Freelance Nedir? Nasıl Freelancer Olunur?

 1. Anasayfa
 2. Pirilancer
 3. Makale detayı
Freelance Nedir? Nasıl Freelancer Olunur?

Freelance ne demek? veya freelance nedir anlamı gibi soruların cevabını alabileceğiniz detaylı bir içerik hazırladık. Freelance Nedir? Türkiyede frelancer olmak, freelance ne demek Nasıl Freelancer Olunur? İnternette freelance yapılabilecek işler nelerdir? En iyi freelance siteleri Freelance iş ilanları, Türkiyedeki Freelance web siteleri hakkında tanıtıcı bilgi vereceğimiz yazımıza hoş geldiniz. 🙂

Remote çalışanlar olarak nasıl daha fazla kazandıran işler bulurum diye diye bir çok freelancer adayının aklına ya önüne bu kelime gelmiştir. Peki günümüz internet çağında daha çok önem kazanan bu Freelance ne demek , freelancer ne demek remote çalışan nasıl olunur gibi freelance dünyasına yön veren bu sorulara sizler adına yanıt verelim..

İçindekiler

Freelance ne demek?

Gelelim freelance nedir freelance ne demek sorusunun yanıtına…Geleceğin iş meslek grupları olarak görülen ve ‘serbest çalışan’ anlamına gelen freelance, ilk olarak Amerika’da görülen ve sonrasında Asya ülkelerinde oldukça popüler bir hale gelen freelance çalışma tarzı son derece rahat ve bilgi isteyen bir iş türüdür.

Serbest meslek sahibi yani freelancer, hizmet sunan, genellikle aynı anda birden fazla müşteri için birkaç işte çalışan serbest meslek sahibi bir kişidir.

Serbest çalışanlar genellikle iş başına para kazanırlar ve işleri için saatlik veya günlük ücretler alırlar. Serbest çalışma genellikle kısa vadelidir.

freelance ne demek
freelance ne demek

Freelance nedir?

Serbest çalışmak, kendiniz için çalışmak demektir. Serbest çalışanlar, ne kadar küçük olursa olsun, ne kadar karlı olursa olsun, kendi patronları ve kendi işlerinin sahipleridir.

Bir serbest meslek sahibi resmi olarak başka bir şirket tarafından istihdam edilmese de, başka işletmeler tarafından taşeronluk yaptırılabilir. Serbest çalışanların aynı anda birkaç farklı işte veya projede çalışması yaygındır, ancak bazı serbest sözleşmeler, serbest meslek sahibinin projeyi tamamlayana kadar başka kimin için çalışabileceğini kısıtlayabilir.

Serbest çalışanların çoğu evde çalışıyor ama hepsi değil. Barmenler, aktörler, sürücüler ve DJ’ler gibi bazı serbest çalışanlar evin dışında çalışmak zorundadır.

Seyahat ederken evde veya işte çalışan hemen hemen tüm serbest çalışanlar işlerini bilgisayar üzerinden yapar. Buna çevrimiçi çalışma denir. Bu serbest çalışanların dosya alma ve gönderme, müşterilerle iletişim kurma ve ağ kurmak ve işlerini tanıtmak için sosyal medyayı kullanma gibi işleri yapmak için internete ihtiyaçları var

En yaygın serbest işlerden bazıları, grafik tasarım, metin yazarlığı, web sitesi geliştirme veya fotoğrafçılık gibi yaratıcı endüstrilerdedir; bununla birlikte, serbest çalışanlar çeviri, danışmanlık veya yemek servisi gibi hemen hemen tüm hizmet tabanlı sektörlerde çalışabilirler.

Freelancer kelimesinin tarihçesi

Freelancer kelimesi ingilizcede “parasız mızraklı asker” teriminden gelir.

Freelancer ne demek?

Serbest mızrak (freelancer) nereden çıktı ?

Bazı insanlar öğrenmeye çalışmak için derinlere indi.

Freelance ne demek olduğu sorusu akıllarda epey yer edinmeye yavaş yavaş başladığı yıllar…

Yüzyıllar önce yazılan her şey hala ortalıkta yok. Yine de birçok kitap korunmuştur, bu nedenle parasız mızraklı asker ilk kullanımları kitaplarda keşfedilmiştir.

Terim serbest mızrak bilinen en eski edebi kullanım 1716 yılında görünüşte, ama terim yazıldığı kesin kitap,hala bulunamamıştır.

Serbest mızrak teriminin ilk kullanımı 1809‘da yayınlanan bir paralı askerle ilgili bir kitapta yer almaktadır. The Life and Times of Hugh Miller‘da Amerikalı yazar Thomas N. Brown şöyle yazar: “Ama savaş en sıcak olduğunda, Hugh Miller sadık bir savaşçıydı, parasız bir mızraklı asker değil.

Free lance

Buradaki özgür kelimesi , kendilerini siyasi bağlardan uzak tutarken savaşta bir taraf için savaşan paralı askerlerin sahip olduğu özgürlüğü ifade eder.

Mızrak kelimesi , askerin kılıç benzeri silahını ifade eder.

Yani serbest çalışmanın orijinal anlamı, temelde kılıçla savaşan tarafsız bir savaşçıdır.

Bu terim 1920’lerde serbestçe ve nihayet 1970’lerde modern kullanım ve heceleme serbestliğine dönüştü.

Serbest çalışma tüm dünyada kök saldı ve insanların gelecekte gelir elde etmelerinin birincil yolu olabilir. Serbest çalışmanın devam edip etmediğini ve gelişmeye devam edip etmediğini zaman bize bildirecek.

Freelance çalışmak

Freelance çalışmak isteyenler öncelikle kendilerine bir sektör belirlemeli ve yaşadıkları bölge de hangi kurumlar freelance kapsamında yükselmekte araştırmalı, bu alan da kendi yeteneklerine göre iş sahası oluşturmalıdır. Pirilancer; Sosyal Medya, Grafik Tasarım, WordPress seslendirme, mobil uygulama vb gibi hizmet için yetenekli freelancerlar sunar.

Pandemi döneminde internette en çok aranan freelance çalışma düzeni nedir ve nasıl olunur?

freelance

Freelance Çalışmanın Avantajları

Belli bir ofis ortamına bağımlı kalmadan ve patron işçi sistemi ile çalışmak istemiyorsanız kendi evinizde kendi ofisinizi kurarak bir de teknolojiyi çok iyi kullanabiliyorsanız freelance çalışmak tam anlamıyla bu kesime hitap etmektedir. İlk olarak serbest çalışmak nasıl bir şey acaba yapabilir miyim? Gibi soruların cevapları yine kişinin kendisinde saklıdır. Bilhassa pazarlama alanında bağımsız çalışmak çok kârlı işler elde etmek ve kendi başınıza yükselmek demektir.

Freelancer çalışanın avantajları

 • İş saatini kendi belirlemesi
 • İsteğe göre içerikler üretmek ve çalışma programı oluşturmak
 • İstediği proje ve planı kısıtlamasız uygulaması
 • Ofis ortamına göre stressiz ve baskısız çalışması

Serbest meslek sahibi olmanın avantajlarından bazıları şunlardır:

Esnek çalışma programı: Hangi saatlerde çalışacağınızı seçebilir ve kendi programınızı diğer taahhütlere uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
Seçim ve çeşitlilik: Çalışanlara genellikle hangi müşteriler için çalışacakları söylenirken, serbest çalışan olarak projelerinizi seçebilir ve belirli pazarlar veya sektörlerle daha az sınırlı olursunuz.
Daha fazla kontrol: Kendi hedeflerinizi belirleyebilir ve işletmenizin yönünde daha fazla söz hakkına sahip olabilirsiniz.

Freelance Çalışmanın Dezavantajları

Öte yandan, göz önünde bulundurulması gereken birkaç dezavantaj vardır:

Freelancer çalışanın dezavantajları

Daha az istikrar: Serbest çalışma yeterli müşteriye ulaşmaya bağlı olduğundan, birçok serbest çalışan, çalışanlara göre daha az finansal istikrar ve gelecekteki iş garantisi daha azdır.
Daha az fayda: Birçok şirket, çalışanları için sigorta veya emeklilik planları gibi yan haklar sunar. Serbest meslek sahipleri, kendi avantajlarından ve faydalarından sorumlu olacaklardır.

Bu özellikler serbest çalışanların elde ettikleri, bu sayede ilginç ve çok daha başarılı işler üretmelerinin avantajlarıdır.

Pirilancer.com Blog Yazımız: Freelancer Nasıl Olunur, Kimler Bu İşi Yapabilir?

Freelancer Olmak – Para Kazanan Bir Freelancer Nasıl Olunur?

Nasıl Freelancer Olunur?

Bir freelancer olmak oldukça basit. Tek yapılması gerekilen istenilen bir faaliyet alanında proje üretmek, çalışma ortamını oluşturmak, trendleri çok iyi takip edebilmek, müşterilerin hassasiyet ve ilgi odaklarına doğru tespit yapabilmek başarılı bir freelancer çalışanın yol gösteren ışığıdır.

Özellikle interneti çok iyi kullanmak mutlaka üzerinde durulması gerekilen bir konudur. Ayrıca bu işi yan gelir olarak elde etmek isteyenler için ise daha az aktivite gerektiren bir saha bulunması gereklidir. Yan gelir elde etmek isteyemler için örneğin çeviri yapmak, söz yazarlığı, içerik editörlüğü, makale yazarlığı, dergi yazarı gibi meslek dalları evde günlük çalışma gerektirecek gelir maliyeti sabit olan serbest çalışma programlarıdır.

Fakat işini büyütmek isteyip ana gelirini bağımsız çalışan olarak elde etmek isteyenler reklam sektörüne girebilir. Pazarlama ve reklam sektörleri rekabeti asla bitmeyecek olan ve ülkemiz de freelance çalışana en çok ihtiyaç duyan sektörlerdir.

Eğer profesyonel bir fotoğraf makineniz var ise stüdyo çekimlerine katılabilir, reklam filmleri veya eğitim alanında belgesel çekimleri yapabilirsiniz. Evde çalışmadan aktif saha freelancer olmak isteyenler için en ideal iş fikri ise doğum ve konsept fotoğrafçılığıdır. Son yılların gözdesi olan bu meslek grubu için yaratıcılık ve hayal gücünüzü birleştirerek oldukça güzel paralar kazanabilirsiniz.

Pirilancer.com Blog Yazısı: 5 Aşamada Nasıl Başarılı Bir Freelancer Olunur?

5 Aşamada Nasıl Başarılı Bir Freelancer Olunur?

Bu içeriklerimizde sizlere yardımcı olacaktır…

Pirilancer, Aradığın İşin Piri Burada

Freelance Nedir? Nasıl Freelancer Olunur?

Freelancer Nasıl Olunur, Kimler Bu İşi Yapabilir?

Freelance Çalışma Nedir?

Freelance Çalışmak Güzel Ama İş Nasıl Bulacağım?

İnternette Freelance Yapılabilecek İşler Nelerdir?

Freelance Çalışmak ile ilgili Sık Sorulan Sorular

SIK SORULAN SORULAR
SIK SORULAN SORULAR

SSS

Freelance anlamı ne?

Serbest meslek sahibi yani freelancer, hizmet sunan, genellikle aynı anda birden fazla müşteri için birkaç işte çalışan serbest meslek sahibi bir kişidir.

Freelancer kelimesinin tarihçesi nedir?

Serbest mızrak teriminin ilk kullanımı 1809‘da yayınlanan bir paralı askerle ilgili bir kitapta yer almaktadır. Detayı makalemizdedir. Okuyunuz

Freelance nasıl çalışılır?

Pirilancer.com; Sosyal Medya, Grafik Tasarım, WordPress seslendirme, mobil uygulama vb gibi hizmet için yetenekli freelancerlar sunar. Sitemiz üzerinden ilgili yüzlerce kategoride yeteneklerinize göre kategoriler belirleyip, bu yeteneklerinizi sunabileceğiniz ürün ve dijital hizmetlerinizi sergileyip yayınlayarak sınırsızca para kazanabilirsiniz.

Freelancer çalışanın avantajları nelerdir?

Freelancer çalışanın bir çok avantajları mevcuttur. Yukarıdaki makalemizde madde madde açıkladık. Makalemizi okumak için https://pirilancer.com/freelance-nedir-nasil-freelancer-olunur ediniz.

Freelancer çalışanın dezavantajları nelerdir?

Freelancer çalışanın bir çok dezavantajları mevcuttur. Avantaj ve dezavantajları https://pirilancer.com/freelance-nedir-nasil-freelancer-olunur Makalemizde madde madde açıkladık. Makalemizi ziyaret ediniz.

Nasıl Freelancer Olunur?

Freelance nedir ve freelancer ne demek sorularına yanıt verdikten sonra gelelim nasıl freelancer olunur sorusuna yanıt vermeye..

Pirilancer.com üzerinde üyelik açarak, dilediğiniz kategoride yeteneklerinize bağlı olarak ürün ve dijital hizmet yayınlayarak kısa yoldan freelancer olabilirsiniz.

Freelance ne iş yapar?

Freelance çalışan, yeteneklerine bağlı olarak istediği işi veya hizmeti sunup para kazanabilir. Pirilancer.com sitesinde yeteneklerinize bğglı bir çok kategori var.

Bağımsız çalışmak ne demek?

Bağımsız çalışmak, bir yere bağlı olmadan, evden veya bağımsız ve sorumluluk atfetmeyen herhangi bir yerden çalışmak anlamına gelir. Örnek olarak pirilancer.com sitesinde hizmet satarak para kazanabilirsiniz.

Freelance model ne demek?

Freelance model, bir yere bağlı olmadan, evden modellik yapabilen, model olarak çalışabileceği iş fırsatlarını değerlendirip günü birlik model olabilen kişilerdir.

Upwork com nedir?

Pirilancer.com sitesi gibi yabancı freelancerlara hizmet veren, freelancer topluluğu olarak adlandırılabilen sanal freelancer topluluğudur.

Hangi meslekler evden çalışma yöntemine uygundur?

Pirilancer sitemiz üzerindeki yüzlerce kategoride iş yapabilme imkanı sunmakla birlikte sınırsızca bu hizmetlerinizden para kazanabilirsiniz.

Freelance Editör ne demek?

Herhangi bir firmaya, kuruluşa veya şirketlere bağlı olmayan, maaş almayıp evden editörlük hizmeti veren kişilerdir. Örnek olarak https://pirilancer.com/hizmet-ara?keyword=&category%5B%5D=metin-yazarligi kategorimizde hizmet veren binlerce editör gibi sizlerde freelance editör olabilirsiniz.

Bağımlı çalışmak ne demek?

Bağımlı çalışmak, herhangi bir yere bağlı olarak çalışan ve para kazanan kişilere verilen addır. Pirilancer üzerinden hem bağımsız hem de bağımlı çalışan olabilirsiniz.

Freelancer ne kadar kazanır?

Freelancerlar, günlük 1 tl ile günlük 100.000 TL, hatta daha fazlasını kazanabilirler. Kazancınızı, verdiğinizi hizmetin kalitesi + arz talep dengesi belirler. Pirilancer.com sitesinde bir freelancer, günlük 250 tl ile 15.000 tl arasında kazanç sağlamaktadır.

Freelance proje yazarı nedir?

Serbest çalışan olarak nitelendirilebilen freelancerların, projeleri hayata geçirmeleri sonucu gündelik yaşamda aldıkları ünvandır.

Fiverr com nedir?

Fiveer.com, Amerika birleşik devletleri menşeili freelancer sitesidir. Yani bir nevi Pirilancer.com’un amerika versiyonudur.

İnternet üzerinden nasıl para kazanılır?

İnternet üzerinden evden para kazanma yöntemlerini https://pirilancer.com/evde-para-kazanma-yollari blog yazımızda detaylıca açıklamıştık.

Evde para kazanma yolları nelerdir?

https://pirilancer.com/evde-para-kazanma-yollari yazımızı da okuyabilir evden internet üzerinden sınırsız para kazanabilirsiniz.

Uzaktan çalışma (freelance) nedir?

İnternet üzerinden, online olarak iş yapabilme sanatına uzaktan çalışma yani freelance denir.

Freelance iş ilanları

İşverenler tarafından freelancerlara yaptırılmak üzere yayına alınan iş ilanlarına freelancer iş ilanları denir. https://pirilancer.com/ilan-ara kısmından freelancer arkadaşlar iş ilanlarına göz atabilir.

Freelance meslekler nelerdir?

Pirilancer sitemiz üzerinde yayınladığımız kategoriler freelance mesleklerdir. Yüzlerce kategoride binlerce freelance meslek bulabilirsiniz. Örnek olarak;

SEM SEO Seo Paketi Backlink Tanıtım Yazısı Yerel SEO Google Yorum Hizmeti E-mail-Pazarlama Youtube Facebook Instagram Twitter Tiktok SoundCloud Organik Hit

Grafik Tasarım 3D Tasarımlar Ambalaj Tasarımı Broşür Katalog Tasarım Davetiye Tasarımı Fotoğraf Düzenleme Diğer Tasarımlar İllustrasyon Karakalem Karikatür Kurumsal Kimlik Logo Tasarımı Reklam Banner Tasarımı Ssoyal Tasarımlar Sunum & Infografik UI/UX Tasarımı

Reklamcılık Adwords Adsense SEO Youtube İnfluencer Marketing Mobil Reklamcılık Reklam Yönetimi Sosyal Medya

Video Animasyon 3D & Animasyon Kurgu & Post Prodüksiyon İntrolar Özel Gün Videolar Tanıtım Videoları Video Prodüksiyon Video Reklamlar

Çeviri Metin Düzenleme Metin Yazarlığı Website İçeriği Senaryo & Metin Yorum & İnceleme Basın Bülteni CV Deşifre Diğer Yazı & Çeviri

WordPress Data Analizi & Raporlama E-Ticaret Domain Hosting Hizmetleri Masaüstü Uygulamalar Mobil Uygulama Server & Websitesi Kurulumu Son Kullanıcı Testleri Soru Cevap & Dersler Teknolojik Destek Web Sitesi Hazırlama & CMS Web Yazılım Diğer Yazılım Teknoloji

Müzik Beste Şarkı Yazarlığı Dublaj Jingle Reklam Müziği Mix & Mastering Seslendirme

İş Yönetim Copy Paste Danışmanlık Hizmetleri Marka Bilinirlik Pazar Araştırmaları Sanal Asistanlık Ürün Veri Girişi

Freelance yapılabilecek iş fikirleri nelerdir?

Freelance yapılabilecek iş fikirleri, bir aklın ötesinde, hayal sınırları içindedir. Yani Pirilancer üzerinde yüzlerce kategoride milyonlarca iş fikti bulmanız mümkün. Pirilancer.com sitemizi ziyaret edebilir ve diğer freelancerların hizmetlerini inceleyerek sizde hayalinizde ve yetenekleriniz sınırlarında hizmetler üretebilir ve satabilirsiniz.

Freelancer ne kadar para kazanır?

Freelancer ne kadar sorusuna yanıt vermek güç lakin Kazancınızı, verdiğinizi hizmetin kalitesi + arz talep dengesi belirler. Pirilancer.com sitesinde bir freelancer, günlük 250 tl ile 15.000 tl arasında kazanç sağlamaktadır.

Remote çalışma nedir?

Remote, ingilizce bir terim olmakla birlikte uzak, uzaktan gibi bir anlam içerir. Yani freelancerları tanımlarken uzaktan çalışan olarak adlandırılan bu sistemde, remote çalışma yani freelance çalışmayı ifade eder.

Freelance en çok kazandıran meslekler nelerdir?

Pirilancer.com en fazla kazandıran sistemdir. Freelance olarak en fazla kazandıran meslekler tabirini  en iyi ifade edebileceğimiz şekilde, yetenekelriniz + arz talep durumu ile ifade edebiliriz. Yetenekleriniz ne kadar ise talep o kadar fazla olur ve doğal oalrak kazancınız da maksimum derece artar. Pirilancer.com en fazla kazandıran sistemdir.

Freelancerlar'dan Güncel Freelance Hizmetler

Hemen Uygun Fiyata Satın Alabilirsiniz
Öne Çıkan
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
Email Verified Adem Kaya

Şirket Kuruluş İşlemleri

Den başlayarak ₺3,500.00
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
Email Verified Doğan AY

Proje hazırlama

Den başlayarak ₺50.00
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
Email Verified Doğan AY

Web Sitesi Tasarımı

Den başlayarak ₺700.00
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada
Hizmet
 • 0.0/5 (0)
 • 0 Sırada

admin

Yazardan beri: 4 September 2020

8 Yorumlar

 • […] Freelance Nedir? Nasıl Freelancer Olunur? […]

 • Selam! Bu siteyi daha önce ziyaret ettiğime yemin edebilirdim ama
  yayınların çoğuna göz attıktan sonra benim için yeni olduğunu fark ettim.
  Ne olursa olsun, onu keşfettiğim için kesinlikle mutluyum ve onu yer imlerine ekleyip sık sık kontrol edeceğim!

 • Bu, özellikle blog dünyasında taze olanlar için harika bir ipucu.
  Basit ama çok kesin bilgiler… Bunu paylaştığınız için teşekkürler
  ileri. Yazıyı okumalısınız!

 • Herkese merhaba, burada herkes böyle bir deneyimi paylaşıyor, bu yüzden bu web sayfasını okumak çok keyifli ve ben her gün bu web sitesini hızlı bir şekilde ziyaret ediyordum.

 • gerçekten mükemmel bir web yöneticisisin. Web sitesi yükleme hızı
  inanılmaz. Herhangi bir ayırt edici numara yaptığınızı hissediyorsunuz.

  Üstelik içerikler şaheserdir. bu konuda harika bir etkinlik gerçekleştirdiniz!

 • Bu bilgi herkesin ilgisine değer. Daha fazlasını nerede bulabilirim?

 • Sunumunuzla gerçekten çok kolay görünüyorsunuz ama
  bu konuyu gerçekten anlamayacağımı düşündüğüm bir şey olarak görüyorum.
  Bana biraz fazla karmaşık ve çok geniş geliyor. Bir
  sonraki pozisyonunuzda ileriye bakıyorum , onu tutmaya çalışacağım!

 • Merhaba, hangi web barındırıcısını kullandığınızı bana bildirir misiniz?
  Blogunuzu tamamen farklı 3 web tarayıcısına yükledim
  ve bu blogun çoğundan çok daha hızlı yüklendiğini söylemeliyim.
  Makul bir fiyata iyi bir hosting sağlayıcısı önerebilir misiniz ? Çok teşekkürler, bunu takdir ediyorum!

Yorumunuzu bırakın

👋Pirilancer.com'dan ayrılıyorsunuz👋

Bu harika siteye az sonra ulaşacaksın🥰

Video Senin İçin❤️ muzikİZLEmuzik

13 saniye içinde yönlendiriliyorsunuz
1 2 3 4 5 6 7
Bildirimler kapat
Notibell
Tüm Pirilancer'lara 250 TL!
Notibell
İnstagram Gizli Profil Görme
Notibell
İnstagram %100 Engelleyeni Görün
Notibell
İnstagram Story indir🔻
Notibell
İnstagram Video İndir🔻
Notibell
Freelancer Araçları Tıklayınız
Notibell

Müzik Uygulamaları Tıklayınız

Bildirimleri aktif et    Evet .