GTmetrix Site Hız ve Performans Testi

 1. Anasayfa
 2. İpucu
 3. Makale detayı
GTmetrix Site Hız ve Performans Testi

GTmetrix Algoritmasını Google’ın Lighthouse Metriklerini Kullanacak Şekilde Güncelledi. GTmetrix.com, Kasım 2020 yeni algoritma güncellemesi ile birlikte Web Sitesi Hızı ve Performans Optimizasyonu puan arttırma yapabilirsiniz.

Burada, ofiste GTMetrix, site hızını test etmek için neredeyse her gün kullandığımız bir araçtır. Bu, web değişiklikleri yaptıktan sonra hızlı bir kontrol olabilir veya site hızını aktif olarak iyileştirmek için çalışmak için bir dizi aracın parçası olabilir. GTMetrix, araçlara giden yollarımızdan biridir!

Son zamanlarda, GTMetrix’teki ekip büyük bir yükseltmeden geçmek üzere olduklarını duyurdu.

Bazı ücretli planların dahil edilmesinin yanı sıra, bu site hızı güncellemesi, Google PageSpeed ​​ve YSlow kitaplıklarından uzaklaşmayı ve daha yeni Google Lighthouse Metrics’i içerir.

Google Lighthouse nedir ve yeni Core Web Vitals ile neler değişti?

Lighthouse, Google tarafından 2016 yılında yayınlanan açık kaynaklı bir araç sürümüdür ve performans testinde ikame standardıdır.

Her zaman herhangi bir site hızı çalışmasının ana odak noktası olması gereken kullanıcı deneyimine çok daha güçlü bir şekilde odaklanır. Lighthouse, sitenin sadece yapısal unsurlarına odaklanmak yerine, kullanıcının bakış açısından sayfanın ne kadar hızlı olduğuna odaklanıyor.

Bu değişikliklerin yanı sıra GTMetrix, yeni ‘ Temel Web Vitals’ı da içerecek . Bunlar, Google’ın site hızıyla ilgili yeni ölçümleridir ve göstergeler, bunların muhtemelen ileriye dönük bir sıralama faktörü olacağı yönündedir.

Temel Web Vitals, üç özel ölçüden oluşan, kullanıcı deneyimiyle ilgili güncellenmiş bir metrik grubudur:

 • En Büyük İçerikli Boyama (LCP) – Bu, bir sayfanın kullanıcı açısından yüklenmesi için ne kadar sürdüğünü gösterir. Basitçe tutuldu, ziyaretçinin sayfanın ilk kısmıyla etkileşime girebilmesi için bir bağlantıya tıklamaktan geçen süre. Unutulmaması gereken bir nokta, ‘İyi’ sonuçların 2 saniye ve altında olduğu ve şu anda ortalama site hızından çok daha düşük olduğu. Bu, Google’ın site hızında daha fazla iyileştirmeye ne kadar odaklandığını gösterir.
 • İlk Giriş Gecikmesi (FIP) – Bu, LCP’yi bir adım daha ileri götürür. İlk tıklamadan web sitesine ne kadar sürede menü seçme veya form doldurma gibi tıklamaları kabul etmeye hazır olduğunu ölçer. Bu, yalnızca yükleme sürelerinden bir sayfanın kullanılabilir hale gelene kadar geçen süreye odaklanan kesin bir değişimdir.
 • Kümülatif Düzen Kaydırma (CLS) – Önceki iki metrikte olduğu gibi zamanlarla ilişkili olmak yerine, CLS sayfanın yüklenirken ne kadar kararlı olduğuyla ilgilidir. Sayfa yüklendiğinde, resimler ve videolar yüklenmeye başladıkça içerik değişiyor mu yoksa nispeten sabit mi kalıyor? Bir kullanıcı nereye bakması gerektiğini bilmeden önce sayfa ne kadar çok kayarsa. Bu, kötü bir kullanıcı deneyimine yol açar.

Site hızı güncellemesi ne anlama geliyor ve bunlara nasıl hazırlanılmalı

GTMetrix’in Lighthouse ve Core Web Vitals’ı kullanmaya geçişi, artan önemini gösteren önemli bir işarettir. Bu site hızı güncellemesi, web geliştiricilerinin kesinlikle dikkate alması gereken bir şeydir.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimine doğru hareket etmek her zaman iyi bir şeydir. Bununla birlikte, daha önce ‘hızlı’ sitelerin aniden kötü test sonuçlarıyla karşılaşmaya başlaması birçokları için sürpriz olabilir.

WPRocket gibi birçok yaygın hız eklentisinin de büyük değişiklikler yaptığını görüyoruz. Site hızını daha da artırmak için birçok yeni özellik ekliyorlar. Yeni ölçümleri hesaba katıyorlar, bu nedenle bunları güncel tutmak ve yeni işlevi test etmek önemlidir.

Ayrıca, en iyi uygulamaları takip ettiğiniz ve sadece güzel bir hız derecesini takip etmediğiniz sürece, yeni metrikler söz konusu olduğunda zaten bir adım önde olacaksınız.

Kullanıcı deneyimi pek çok nedenden ötürü gereklidir ve bu yalnızca yeni değişikliklerle yeniden uygulanır.

…….

GTmetrix Grade, Performance, Structure, Web Vitals, Largest Contentful Paint, Total Blocking Time, Cumulative Layout ve  Shift full  optimizasyon hızlandırma ve %100 puan arttırma yapabilirsiniz.

Not: İsteyenlere WordPress Rocket Cache Eklnetisinin ORJİNAL versiyonu gönderilecektir. Kesinlikle Orjinal sitesindeki hesabımızdan ekran görüntüsü ile birlikte lisans gönderim sağlanacak olup w*rez kesinlikle değildir. Bunun için konu altına, konuyla ilgili yorumlarınızı bırakın. Mail adresinize lisanslı olarak gönderim sağlanacaktır…

GTmetrix, en popüler web sitesi hız ve performans test araçlarından biridir. Performansını test etmek için web sitenizi tarar ve sorunlar için (varsa) size özel öneriler sunar.

BONUS: Siteleriniz için Gtmetrix Puanını arttırmak için özel hazırladığımız full ayarların olduğu “Rocket Cache Yapılandırma Dosyası”nı sizlere göndereceğiz. Roxket cace eklentisinden içeri aktardığınız takdirde Gtmetrix puanlamalarınız %100 ve %100e yakın seviyelere gelecektir. Bu Rocket Cache Yapılandırma Dosyası her 100 siteden %95’inde kesinlikle işe yaramaktadır….Bu konuya, konuyla ilgili yorum yapan arkadaşların mail adreslerine yapılandırma dosyası gönderilecektir.

Yakın zamana kadar GTmetrix , web sitenizi puanlamak ve web performansı için en iyi uygulamaları önermek için eski PageSpeed ​​ve YSlow kütüphanesi kullanıyordu. Bu kitaplıklar, web sayfanızı hız için ne kadar iyi oluşturduğunuzu ve optimize ettiğinizi ölçmek için harika olsa da, web sayfasının gerçek performansını ve gerçek kullanıcılar için yükleme hızını ölçmez.

Bu dezavantajı gidermek için GTmetrix, algoritmasını Google’ın Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu (CrUX) tarafından verilen alan verilerini kullanan en son Lighthouse ölçümlerini kullanacak şekilde güncelledi .

En İyi WordPress Cache Eklentileri

Yeni GTmetrix release 16 Kasımda 2020 güncellemesi yeni Performans ve Yapı skorları yanında, yeni GTmetrix sınıflarını  duyuruldu.

Bu makalede, Lighthouse ölçümlerinin temel özelliklerini ve GTmetrix’in bunları yeni raporlarına nasıl entegre ettiğini öğreneceksiniz.

Heyecan verici geliyor mu? Hadi başlayalım!

GTmetrix Nedir?

GTmetrix, ücretsiz bir web sitesi hız ve performans test aracıdır. Kanada merkezli yönetilen bir bulut barındırma şirketi olan Carbon60 tarafından yapılmıştır . GTmetrix, çeşitli web performans standartlarını kullanarak web sayfalarını analiz eder ve kodlarını nasıl optimize edebileceğiniz konusunda size çeşitli öneriler sunar.

gtmetrix nedir
gtmetrix nedir

Lighthouse Nedir?

Lighthouse, Google’ın web sayfalarının kalitesini artırmaya yönelik açık kaynaklı aracıdır. Google’ın eski PageSpeed ​​Insights aracından farklı olarak Lighthouse, bir web sayfasını çeşitli şekillerde analiz eder. Herhangi bir URL’yi yalnızca performans açısından değil, aynı zamanda erişilebilirlik, SEO, en iyi web uygulamalarına bağlılık, aşamalı web uygulamaları ve daha fazlası için test etmek için de kullanabilirsiniz.

GTmetrix, test algoritmasını Google Lighthouse ile güncelledi
GTmetrix, test algoritmasını Google Lighthouse ile güncelledi

Lighthouse, ölçümlerini tanımlamak için bir kıyaslama olarak kullanıcı deneyimine odaklanır. Tüm ölçümleri, kullanıcıların web sayfasını nasıl deneyimlediklerini değerlendirmeye odaklanır ve yalnızca sayfanın ne kadar hızlı yüklendiğini ölçmez. Burada kullanıcının web sayfası performansı algısı, çarpık bir görünüm verebilecek ham istatistiklerden daha önemlidir.

Google bu ölçümleri Temel Web Vitals olarak adlandırır . Yeni GTmetrix Raporu ayrıca bu Temel Web Hayati Özelliklerini de içerir.

Not: Google, hala PageSpeed ​​Insights performans testi aracını sunmaktadır, ancak artık temel performans analizi motoru olarak Lighthouse’u kullanmaya geçmiştir .

Google’ın Temel Web Yaşamsal Değerleri nelerdir?
Web Vitals, site sahiplerinin ziyaretçilerine sundukları deneyimi anlamalarına yardımcı olmak için Google tarafından yönetilen bir girişimdir. Karmaşık ölçümleri azaltmayı ve yalnızca daha önemli olan Temel Web Hayatiğine odaklanmayı amaçlamaktadır.

Temel Web Vitals, tüm site sahiplerinin dikkat etmesi gereken metriklerdir. Her biri kullanıcı deneyiminin farklı bir yönüne odaklanan üç Temel Web Vitalsi vardır.

Üç 'Temel Web Vitals' ölçümü (Kaynak: Google)
Üç ‘Temel Web Vitals’ ölçümü (Kaynak: Google)
 • En Büyük Zengin İçerikli Boyama (LCP): Bu, web sayfanızın algılanan yükleme performansını ölçer. Sayfanın en büyük kaydırma üstündeki öğesini oluşturmak için geçen süredir. 2,5 saniyenin altındaki bir LCP puanı iyidir, ancak 4 saniyenin üzerindeyse zayıf kabul edilir .
 • İlk Giriş Gecikmesi (FID): Bu, web sayfanızın etkileşim deneyimini ölçer. 100 milisaniyeden az bir FID puanı iyidir, ancak 300 milisaniyenin üzerindeyse , zayıf kabul edilir.
 • Kümülatif Düzen Kaydırma (CLS): Bu, web sayfanızın görsel kararlılığını ölçer. 0.1’den düşük bir CLS puanı, hoş bir kullanıcı deneyimini temsil eder, ancak 0.25 ve üstü zayıftır.

Temel Web Vitals’ı tanımlayan metrikler de kullanıcı deneyimini daha iyi yansıtır. Google , Mayıs 2022’den itibaren Core Web Vitals puanının sayfa sıralama algoritmasında önemli bir rol oynayacağını belirtti. Bu nedenle, WordPress sitenizin SEO’su için çok önemlidir .

GTMETRİX ESKİ RAPORLAR VE YENİ RAPORLAR

GTmetrix’in Eski Raporları, yeni GTmetrix Raporlarına benzer görünebilir, ancak benzerlikler burada sona eriyor. Bu iki rapor, hem odaklanma hem de test etme yöntemleri açısından birbirinden oldukça farklıdır.

Bunları bire bir karşılaştıralım ve farklılıklarını ortaya çıkaralım. Takip etmenizi kolaylaştırmak için önemli alanları sayılarla işaretleyeceğim.

GTmetrix Eski Raporu
GTmetrix Eski Raporu
GT Metrix Yeni Raporu
GT Metrix Yeni Raporu

İşte her iki rapor arasındaki farkların ayrıntılı bir açıklaması.

 1. Eski Rapor , PageSpeed ​​ve YSlow kitaplıklarına göre ayrı ayrı Performans Puanlarını 2 harf notuyla sıralar . Burada odak noktası yalnızca web sayfasının Yapısıdır.
  Yeni GTmetrix Raporu , genel web sitesi performansını yansıtan tek bir harf dereceli bir GTmetrix Sınıfı verir . Burada, web sayfasının hem Performansına hem de Yapısına bağlı olarak yüzde 2 puan görebilirsiniz. Performans puanı ise deniz feneri Performans Puanının karşılaştırılabilir Yapı skor en iyi uygulamalara ne kadar iyi web sayfası yapışabildi ait GTmetrix en değerlendirilmesidir.
 2. Eski Rapor, Tam Yükleme Süresi, Toplam Sayfa Boyutu ve İstek Sayısı gibi ham istatistiklerle birlikte Sayfa Ayrıntılarını gösterir . Bu istatistikler, sitenizdeki ortalama ziyaretçinin neler yaşadığına dair size bir fikir vermez.Yeni GTmetrix Raporu, size Temel Web Vitals ölçümlerini gösterir : En Büyük Zengin İçerikli Boyama, Toplam Engelleme Süresi ve Kümülatif Düzen Kayması. Bu ölçümler, ziyaretçilerinize sunduğunuz kullanıcı deneyiminin daha adil bir temsilidir.Lütfen Lighthouse’un kullanıcı girişi olmadığı için İlk Giriş Gecikmesini (FID) ölçemediğini unutmayın. Bu nedenle araç, proxy olarak Toplam Engelleme Süresi (TBT) ölçüsünü dikkate alır. TBT daha iyi hale geldiği sürece, FID aynı şeyi sahada yapmalıdır.
 3. Yeni GTmetrix Raporu, Eski Rapor’daki Sayfa Hızı, YSlow ve Zamanlamalar sekmelerini Özet , Performans ve Yapı sekmeleriyle değiştirir . Tüm yeni sekmeleri daha sonra tartışacağım.
 4. Birincil sonuçlar sayfasında, Eski Rapor size güncel olmayan PageSpeed ​​kitaplığına dayalı öneriler gösterir, ancak Yeni GTmetrix Raporu  Hızlı Görselleştirmeye genel bakış sağlar. Bu genel bakış, kullanıcılara, sayfaya geldiklerinde ziyaretçilerinin deneyimleriyle ilgili metrikler hakkında daha fazla bağlam sağlar.

Gördüğünüz gibi, Şelale tablosu gibi birkaç benzerliği, bazı benzer Denetimleri ve önerileri ve belirli zamanlamaları paylaşmanın yanı sıra, ikisi de farklıdır.

İşte 3 yeni sekme hakkında birkaç ekran görüntüsü.

GTmetrix Raporunun yeni Özet sekmesi
GTmetrix Raporunun yeni Özet sekmesi

Özet sekmesi Performansı, Yapı ve yük davranış ölçütlerinin kapsamlı bir genel bakışını gösterir. Bu bilgiler sayesinde, web sitenizin ihtiyaç duyduğu ana performans iyileştirmelerinin ilk resmini elde edebilirsiniz.

GTmetrix Raporunun yeni Performans sekmesi
GTmetrix Raporunun yeni Performans sekmesi

Performans : sekme iki bölümü vardır Performans Metriklerini ve Tarayıcı Zamanlamalarını . Performans Metrikleri bölümü, Lighthouse Performans verileri kullanılarak oluşturulan ölçümleri ayrıntılı olarak gösterir. Tarayıcı Zamanlamalarına genel bakış, Eski GTmetrix Raporları ile aynıdır.

GTmetrix Raporunun yeni Yapı sekmesi
GTmetrix Raporunun yeni Yapı sekmesi

Yapısı çeşitli Feneri denetimler için sekmesi sonuç sayfasının yapısı ile ilgili. Denetimler, sayfa performansında olabilecek en yüksek etkiye göre sıralanır. Genişletmek ve etkisine hangi isteklerin katkıda bulunduğunu görmek için her bir denetimi tıklayabilirsiniz.

Sitenizi en iyi performans için optimize etmek üzere GTmetrix tarafından sağlanan tüm bilgileri kullanabilirsiniz.

Tam Yükleme Süresi ve En Büyük İçerikli Boya (LCP) Karşılaştırması

Geçmişte, Tam Yükleme Süresi bir sitenin performansını ölçmek için anlamlı bir metrikti. Ancak kullanıcının ekranında gördüklerinin tam bir resmini vermez.

Örneğin, yoğun bir web sayfasına sahip modern siteler, önce en önemli web sayfası bölümlerini ve ardından diğer tüm sayfa varlıklarını yüklemek için istemci tarafı oluşturma ve diğer web performans tekniklerinden yararlanabilir. Böylece kullanıcılar sayfanın daha hızlı yüklenmesini algılayacak ve bu da daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayacaktır.

Tam Yüklenme Süresi metriği her zaman kullanıcı deneyiminin bir göstergesi değildir (Kaynak: GTmetrix)
Tam Yüklenme Süresi metriği her zaman kullanıcı deneyiminin bir göstergesi değildir (Kaynak: GTmetrix)

Bunun gibi sorunlar nedeniyle, W3 Web Performance Working Group ve Google, web sitesi performansını ölçmenin daha doğru bir yolunu buldu. Cevap, En Büyük Zengin İçerikli Boya (LCP) ölçüsüdür.

Üç 'Temel Web Vitals' ölçümü (Kaynak: Google)
Üç ‘Temel Web Vitals’ ölçümü (Kaynak: Google)

LCP ölçüsü, web sayfasının en largest image or text block tarayıcının görünüm alanında görünür olan metin bloğunu oluşturmak için geçen süreyi ölçer .

Google’a göre, iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için LCP, sayfanın yüklenmesinden sonraki ilk 2,5 saniye içinde gerçekleşmelidir. 4 saniyenin üzerindeki herhangi bir şey kötü kullanıcı deneyimidir, bu da artan hemen çıkma oranlarına ve SEO cezasına neden olur.

Bu nedenle, yeni GTmetrix Raporu, Tam Yüklenme Süresi metriğini LCP ile değiştirdi.

Yeni Test Bölgeleri ve Gtmetrix PRO Planları

Raporlarını Lighthouse ölçümleriyle güncellemenin yanı sıra GTmetrix, dünya çapında 15 yeni test konumu da ekledi. Yine de, bu yeni konumlar yalnızca GTmetrix PRO kullanıcıları tarafından kullanılabilecek . Bu bağlamda, GTmetrix ayrıca yeni PRO planları da sundu. Onlar hakkında blog duyurularında okuyabilirsiniz .

Yeni Gtmetrix Raporu ile web.dev PageSpeed Insights ​​Insights

Yeni GTmetrix, temelinde Lighthouse ölçümlerinden güç alırken, tıpkı web.dev ve PageSpeed ​​Insights gibi diğer hız ve performans test araçları gibi, bundan daha fazlası var.

Ancak, GTmetrix’in Lighthouse’u uygulama şekli ve test metodolojileri Google’ın yaptığından farklıdır. Bu nedenle, özellikle sitenizi GTmetrix’te özel Analiz Seçenekleri, cihazlar ve konumlarla test ettiğinizde, sonuçlarında çeşitli farklılıklar olacaktır.

Wrapping Up

Hız ve performans, sitenizin ziyaretçilerine hoş bir kullanıcı deneyimi sunmanın çok önemli yönleridir. Ziyaretçilerinizin sınırlı dikkatini sitenizin içeriğini tüketmeye harcamasını ve sayfanın yüklenmesini bekleyerek boşa harcamamasını sağlar. Siteniz bu cephede başarısız olursa, zor kazanılan ziyaretçileriniz geri dönecektir.

Yukarıda belirtildiği gibi Google, Mayıs 2022’de bir sıralama faktörü olarak Temel Web Vitals ölçümlerini kullanmaya başlayacaklarını duyurdu. İster geliştirici, ister pazarlamacı, ister site sahibi olun, bu performans ölçümleri için site optimizasyonunuza öncelik verin.

Web performans optimizasyonunun değişen ortamını fark eden GTmetrix, sitelerinizi test etmenizi ve optimize etmenizi kolaylaştırmak için algoritmasını güncelledi.

Web sitesi performans optimizasyonu, Lighthouse ölçümleri veya yeni GTmetrix raporu hakkında sorularınız mı var? Lütfen aşağıya bir yorum bırakın!

 • Paylaş:
Avatar of admin

admin

Yazardan beri: 4 September 2020

2 Yorumlar

 • Avatar of mert

  Merhaba wp rocket eklentisini nasıl temin edebilriz isteyenlere gönderebilriz demişssiniz ama ?

  • Avatar of admin

   Merhaba,
   İsteyenlere WordPress Rocket Cache Eklnetisinin ORJİNAL versiyonu gönderilecektir. Kesinlikle Orjinal sitesindeki hesabımızdan ekran görüntüsü ile birlikte lisans gönderim sağlanacak olup w*rez kesinlikle değildir. Bunun için konu altına, konuyla ilgili yorumlarınızı bırakın. Mail adresinize lisanslı olarak gönderim sağlanacaktır…
   *Blog yazılarımızdan 3 yazıyı yorumlayan herkese orjinal rocket eklentisini gönderimini sağlayacağız.

Yorumunuzu bırakın

👋Pirilancer.com'dan ayrılıyorsunuz👋

Bu harika siteye az sonra ulaşacaksın🥰

Video Senin İçin❤️ muzikİZLEmuzik

YouTube video

13 saniye içinde yönlendiriliyorsunuz
1 2 3 4 5 6 7
Bildirimler kapat
Notibell
Tüm Pirilancer'lara 250 TL!
Notibell
İnstagram Gizli Profil Görme
Notibell
İnstagram %100 Engelleyeni Görün
Notibell
İnstagram Story indir🔻
Notibell
İnstagram Video İndir🔻
Notibell
Freelancer Araçları Tıklayınız
Notibell

Müzik Uygulamaları Tıklayınız

Bildirimleri aktif et    Evet .