Freelance Çalışmak ve Para Kazandıran Freelance İş Modelleri

  1. Anasayfa
  2. Pirilancer
  3. Makale detayı
Freelance Çalışmak ve Para Kazandıran Freelance İş Modelleri

Evetttt..

Bu konuya gelmişseniz aklınızda şu slogan yer etmeye başlamıştır zaten: Freelance çalışmak! Freelance çalışmak! Freelance çalışmak!

Freelance çalışmak kişinin hiçbir kuruma bağımlı olmadan, çalışma saatlerini kendi belirlediği halk arasında serbest çalışma olarak da bilinen yeni nesil iş modelidir. Freelance çalışan kişiler firmalarla kısa süreli sözleşmeler yaparak para kazanmayı hedefler.

Freelance çalışmakla para kazanabileceğiniz iş modellerini sizler için derledik. Freelance iş modelleri ve Freelance meslekler ile ek is yapmak size çok daha fazla para kazandıracaktır. Freelance iş nedir, Freelance is fikirleri, Freelancer nasıl çalışır ve İnternetten freelance işlerle ilgili bu yazımızı okuyun.

Kişinin kazanabileceği para miktarının bir sınırı olmadığı gibi kazanç miktarları tamamen Freelance çalışan kişilerle alakalıdır. Bu bağlamda oldukça yüksek kazançlar elde eden Freelance çalışan kişiler mevcuttur.

Freelance Çalışmak ile Fazla Kazandıran İş Modelleri

freelance calismak
freelance calismak

Freelance Çalışarak En Çok Para Kazanacağız İş Modelleri Nelerdir? sorusuna verilecek cevap ile Freelance çalışan kişilerin kazanç miktarları yapmış olduğu iş ve çalışma prensipleriyle doğru orantılıdır.

Bu bağlamda Freelance çalışarak en çok para kazanılan iş modelleri şunlardır;

Web Geliştirici

Siber Güvenlik Uzmanı

Çevirmen

Grafik Tasarımcısı

Oyun Geliştirici

Blog Yazarı

Yukarıda belirtilen iş modelleri Freelance çalışanlar arasında sıklıkla tercih edilmektedir. Bu sebeple kazanç miktarları da oldukça yüksektir.

1- Web Geliştirici

Web Geliştirici
Web Geliştirici

Web geliştirici Kodlama ve web siteleri oluşturma konusunda uzman olan kişiler, çeşitli kurumlarla iletişime geçerek web sitelerini tasarlayabilir. Aynı zamanda siteler için güvenlik kodları üretebilir veya sitelerin güvenlik kodlarını denetleyebilir.Web geliştiricileri freelancer kişilerdir ve freelance çalışmak kavramını tam anlamıyla doldurabilecek sektörlerdendir. Normal bir şirkette çalışırken ekstra freelance çalışma isterlerse ek iş alabilirler.

Ne Tür Web Geliştiricileri Var?

Front-End Geliştirici

Front-end geliştiricileri, web tasarımcıları tarafından oluşturulan web sitesi ve web uygulaması tasarımlarını kodlamak için HTML, CSS ve JavaScript kullanmaktadır

Back-End Geliştirici

Backend developer nedir? Bir backend geliştirici, back-end web geliştirme konusunda alanında uzmanlaşmış kişiye denir

Full-Stack Geliştirici

türkiyede çok sevilen, her işi yapabilen developer türüne verilen isim. bazı startup şirketlerde projenin dinamosu, motoru, farı , vitesi herşeyi olabilmekteler.

HTML

HTML) web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart metin işaretleme dilidir. Dilin son sürümü HTML5’tir. HTML, bir programlama dili olarak tanımlanamaz

CSS

Cascading Style Sheets (Basamaklı Stil Şablonları ya da Basamaklı Biçim Sayfaları, bilinen kısa adıyla CSS), HTML’e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir işaretleme dilidir

JavaScript

JavaScript, yaygın olarak web tarayıcılarında kullanılmakta olan dinamik bir programlama dilidir

PHP

PHP: Hypertext Preprocessor, internet için üretilmiş, sunucu taraflı, çok geniş kullanımlı, genel amaçlı, içerisine HTML gömülebilen betik ve programlama dilidir. İlk kez 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından yaratılan PHP’nin geliştirilmesi bugün PHP topluluğu tarafından sürdürülmektedir

Java

Java, Sun Microsystems tarafından üretilen ve yazılım uygulamaları geliştirmeye yardımcı yazılımlar bütünüdür. Java’nın kullanım alanı gömülü aygıtlardan cep telefonlarına, kurumsal sunuculardan süper bilgisayarlara uzanmaktadır

2- Siber Güvenlik Uzmanı

Siber Güvenlik Uzmanı
Siber Güvenlik Uzmanı

Siber güvenlik uzmanı bilgisayar korsanlarının yaygınlaşmasıyla Freelance çalışmak isteyen siber güvenlik uzmanlarına ihtiyaç artmıştır. Bu bağlamda siber güvenlik uzmanları çeşitli kurumların ve internet sitelerinin güvenliklerini sağlayabilir. Bu sayede oldukça yüksek kazançlar ede eden siber güvenlik uzmanları mevcuttur.

3- Çevirmenlik

Çevirmenlik
Çevirmenlik

Çevirmenlik oldukça popüler olan Freelance iş modelleri arasında yer almaktadır. Freelance çalışmak konusunda istekli kişiler eğer iki dil ve daha fazlasını biliyorsa çevirmenlik yaparak freelancer olabilir. Kişiler bildikleri yabancı dil ekseninde anlaşma sağladığı kişi veya kurumlara çevirmenlik hizmeti verebilir.

4- Grafik Tasarımcısı

Grafik Tasarımcısı
Grafik Tasarımcısı

Grafik tasarım sosyal medya tasarımları ve web sitesi tasarımları bu alanda çalışan kişilerin en çok tercih ettiği iş alanlarıdır. Özgün tasarımcılar oldukça yüksek kazançlar elde etmektedir. Freelance çalışmak isteyen ve tasarımı seven/yatkınlığı olan bireyler bu freelance iş modelini seçebilir.

5- Oyun Geliştirici

Oyun Geliştirici
Oyun Geliştirici

Oyun sektörünün büyüklüğü ve popülerliği bu alanda çalışan kişilere yüksek kazanç kapıları açmaktadır. Bu bağlamda kendi oyunlarını kodlayan veya oyunların geliştiriciliğini üstlenen kişiler yüksek kazançlar sağlamaktadır.

6- Makale ve Blog Yazarı

Makale ve Blog Yazarı
Makale ve Blog Yazarı

Makale yazarı ve Blog yazarlığı günümüzün en popüler freelance iş modellerindendir. Bu bağlamda kişilere veya çeşitli kurumlara makale yazarlığı yapan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Aynı zamanda kendi bloğunda yazan kişiler sitelerine aldıkları reklamlar vasıtasıyla kazanç elde edebilir. Makale  yazarlığı veya blog yazarlığı freelance çalışmak isteyenlerin neredeyse ilk seçenekelri arasındadır.

Freelance yapılan ve kazandıran meslekler

7- Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık
Fotoğrafçılık

Günümüzde, fotoğraçılık çok kazandıran mesleklerin başında gelir. Bir çok alanda, fotoğrafçılık mesleğine ve bu mesleği icra eden kişilere başvurulmaktadır.

Astronomi fotoğrafçılığı

Astronomi fotoğrafçılığı fotoğrafçılık sektöründe, sadece uzay ve gökyüzü ile ilgili astronomik nesneler, gece gökyüzünde gördükleriniz için kullanılan bir isimdir. Astronomi fotoğrafçılığı kapsamında ay, yıldızlar, takım yıldızları, galaksiler ve hatta güneş bunlara dahildir.

Belgesel fotoğrafçılığı

Belgesel fotoğrafçılığı, insanları yaşadıkları yerde veya gezip gördüğü yerlerdeki ilgi çekebilecek gözlemleyip fotoğraflayarak, o yer ve ya konu hakkında edinilen bilgiyi hikayeleştirmektir.

Foto muhabirliği

Foto muhabirleri gündeme dair  her türlü habere giderek meydanları inleten mitingler, mayo defilesi, cinayet, magazinsel veya habersel olayları fotoğraflayarak aktarmaktadır. Hareketli bir yaşama sahiptirler.

Gezi ve sokak fotoğrafçılığı

Gezip görülen yerlerdeki kişi, nesne veya doğaya ait ne varsa fotoğraflayan ve bu işten blog veya bu fotoğrafları satarak para kazanan kişiye gezi fotoğrafçısı veya sokak fotoğrafçısı denir.

Hava fotoğrafçılığı

Herkesin bilmediği fakat herkesin yakından tanıdığı ve aşina olduğu bir fotoğrafçılık çeşididir. Hava fotoğrafçılığı bir uçaktan veya uçan bir nesneden (drone) gibi farklı nesneneler vasıtasıyla fotoğraf çekilmesidir. Hava fotoğrafçılığı için platformlar arasında sabit kanatlı uçaklar, hava taşıtı, zeplin, hatta ve hatta uçurtmalar bile hava fotoğrafçılığı iççin ideal yöntemlerdir.

Hayvan ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı

Hayvan ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı, vahşi doğada (doğanın vahşi olmasına gerek yok, normal bir orman hayatıda olabilir) hareket eden canlıların fotoğraflanması durumudur. Genelde vahşi doğa seçilir ve safari tadında fotoğrafçılık icraa edilir.

Konser fotoğrafçılığı

Konserlerde, şarkıcıların her anını ölümsüzleştirip konsere renk katan, hatta magazinsel nesne olarak değerlendirip bunu ticarete döken kişilere konser fotoğrafçısı denir.

Makro fotoğrafçılık

Makro fotoğrafçılık , daha geniş anlamı ile “doğa fotoğrafçılığı” olarak bilinmekle birlikte, günümüzde artık “belgesel fotoğrafçılığı” kategorisi ile de tanımlanabilecek bir fotoğrafçılık stilidir. Makro fotoğrafçılık, sadece çiçek, böcek ve kelebek fotoğraflarından ibaret değildir. Her zaman iç içe olduğumuz doğada farketmediğimiz bir çok canlının fotoğraflandığı bir fotoğrafçılık çeşididir.

Manzara fotoğrafçılığı

Manzara fotoğrafçılığı Şehir, Doğa, kırsal manzara çekimleri, fotoğrafçılığın en önemli alanlarındandır. İnsanların gündelik yaşamlarını sürdürdüğü yerlerin fotoğraflarını çekip pazarlayan kşiye de manzara fotoğrafçısı denir.

Mimari fotoğrafçılık

Mimari fotoğrafçılığı, her mekanın ve mimari yapının kendine özgü bir karakterini ortaya koyan sanatçıya mimari fotoğrafçısı, bu işin genel adına da mimari fotoğrafçılığı adı verilmektedir.  Mimari fotoğrafçılığa ilgi gün geçtikçe artıyor.

Moda fotoğrafçılığı

Moda fotoğrafçılığı, modaya dair yeni güncel trendleri ortaya koyan ünlü kişileri fotoğraflayan, defile ve organizasyonlara giderek modaya dair görsel aktarımlar yapılmasına moda fotoğrafçılığı, bu işi icra edene de moda fotoğrafçısı denir.

Natürmort (still life) fotoğrafçılığı

Fotoğrafçılıktanatürmort veya Still life adı verilen stil, fotoğrafçılığın objelerle, nesnelerle, eşyalarla kurduğumuz ilişkinin yeniden kurgulanarak fotoğraflanmasına Natürmort (still life) fotoğrafçılığı, bunu yapan kişiye de Natürmort (still life) fotoğrafçısı adı verilir.

Parti, düğün ve özel organizasyon fotoğrafçılığı

Parti, düğün ve özel organizasyon fotoğrafçıl, özel gün ve gecelerde, insanların anı ölümsüzleştirmek adına bir fotoğrafçıyla anlaşarak bu özel günü fotoğraflanmasına Parti, düğün ve özel organizasyon fotoğrafçılığı, bunu yapan kişiye de özel gün fotoğrafçısı denir.

Portre fotoğrafçılığı

Poltre fotoğrafçılığı Çok fazla pratikle beslenen , kapsamlı , çekimlerin teknik ve içerik yönüyle üzerinde çok konuşulabileceği bir fotoğrafçılık türüdür. Poltre fotoğrafçılığı, kazandıran ve kazancı ile tatmin edebilen bir meslek türüdür.

Sanat fotoğrafçılığı

Sanat fotoğrafçılığı, sanata ve sanatçıya dair fotoğrafçılık mesleğinin icra edilmesiyle oluşan kazançlı bir sektördür.

Soyut fotoğrafçılık

Soyutlama, fotoğrafçı bir objeye odaklanarak onu soyut anlamda farklı anlamlar yükleyerek farklı şekilde sanat icra etmesiyle oluşmaktadır.

Spor fotoğrafçılığı

Spor fotoğrafçılığı, spor ve spora dair her türlü faaliyeti konu alan bir fotoğrafçılık çeşididir. Futbol organizasyonları, maçlarda çekilen fotoğraflar bu kategoriye girmektedir. Oldukça kazançlı bir meslektir.

Stok fotoğrafçılığı

Stok fotoğrafçılığı, Deposit Photos, freepik, stok fotoğraf satmak, stok fotoğraf siteleri üzerinden fotoğraflarını satan kişilere stok fotoğrafçısı, bu işin icra edilen kategoriye de stok fotoğrafçılığı adı verilir. Sokak fotoğrafçılığı freelance çalışmak tabirinin en özgür ve en keyifli yollarından biridir.

Sualtı fotoğrafçılığı

Sualtı fotoğrafçılığı, adından da anlaşılacağı üzere, sualtındaki yaşama dair fotoğrafları dalış yaparak çeken ve bunları kazanca çeviren meslek türüdür.

Ürün fotoğrafçılığı

Ürün fotoğrafçılığı, internette satışı yapılan, veya reklamcılar tarafından reklamı yapılacak nesnelerin net fotoğrafları için fotoğraf çekme işlemine verilen addır. Yani bisiklet satan biri, sattığı bisikleti ürün fotoğrafçısı, kendi kurguladıgı bir ortamda fotoğraflayacak şekilde fotoğrafını çekip teslim eder. Bu şekilde, ürünün pazarlanmasında bu fotoğraflar vitrin olarak sunulur.

Yemek fotoğrafçılığı

Yemek fotoğrafçısı, genelde gurmelerin, yemekleri tanıtırken lezzetini videosal, görüntüsünü de yemek fotoğrafı olarak sunmasına yardımcı olan fotoğraflama türüdür.Genelde, gurme ve yemek satışı yapan insanlar tarafından tercih edilir.

Yeni doğan fotoğrafçılığı

Bebek fotoğrafçılığı veya yenidoğan fotoğrafçılığı, günümüzde en çok kazandıran ve en çok ihtiyaç duyulan fotoğrafçılık türüdür. Çünkü, çoğu birey bu anı ölümsüzleştirmek istemektedir.

8- Özel ders vermek

Özel ders vermek
Özel ders vermek

 

9- Görsel tasarım

Görsel tasarım
Görsel tasarım

10- Danışmanlık

Danışmanlık
Danışmanlık

11- Sanal asistanlık

Sanal asistanlık
Sanal asistanlık

12 Sosyal medya yönetimi

Sosyal medya yönetimi
Sosyal medya yönetimi

13 Programlama/bilişim uzmanlığı

Programlama bilişim uzmanlığı
Programlama bilişim uzmanlığı

14- Oyun oynama

Oyun oynama
Oyun oynama

 

Freelance Çalışma Modeli Neden Tercih Edilir?

Günümüzde internet hayatımızın her alanında kullanılmaktadır. Bu sebeple internet üzerinden çalışmak isteyen kişilerin sayısı epey fazladır. Freelance iş modelinde kimseye bağımlı kalınmaması, çalışma saatlerini kişinin kendisi belirlemesi gibi hususlar Freelance çalışmak modelinin tercih edilme nedenleri arasındadır.

Aynı zamanda Freelance çalışan kişilerin belirli prensipler ve düzenli olarak çalıştıklarında oldukça yüksek kazançlar sağlayabilmesi Freelance çalışmak modeline iten en önemli unsurdur.

“Sizde freelance çalışmak istiyorsanız ve freelance çalışmak isteyen arkadaşlarınız varsa Pirilancer.com Freelancer Topluluğuna katılarak ilanlardan ve dijital hizmetlerinizden sürekli para kazanabilirsiniz.”

Freelance çalışmak için hemen kaydolun: https://pirilancer.com/uyelik

Avatar of admin

admin

Yazardan beri: 4 September 2020

Yorumunuzu bırakın

👋Pirilancer.com'dan ayrılıyorsunuz👋

Bu harika siteye az sonra ulaşacaksın🥰

Video Senin İçin❤️ muzikİZLEmuzik

YouTube video

13 saniye içinde yönlendiriliyorsunuz
1 2 3 4 5 6 7
Bildirimler kapat
Notibell
Tüm Pirilancer'lara 250 TL!
Notibell
İnstagram Gizli Profil Görme
Notibell
İnstagram %100 Engelleyeni Görün
Notibell
İnstagram Story indir🔻
Notibell
İnstagram Video İndir🔻
Notibell
Freelancer Araçları Tıklayınız
Notibell

Müzik Uygulamaları Tıklayınız

Bildirimleri aktif et    Evet .