İçerik Pazarlaması Nedir?

 1. Anasayfa
 2. Marketing
 3. Makale detayı
İçerik Pazarlaması Nedir?
İngilizce bir kelime olan “Content Marketing” Türkçe karşılığı olarak dilimize “İçerik Pazarlama” olarak geçmiştir. Gelişen dijital çağın gerekliliklerinden biri haline gelen Content Marketing, yani içerik pazarlama beraberinde “İçerik Pazarlaması Strateji” geliştirmeye itti. İçerik Pazarlama rehberi diye tabir edeceğimiz bir kurallar ve stratejiler bütünü ortaya çıktı.
Pirilancer.com Dijital Marketing Hizmetleri için tıklayınız
Bu içeriğimizde; içerik pazarlama ve 2021 yılında daha çok önem kazanan dijital içerik pazarlama ne demek? içerik markalama nedir? interaktif içerik nedir, marka pazarlaması ne anlama gelir sorularına yanıt vereceğiz.
İçerik Pazarlama stratejisi
İçerik Pazarlama stratejisi
2021 yılında da yapılmaya devam edilen İçerik pazarlama hataları muhtemelen sandığınızdan daha sık oluyor. Sorun şu ki, herkes yaptıklarının aslında en büyük iş hataları veya en büyük içerik pazarlama hataları kategorisine girdiğinin farkında değil. Bu nedenle, işte yedi yaygın içerik pazarlama hatası ve bunlardan nasıl kaçınılacağız.

İçindekiler

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik Pazarlama nedir
İçerik Pazarlama nedir
Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak yerine, potansiyel müşterilerinize ve müşterilerinize sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için gerçekten alakalı ve yararlı içerik sağlarsınız. İçerik pazarlaması önde gelen markalar tarafından kullanılmaktadır.
İçerik pazarlaması, açıkça tanımlanmış bir kitleyi çekmek ve elde tutmak ve sonuçta karlı müşteri eylemi sağlamak için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturmaya ve dağıtmaya odaklanan stratejik bir pazarlama yaklaşımıdır.
Bizim yıllık araştırma gösterileri pazarlamacıların büyük çoğunluğu içerik pazarlama kullanıyor. Aslında, P&G, Microsoft, Cisco Systems ve John Deere dahil olmak üzere dünyanın önde gelen birçok kuruluşu tarafından kullanılmaktadır . Aynı zamanda dünya çapında küçük işletmeler ve tek kişilik mağazalar tarafından geliştirilip yürütülmektedir. Neden? Çünkü işe yarıyor. İçerik pazarlaması, kâr haneniz ve müşterileriniz için iyidir Özellikle, içerik pazarlamasını kullanan işletmeler için üç temel neden ve faydası vardır:
 • Yükselmiş satışlar
 • Tasarruf
 • Daha fazla sadakate sahip daha iyi müşteriler
 • Harika içerik olmadan pazarlama imkansızdır

✅Dijital içerik pazarlaması nedir?

Dijital İçerik Pazarlaması
Dijital İçerik Pazarlaması
İçerik pazarlamanın dijitalleşmiş olanına “dijital içerik pazarlaması denir. Içerik pazarlama ne demek? Içerik markalama nedir? Interaktif içerik nedir? Dijital içerik pazarlaması Marka pazarlaması Nedir Ne tür pazarlama taktikleri kullanırsanız kullanın, içerik pazarlaması ayrı bir şey değil, sürecinizin bir parçası olmalıdır. Kaliteli içerik, tüm pazarlama biçimlerinin bir parçasıdır:

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Sosyal medya pazarlaması: İçerik pazarlama stratejisi, sosyal medya stratejinizden önce gelir. SEO: Arama motorları kaliteli ve tutarlı içerik yayınlayan işletmeleri ödüllendirir. Halkla İlişkiler: Başarılı PR stratejileri okuyucuların ilgilendiği konuları ele alır, işlerini değil. PPC: PPC’nin çalışması için arkasında harika içeriğe ihtiyacınız var. Gelen pazarlama: İçerik, gelen trafiği ve olası satışları artırmanın anahtarıdır. İçerik stratejisi : İçerik stratejisi, çoğu içerik pazarlama stratejisinin bir parçasıdır.

İçerik Pazarlaması Yapılırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Content-Marketing-İçerik Pazarlama
Content-Marketing-İçerik Pazarlama

#1 Önceden Araştırma Yapmamak

Her şeyden önce, oldukça bariz bir hata, önceden araştırma yapmamak ve akılda herhangi bir plan olmadan pazarlamaya başlamaktır. Kampanyalarınızın başarılı olmasını istiyorsanız, analiz için olabildiğince fazla veri alan pazarın yanı sıra hedef kitlenizi de araştırmanız gerekir. Hedef kitlenizin kim olduğunu ve pazar durumunun ne olduğunu öğrendikten sonra, pazarlama stratejinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Araştırma yaparken aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar:
 • Hedef kitleniz hakkında bilmeniz gereken temel bilgiler nelerdir (örneğin cinsiyet, yaş, yer, eğitim, gelir vb.)? Hedef kitleniz hakkında bilmeniz gereken daha gelişmiş bilgi nedir (ör. Korkular, ilgi alanları, hayaller vb.)? Topladığınız bilgilere göre hedef kitlenizi segmentlere nasıl ayırabilirsiniz?
 • Ürünleriniz için piyasada ne kadar talep var? Rakipleriniz kimler ve onlar hakkında ne bilmelisiniz? Rakipleriniz içerik pazarlama kampanyalarında ne yapıyor?
 • İçerik pazarlama kampanyalarınızın bütçesi nedir ve bunu stratejinizin farklı bölümleri arasında nasıl dağıtacaksınız? Hangi içerik pazarlama türlerini kullanacaksınız (örn. SEO, e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, etkileyici pazarlama, vb.)? İçerik pazarlama kampanyalarınız için hedefleriniz ve hedefleriniz nelerdir?

#2 SEO Gerçeğini Unutmak

Yukarıda belirtildiği gibi, arama motoru optimizasyonu veya SEO, içerik pazarlamasının birçok yönünden biridir. Ancak, kullanabileceğiniz belirli taktik ve tekniklerin aksine, SEO yapmayı veya yapmamayı seçebileceğiniz bir şey değildir – zorunludur. Pazarlama kampanyalarınızın gerçekten başarılı olmasını istiyorsanız, arama motoru optimizasyonunu ciddiye almanız ve asla unutmamanız gerekir. Ünlü bir içerik hizmetleri inceleme sitesinin dediği gibi , “SEO önemlidir. Kullandığınız diğer tüm içerik pazarlama teknikleriyle oluşturduğunuz temel budur. Birdenbire, web sitenizin SEO’sunu iyileştirmek için hiçbir şey yapmak istemediğinize karar veremezsiniz – bu size faydası olmaz. Elbette, arama motoru optimizasyonunuzun çalışması için biraz zaman ve çaba harcamanız gerekecek, ancak kesinlikle buna değer.

#3 İçeriği Çeşitlendirmemek

İçerik pazarlamasında, kullanabileceğiniz pek çok teknik vardır.E-posta pazarlamasından sosyal medya pazarlamasına kadar bu teknikleri sıralamak mümkündür. Sonuç olarak, yalnızca bir içerik türüne bağlı kalmak, yalnızca karşı etkili olmakla kalmaz, aynı zamanda içeriğinize çeşitliliği aynı derecede başarılı bir şekilde entegre edebildiğinizde hiçbir anlam ifade etmez. Oluşturmaya başlayabileceğiniz en yaygın içerik türleri şunlardır:
 • Bloglar ve Makaleler : Bloglar ve makaleler muhtemelen içerik pazarlama kampanyalarınızın temeli olacaktır. Bunun nedeni, farklı yaş gruplarından izleyiciler arasında popüler olmaları ve farklı biçimlerde (ör. Listeler, kılavuzlar, vb.)
 • Sosyal Medya İçeriği : Sosyal medya pazarlaması , gönderiler, tweetler, resimler, videolar, hikayeler ve canlı yayınlar oluşturmanızı gerektirecektir. Ayrıca, içeriği başkalarından yeniden yayınlayarak da iyileştirebilirsiniz.
 • E-postalar ve Bültenler : Bültenler, gönderebileceğiniz tek e-posta türü değildir. Örneğin, farklı aşamalarda göndermeniz gereken diğer teknik e-postaların yanı sıra işlem e-postaları da vardır.
 • Fotoğraflar ve Görseller : Fotoğraflar ve görseller, e-postalardan sosyal medya paylaşımlarına kadar farklı platformlarda ve farklı amaçlar için kullanılacak.
 • Çizimler ve İnfografikler : Çizimler ve infografikler fotoğraflara ve görsellere benzer, ancak oluşturulması daha zordur.
 • Videolar ve Animasyonlar : Videolar ve animasyonlar, bilgileri makalelerden veya bloglardan daha dinamik bir şekilde sunmak için çok kullanışlıdır, ancak videoların başka bir şeyle değiştirilemediği durumlar vardır.
 • Araştırma Makaleleri ve Vaka Çalışmaları : Araştırma makaleleri ve örnek olay incelemeleri çok popüler olmayabilir, ancak ürünleriniz veya markanız (hatta rakipleriniz) hakkında iddia ettiğiniz şeyin doğru olduğunu kanıtlamanıza yardımcı olabilirler.
 • E-Kitaplar ve Sunumlar : E-kitaplar genellikle ücretsiz premium içerik olarak sunulabilirken, sunumlar videolara benzer şekilde işlev görebilir ve zor kavramları veya süreçleri açıklamaya yardımcı olabilir.
 • Web seminerleri : Web seminerleri, potansiyel müşterilerinizi ilgili konularda eğiterek onlarla daha iyi bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.
 • Testler ve Anketler : Testler ve anketler çoğunlukla sosyal medyada kullanılır, ancak müşterilerinizden geri bildirim almak ve e-posta ile göndermek için anketleri de kullanabilirsiniz.
 • Podcast’ler : Web seminerleri gibi, podcast’ler de kitlenizi eğitebilir, ancak aynı zamanda marka farkındalığını artırmanıza da yardımcı olabilir.
 • Şablonlar ve Kontrol Listeleri : Şablonlar ve kontrol listeleri, ürünlerinizi tanıtmanın bir yolu olarak ücretsiz indirilebilir içerik olarak da sunulabilir.
 • Etkileyici İçeriği : Etkileyici pazarlamayı kullanırsanız, etkileyici özelliklerin oluşturduğu içerik de içerik pazarlama kampanyanızın bir parçası olarak kabul edilecektir.

#4 Kaliteden Ödün Vermek

Miktarı kaliteye göre değerlendirmek zararsız bir şey gibi görünebilir, ancak bunu tutarlı bir şekilde yaparsanız, işini yapmayacak çok fazla düşük kaliteli içeriğe sahip olabilirsiniz. Dahası, kötü içerik itibarınızı bozabilir ve web sitenizin trafiğini azaltabilir. Bu nedenle, kaliteye nicelikten çok değer vermek çok daha verimli olabilir. Doğru dengeyi bulun ve çok daha iyi sonuçlar göreceksiniz.

#5 Gerçekleri Yansıtmamak

Daha önce de belirtildiği gibi, tüm iddialarınızın geçerli olduğunu kanıtlamanız gerekir. İçeriğinizde en azından bir dereceye kadar istatistik ve araştırma kullanmanız gerekiyor. Denize düşmenize gerek yok ama bunu da tamamen unutmayın. Best Writers Online’dan özel yazı inceleme sitesinden Gilbert Hackett’in dediği gibi, “İddialarınızı verilerle desteklemek büyük bir fark yaratabilir. Hedef kitleniz söylediklerinize inanmalı ve bunu başarmanın en iyi yolu bilimdir. ”

#6 İçerik Araştırma Stratejisi

Yaptığınız ilk şey araştırma yapmak ve içerik pazarlamanız için bir plan oluşturmaktı. Ama sorun şu ki, ilk hedeflerinizi unutabilirsiniz ya da daha kötüsü – gerçekten ne istediğiniz konusunda kafanız karışabilir. Tabii ki, içerik pazarlamanız markanıza daha fazla maruz kalma sağlayacaktır, peki ya satışlar, haber bülteni abonelikleri, genel site dönüşümleri vb. Geleceğe dair kafa karıştırıcı bir görüşünüz varsa, içerik pazarlama kampanyalarınız olmasını istediğiniz kadar başarılı olmayabilir.

#7 Analiz ve  Optimizasyon

Son olarak, analiz ve ayarlamalar da içerik pazarlama stratejiniz için çok önemlidir. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamak için geçmiş kampanyalarınızı analiz etmeniz gerekir. Ardından doğru içerik pazarlama tekniklerini kullanarak gerekli ayarlamaları yapmanız ve daha başarılı kampanyalar başlatmanız gerekiyor. Web sitesi performansından e-posta pazarlama metriklerine, sosyal medya pazarlama verilerine kadar her şeyi takip edin. Hem büyük hem de küçük ayarlamalar yapmaktan korkmayın çünkü küçük bir ayrıntı bile büyük bir fark yaratabilir.

İçerik Pazarlaması Genel Özet

Özetlemek gerekirse, yapabileceğiniz birçok içerik pazarlama hatası vardır, ancak bunların ne olduğunu biliyorsanız, onlardan kaçınmak çok daha kolaydır. Bu makaleyi dikkatle okuyun ve bu yaygın pazarlama hatalarının olmasını önleyin.

Freelancerlar'dan Marketing Hizmetleri

Hemen Uygun Fiyata Satın Alabilirsiniz
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Avatar of admin

admin

Yazardan beri: 4 September 2020

Yorumunuzu bırakın

👋Pirilancer.com'dan ayrılıyorsunuz👋

Bu harika siteye az sonra ulaşacaksın🥰

Video Senin İçin❤️ muzikİZLEmuzik

YouTube video

13 saniye içinde yönlendiriliyorsunuz
1 2 3 4 5 6 7
Bildirimler kapat
Notibell
Tüm Pirilancer'lara 250 TL!
Notibell
İnstagram Gizli Profil Görme
Notibell
İnstagram %100 Engelleyeni Görün
Notibell
İnstagram Story indir🔻
Notibell
İnstagram Video İndir🔻
Notibell
Freelancer Araçları Tıklayınız
Notibell

Müzik Uygulamaları Tıklayınız

Bildirimleri aktif et    Evet .