizi binlere çıkarmak için harika bir tekniktir.

✅İnstagramda Güncel Hastag Etkileşimi

nstagram Takipçi Artırmak 9 İnstagram takipçi arttırmak isteyenler için en etkili yöntemlerden biri hastagları kullanmak… En iyi hashtag’lere ve notlara ihtiyacımız var, ancak bu taktiklerin bile bir son kullanma tarihi var. Instagram’ın sizin için en iyi sosyal ağ uygulaması olduğunu düşünüyorsanız, değerli hayranlarınızı kaybetmemek için en son trendlerden haberdar olmanız gerekir. Instagram’daki en iyi trendlere göz atın.En iyi trendlerde hangi hastaglar varsa o hastaglara göre içerik yayınlayın ve hastagları kullanın.. Muhakkak!

✅İnstagram Hikayeleri ile Etkileşim Arttırmak

nstagram Takipçi Artırmak 2 İnstagram takipçi arttırmak isteyenler bu yöntemi muhakkak kullanmalı… Hikayeler yalnızca 24 saat boyunca mevcuttur, yani onları yayınlayabilirsiniz ve bir süre sonra görünmez olurlar ve takipçilerinizin görmesi için birkaç tane yayınlayabilirsiniz. Bunlar fotoğraf veya video modunda gelir. 24 saat sonra kaybolurlar. Bunlar, yayının en üst kısmında görüntülenebilir ve arkadaşlarınız ve ailenizle etkileşim kurmanın daha rahat bir yoludur.

✅İnstagram Takipçi Arttırmak 2021

Sizlere, kısa ama etkili kolay instagram takipçi arttırmak ve 2021 yılı için instagram beğeni arttırma yöntemlerini anlatmaya çalıştık. Takipapp ve benzeri programlarla ile instagram takipçi hilesi arttırmak yapay bir yöntem ve tavsiye edilen bir yöntem olmasa da güncel instagram beğeni hilesi ve instagram takipçi kasma gibi yöntemler için kullanabilirsiniz. Bazı mobil uygulama ile telefondan instagram beğeni kazandıran siteler ve yöntemler için bir başka yazıda görüşmek dileğiyle… İnstagram Story İndirme Tıklayınız
İnstagram Story İndirme – İnstagram Hikaye İndirme

İnstagram Takipçi Arttırmak ile ilgili Sık Sorulan Sorular

SIK SORULAN SORULAR
SIK SORULAN SORULAR

✅Ücretsiz İnstagram Takipçi Arttırmak

İnstagramda ücretsiz takipçi arttırmak ve takipçi sayınızı arttırmanız tabiki mümkün. İnstagramda tanıdığınız hesap takipçi sayısı yüksek arkadaşalrınızdan rica edebilir ve yukarıda sitemizde anlattığımız yöntemleri uygulayarak ücretsiz bir şekilde takipçi sayısını arttırabilirsiniz.

✅Instagram takipçi sayısı nasıl artırılır?

Instagram takipçi sayısı nasıl artırılır sorusunun bir çok yöntemini yukarıdaki bu yazımızda açıklamıştık. İster bu yöntemleri ister program kullanarak takipçi sayısı arttırabilirsiniz.

✅instagram takipçi hilesi

instagram takipçi hilesi pek tavsiye ettiğimiz bir yöntem değildir. Bu yazımızdaki yukarıdaki doğal yöntemleri kullanarak takipçi arttırabilirsiniz. Takipçi hilesi kullanmak hesabınızın hacklenmesine neden olabilir.

✅Instagram’da Hızlı Takipçi Arttırmak

Instagram’da hızlı bir şekilde takipçi arttırmak istiyorsanız, fenomen hesaplardan reklam, tanıtım veya destek alabilirsiniz. Veya takipçi arttırma programlarını kullanmanız size yardımcı olacaktır.

✅Doğal Yollardan Instagram Organik Takipçi Arttırmak

Doğal yollardan instagram organik takipçi arttırmak en garanti yoldur. Sizler için bu yazımızdaki açıkladığımız yöntemlerle doğal ve organik bir şekilde takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

✅Instagram Takipçi Arttırma Yöntemleri

İnstagram takipçi arttırma yöntemlerini yukarıda madde madde detaylıca açıkladık. İster yukarıdaki yöntemleri kullanın isterseniz program vasıtasıyla takipçi arttırma yapabilirsiniz.

✅Instagram’da takipçi kazanmak

Instagram’da takipçi kazanmak, bu platformu kullanan herkesin hayalidir. Fenomen olmak ve binlerce milyonlarca takipçisine hükmetmek ve hatta para kazanmak gibi… Yukarıda madde madde açıkladığımız yöntemleri muhakkak deneyin.

✅Instagram takipçi arttırma yöntemleri

Instagram takipçi arttırma yöntemleri hakkında yukarıda detaylıca yazdığımız başlıklarda programsız takipçi arttırabilir, veya aşağıda tavsiye ettiğimiz takipçi arttırma programını kullanabilirsiniz.

✅İnstagramda takipçi arttırmak nasıl olur?

İnstagramda takipçi arttırmak nasıl olur sorusuna verilecek tüm yanıtları yukarıdaki yazımızda verdik. Maddeler halinde belirttiğimiz bu yöntemlere ek olarak, program ile veya şifresiz hesap kasan sitelerle de bu mümkündür. Ama güvenli değildir.

✅İnstagram Takipçi Arttırma – İnstagram Takipçi Kasma

İnstagram takipçi arttırma yöntemlerini detaylıca belirttikten sonra programsız takipçi arttırma ve şifresiz yöntemlerle instagram takipçi kasma sitelerini de kullanarak takipçi arttırabilirsiniz.

✅instagram takipçi arttırma programı

instagram takipçi arttırma programı denilince ilk akla gelen yerli ve ülkemizde kullanılan program instafly programıdır. Yabancı programlarda mevcuttur… Bu konu altına konuyla ilgili yorum yapan herkese instagram takipçi programı hediye edilecektir.

✅Instagram organik takipçi kasma programı

Instagram organik takipçi kasma programı denilince ilk akla gelen takipçi programı instafly programıdır. Yabancı programlarda mevcuttur… Bu konu altına konuyla ilgili yorum yapan herkese daha detaylı ve gelişmiş özellikli instagram takipçi programı hediye edilecektir.

✅instagram takipçi hilesi 2021 ( ücretsiz)

Güncel ve gerçekten etkili ve işe yarayan instagram takipçi hilesi 2021 ( ücretsiz) arıyorsanız konu altına yorum yapan arkadaşlara konuyla ilgili etkili instagram takipçi hilesi gönderilecektir.

✅Instagram takipçi arttırma yolları

Instagram takipçi arttırma yolları oldukça basit. 3’e ayrılır. Yukarıdaki yöntemi kullananlar, instagram takipçi programı kullananlar ve instagram takipçi hilesi kullananlar.

✅instagram’da takipçi kazandıran hesaplar

instagram’da takipçi kazandıran hesaplar, genelde yüksek takipçili fenomen hespaplardır. İnstagramda takipçisi yüksek hesaplardan reklam tanıtım satın alabilir veya dostlarınızın yüksek takipçili hesapları varsa size yardımcı olabilir.

✅Instagramda Takipçi Sayısı Arttırma

Instagramda takipçi sayısı arttırma yöntemlerini sizler için bu yazımızda detaylıca anlatmaya çalıştık. Ekstra olarak takipçi arttırma programları, takipçi hilesi ve fenomen hesaplarla takipçi arttırmanız mümkün. Konuyla ilgli yorum yapan herkese takipçi programı ve takipçi hilesi gönderimi sağlanacaktır. En güzel yorumu bu yazı altına sen yap 🙂

✅Instagram Organik Takipçi Kazanmak

İnstagramda organik takipçi kazanmak için detaylıca tüm yöntemleri bu yazımızda sizler için açıkladık. Ekstra olarak Konuyla ilgli yorum yapan herkese takipçi programı ve takipçi hilesi gönderimi sağlanacaktır. En güzel yorumu bu yazı altına sen yap 🙂

✅Ucuz Takipçi Satın Almak – İnstagram Ucuz Takipçi

İnstagramda hesabınızı büyütmek ve ucuz takipçi satın almak istiyorsanız smm panellerin sunduğu takipçi satın alma işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. instagram ucuz takipçi satın alma sitesi arayanlar, öncelikle takipçi satışını hızlı ve kaliteli olan siteleri tercih etmeniz gerekmektedir. İnstagram takipçi satın almak ucuz ve gerçek türk instagram en ucuz takipçi satın alma işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız https://pirilancer.com/hizmet-ara?keyword=&category%5B%5D=instagram kategorisinden takipçi satın alabilirsiniz. Lütfen üye olunuz.

✅Instagram Takipçi Satın Almak – Gerçek & Türk Takipçiler Kazanmak

Instagramda takipçi satın almak ve Gerçek Türk takipçiler kazanmak isteyen herkes ya doğal yollarla yukarıdaki işlemleri yaparak kazanmak zorundandır yada isntagram takipçi kazanma yöntemlerini kullanmak veya sitemiz üzerinden takipçi satın almak durumundadır. https://pirilancer.com/hizmet-ara?keyword=&category%5B%5D=instagram kategorisinden takipçi satın alabilirsiniz. Lütfen üye olunuz.

✅İnstagram Takipçi Satın Almak

İnstagram takipçi satın almak isteyen herkes, hızlı güvenilir ve gerçek türk takipçi hizmetleri satan yüzlerce deneyimli freelancerlar ile tanışabilir. Hemen aşağıdan iletişim kurabilirsiniz. https://pirilancer.com/hizmet-ara?keyword=&category%5B%5D=instagram kategorisinden takipçi satın alabilirsiniz. Lütfen üye olunuz.

✅instagram şifresiz takipçi arttırma

instagram şifresiz takipçi arttırma yöntemleri ve siteleri mevcuttur. Şifresiz takipçi arttırma yapan ama güvenli olmayan sitelerde mevcuttur. Fakat şifresiz takipçi arttırma yapan sitelerde hesabınızın ele geçirilme ve hacklenmesi %99,9 olasılıktır.

✅İnstagram En Ucuz Takipçi Sitesi

İnstagram en ucuz takipçi sitesi diye arama yapıp, pirilancer.com sitesi kadar kaliteli ve güvenilir bir platform yoktur. Diğer platformlar, hesaplarınızı tehlikeye atabilir veya hesaplarınız kapatılabilirken, pirilancer.com üzerinden satın aldığınız takipçiler sizin ehsabınızı her zaman güvende kalmasını sağlar. https://pirilancer.com/hizmet-ara?keyword=&category%5B%5D=instagram kategorisinden takipçi satın alabilirsiniz. Lütfen üye olunuz.

✅İnstagram en ucuz takipçi beğeni satan site

İnstagram en ucuz takipçi beğeni satan site olarak pirilancer.com milyonlarca beğeni ve takipçi sağladığı yüzlerce hesap mevcuttur. Sizlerde sitemiz üzerinden takipçi ve beğeni satın alabilirsiniz. https://pirilancer.com/hizmet-ara?keyword=&category%5B%5D=instagram kategorisinden takipçi satın alabilirsiniz. Lütfen üye olunuz.

✅İnstagram takipçi en uygun fiyat

İnstagram takipçi en uygun fiyatı sunan ve gerçek türk takipçi sağlayan pirilancer.com olarak sizlere hızlı, güvenilir, kaliteli ve uygun fiyatlı takipçi hizmeti sunar. Hesaplarınız daima güvende kalır. https://pirilancer.com/hizmet-ara?keyword=&category%5B%5D=instagram kategorisinden takipçi satın alabilirsiniz. Lütfen üye olunuz.

✅İnstagram Türk Takipçi Satan Site

İnstagram Türk takipçi satan site hiç kuşkusuz instagram kategorisi üzerinden freelancerlar tarafından sunulan takipçi hizmetidir. https://pirilancer.com/hizmet-ara?keyword=&category%5B%5D=instagram kategorisinden takipçi satın alabilirsiniz. Lütfen üye olunuz.

✅İnstagram Türk Takipçi

İnstagram Türk takipçi satan sitelerin başında pirilancer.com vardır. Hemen sizde pirilancer üzerinden takipçi satın alın. https://pirilancer.com/hizmet-ara?keyword=&category%5B%5D=instagram kategorisinden takipçi satın alabilirsiniz. Lütfen üye olunuz.

✅Instagram Türk Takipçi Satın Almak

İnstagram Türk takipçi satın almak için size yol gösterecek bir kaç etken vardır. Kalite, Güven, Hız ve Gerçek Takipçi olması. Sizde bu kriteleri sağlayan freelancerlardan türk takipçi satın alabilirsiniz. https://pirilancer.com/hizmet-ara?keyword=&category%5B%5D=instagram kategorisinden takipçi satın alabilirsiniz. Lütfen üye olunuz.

✅Instagram Türk Takipçi Satanlar

Instagram Türk takipçi satanlara hemen bu link üzerinden ulaşabilirsiniz. https://pirilancer.com/hizmet-ara?keyword=&category%5B%5D=instagram kategorisinden takipçi satın alabilirsiniz. Lütfen üye olunuz.

✅Instagram Türk Takipçi Satan Site

Instagram Türk Takipçi Satan Site denilince akla gelen ilk site tabiki de pirilancer.com Sizde https://pirilancer.com/hizmet-ara?keyword=&category%5B%5D=instagram kategorisinden takipçi satın alabilirsiniz. Lütfen üye olunuz.

Bunlarda dikkatinizi çekebilir

İnstagram Gizli Profil Görmek için tıklayınız

Instagram Video İndirme için tıklayınız

İnstagram Story İndirme için tıklayınız

İnstagram Hikaye İndirme için tıklayınız

Nasıl Youtuber olunurYoutube’den nasıl para kazanılır? Şartları neler? tıklayınız

Sosyal Medya Görsel Boyutları (Güncel Liste 2021) Tıklayınız

Freelancerlar'dan İnstagram Hizmetleri

Hemen Uygun Fiyata Satın Alabilirsiniz
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada

admin

Yazardan beri: 4 September 2020

7 Yorumlar

Yorumunuzu bırakın

👋Pirilancer.com'dan ayrılıyorsunuz👋

Bu harika siteye az sonra ulaşacaksın🥰

Video Senin İçin❤️ muzikİZLEmuzik

13 saniye içinde yönlendiriliyorsunuz
1 2 3 4 5 6 7
Bildirimler kapat
Notibell
Tüm Pirilancer'lara 250 TL!
Notibell
İnstagram Gizli Profil Görme
Notibell
İnstagram %100 Engelleyeni Görün
Notibell
İnstagram Story indir🔻
Notibell
İnstagram Video İndir🔻
Notibell
Freelancer Araçları Tıklayınız
Notibell

Müzik Uygulamaları Tıklayınız

Bildirimleri aktif et    Evet .