Facebook Algoritması Nasıl Çalışır?

 1. Anasayfa
 2. İpucu
 3. Makale detayı
Facebook Algoritması Nasıl Çalışır?
2022 2022 yılı Facebook algoritması nedir? Bu algoritma nasıl çalışır? Facebook’un yeni algoritması ile tasarımsal ve yazımlımsal gelişmeleri sizler için derledik. Facebook Algoritması 2022‘de nasıl çalışıyor? Facebook algoritmasının zamansal döngüde kısa geçmişini de size detaylı olarak açıklayacağız. Google gibi, favori sosyal medya platformunuz da size hangi içeriği göstereceğini belirlemek için bir algoritma kullanır. Bu videoda Jess, Facebook algoritmasının nasıl çalıştığına odaklanacak (ve içeriğinizle algoritmada nasıl ustalaşacağınız konusunda size bazı ipuçları verecek). Sosyal Medya Görsel Boyutları için tıklayınız    En Popüler Sosyal Paylaşım Siteleri için tıklayınız

⭐Facebook algoritma güncellemesi

facebook-eski-algoritma
facebook-eski-algoritma
Transkript: Facebook’un algoritmasını anlamaya çalışmak, dev bir kayayı tepeye doğru itmeye çalışmak gibi gelebilir. Ne kadar ilerleme kaydettiğiniz önemli değil, hala size karşı çalışan birçok gücünüz var. Tepeye çıksanız bile yağmur yağabilir, baş aşağı yuvarlanmaya başlayabilir … Söylemeye çalıştığım şey, Facebook algoritmasında ustalaştığınızı düşündüğünüzde bile değişebilir ve sizi platformda kitlenizi büyütmek için hızla adapte olmaya zorlayabilir. Peki Facebook’un algoritması nasıl çalışıyor? Facebook varlığınızı güçlendirmek için ne yapabilirsiniz? Size bu videoda anlatacağım, o yüzden hiçbir yere gitmeyin.
YouTube video

⭐Facebook algoritması nedir? 

Facebook algoritması
Facebook algoritması
Facebook algoritması, Haber Kaynağında ne göreceğinizi belirleyen şeydir.
YouTube video
Haber Kaynağı’na aşina değilseniz, temelde Facebook kullanıcılarının hesaplarına giriş yaptıklarında gördükleri bir içerik ve bilgi akışıdır. Buna arkadaşlardan, aileden, işletmelerden, ünlülerden… bir kişinin Facebook’ta bağlantı kurduğu kişilerden gelen gönderiler dahildir. Dolayısıyla, belirli arkadaşlardan veya sayfalardan sık sık gönderiler gördüğünüzü fark ederseniz, işte algoritma budur. Facebook’un Haber Kaynağınızda içeriği hangi sırayla göstereceğini anlamasına yardımcı olan birçok farklı sinyal vardır.

⭐Facebook’un algoritması nasıl çalışır?

Burada fazla ayrıntıya girmeyeceğim çünkü Facebook’un algoritması değişme eğiliminde. Örneğin, 2018’de Facebook , Haber Kaynağında “anlamlı etkileşimlere” öncelik vereceğini duyurdu . Ayrıca, aileden ve arkadaşlarından gelen gönderilere öncelik vererek, organik Facebook’un işletmeler için daha da zorlaşmasını sağlayacaklardı. Facebook’ta, kitlenizin önüne çıkarmak için fazladan ödeme yapmazsanız, bir şey organik olarak kabul edilir. Genel olarak, Facebook’un hangi gönderilerin gösterileceğine nasıl karar verdiğini anlamak söz konusu olduğunda bilmeniz gereken dört kavram vardır :
 1. Envanter
 2. İşaretler
 3. Tahminler
 4. Alaka düzeyi puanı
İlk olarak, envanter, Facebook’un size gösterebileceği tüm içeriktir. Bu, arkadaşlardan, aileden, işletmelerden, etkileyicilerden… herkesten gönderileri içerir. Envanteri rastgele sırayla görmüyorsunuz. Facebook, en çok neyi beğenebileceğinizi belirlemek için bir sonraki kavramı, sinyalleri dikkate alacaktır. Sinyaller, Facebook’un bir gönderinin sizinle nasıl alakalı olacağını anlamasına yardımcı olur. Paylaşılan içeriğin türü, içeriği paylaşan kişi veya sayfa, cihazınız, İnternet hızınız ve önceki etkileşimlerinizin tümü, Facebook’un neye olumlu yanıt vereceğiniz konusunda tahminler yapmasına yardımcı olan sinyallerdir. Başlıca bir faktör katılımdır. Bir gönderinin yorumlarda çok fazla tartışması varsa, genellikle bir veya iki beğenisi olan bir gönderiden daha yüksek sıralanır. Algoritma tüm bu verileri hesaba katıp tahminlerde bulunduktan sonra, içeriğe bir alaka düzeyi puanı atayacaktır. Daha yüksek puan, bir gönderinin sizinle daha alakalı olduğu anlamına gelir. Son olarak, tüm bu işleme ve düşünmeden sonra, Facebook gönderileri alaka düzeyine göre sıralayacak ve sizi saatlerce ilgilendiren bir Haber Kaynağına sahip olacaksınız. Haber Kaynağınızda neden belirli yayınların göründüğünü anlamakla ilgileniyorsanız, herhangi bir gönderinin köşesindeki üç noktaya tıklayabilir veya bunlara dokunabilir ve “Bu gönderiyi neden görüyorum?” öğesini seçebilirsiniz. Facebook daha sonra bu yayının neden Haber Kaynağınızda göründüğünü söyleyecektir. Belki bir fotoğraftır ve en çok fotoğraf içeren gönderileri seviyorsunuz. Belki birisinin gönderilerine oldukça sık giriyorsunuzdur.

⭐Facebook Haber Kaynağımdaki gönderilerin sırasını neler etkiler?

Facebook
Facebook

İnsanları kendileri için en önemli olan gönderilere bağlamaya yardımcı olmak için sıralama adı verilen bir süreç kullanıyoruz. Haber Akışı sıralaması, Facebook’ta bağlantı kurduğunuz kişilerden, haber kaynaklarından, işletmelerden ve topluluklardan kişiselleştirilmiş ve çeşitli bir gönderi akışı oluşturur.

⭐Sıralamayı neler etkiler?

Bazı şeyler sıralamayı diğerlerinden daha fazla etkiler ve en önemli faktörlerden bazıları şunları içerir:

 • Arkadaşlarınızdan, gruplardan veya Sayfalardan gelen gönderilerle ne sıklıkla etkileşim kurduğunuz (arkadaşlarınız ve aileniz önceliklidir).
 • Gönderinin türü genellikle etkileşimde bulunduğunuz bir konuysa (örneğin: fotoğraf, video, bağlantı).
 • Bir gönderiyi gören kişilerden ve Sayfalardan alınan yorumların, beğenilerin, tepkilerin ve paylaşımların sayısı. Bu gönderilerin takip ettiğiniz arkadaşlar, gruplar veya Sayfalar tarafından paylaşıldığını unutmayın.
 • Ne kadar yakın zamanda içerik yayınlandığına dair bilgileri içerir.

Bazı şeylerin gördükleriniz üzerinde daha küçük bir etkisi vardır. İnternet bağlantınızın şu anda ne kadar hızlı olduğu veya ne tür bir telefon kullandığınız gibi sinyalleri hesaba katabiliriz (çünkü bu, haberlerin Haber Kaynağınıza ne kadar hızlı yüklenebileceğini etkileyebilir). Bunlar, Haber Akışı sıralaması için dikkate alınabilecek binlerce sinyalden sadece birkaçı.

⭐Neden bazı arkadaşlara ve Sayfalara öncelik verilir?

Bazı arkadaşlar ve Sayfalar, Facebook’taki etkinliğinize göre veya onları Favoriler’e ekleyip eklemediğinize göre Haber Kaynağınızda önceliklendirilir. Gönderileri Haber Kaynağınızda daha üstte gösteriliyor. Önceliklendirilenler için daha fazla etkiye sahip olan belirli faktörler, örneğin şunları içerir:

 • Bir fotoğrafa veya videoya tepki verme veya yorum yapma gibi arkadaşların gönderilerinde veya Sayfalarda yaptığınız geçmiş etkileşimleriniz.
 • Ortak arkadaşlarınız veya ikinizin de ait olduğu gruplar gibi ortak yönleriniz.
 • Diğer birçok faktör de kimin önceliklendirildiğini etkiler. Haber Kaynağında öncelik verilen arkadaşlar ve sayfalar, Facebook’taki etkinliğinize göre değişebilir.
Haber Kaynağınızda kimin öncelikli olduğunu yalnızca siz görebilirsiniz. Favoriler’e ekleyerek Haber Kaynağınızda kimin yayınlarına daha da öncelik verileceğini kontrol edebilirsiniz .

⭐Facebook Haber Kaynağınızı Yönetin

Haber Kaynağı tercihlerinizden gördüklerinizi kontrol edebilir veya gizlilik ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz . Haber Kaynağınızda gördüklerinizi yönetmek için bazı seçenekler şunları içerir:

Sık Kullanılanlara eklemek için bir kişi veya Sayfa seçin.
Bir kişiyi, Sayfayı veya grubu erteleyin .
Kişilerden , Sayfalardan veya gruplardan gelen gönderileri gizleyin veya takibi bırakın .

⭐Facebook algoritması nasıl takip edilir?

Sürekli değişen algoritma hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, kaynaktan başlayın: Şirketten en son güncellemeler için about.fb.com/news adresine gidebilirsiniz . Her güncelleme büyük bir değişiklik olmayacak, ancak bilgi sahibi olmak iyidir. Tüm sosyal güncellemelerden haberdar olmak için sosyal medyaya odaklanan endüstri yayınlarını takip etmek de harika . WebFX’te, blogumuzda sosyal medya hakkında yazıyoruz ve şu anda izlediğiniz gibi, bununla ilgili videolar da yapıyoruz. Facebook liderlerini de takip etmekten korkmayın. Şirketle ilgili güncellemeleri paylaşacaklar… çünkü bu onların şirketi!

⭐Facebook’ta daha iyi sonuçlar almak için 3 ipucu

⭐1. Facebook reklamcılığına yatırım yapın

Facebook’un algoritma değişiklikleri, Facebook kullanan artan sayıda işletme ile birlikte organik erişimin azalmasına neden oldu , bu da daha az insanın normal gönderilerinizi görmesi anlamına geliyor. Facebook reklamcılığını kullanmak, bu erişim eksikliği ile mücadele etmenin iyi bir yoludur. Facebook reklamları ile, sen teneke yardım sağ kişinin önünde işinizi almak hedefleme hedef kitleye erişimi vardır. Elbette ücretsiz değil, ancak doğru stratejiyle (veya en doğru Facebook reklam ajansıyla ), Facebook reklam harcamalarınızdan olumlu bir getiri elde edebilirsiniz.

⭐2. Etkileşimi teşvik eden içerik paylaşın

Daha önce de bahsettiğim gibi, Facebook Haber Kaynağındaki gönderileri sıralama söz konusu olduğunda etkileşim büyük bir faktördür. İşletmenizin organik olarak öne çıkması için, etkileşimi tetikleyen içeriği paylaşmanız gerekir. Bu biraz belirsiz, biliyorum. Ancak gönderilerinizi planlarken, kullanıcıların içeriğinizi paylaşmasına veya onunla etkileşimde bulunmasına neyin sebep olacağını düşünün. Belki de ekibinizi Facebook kitlenize tanıtan bir video başarılı olabilir. Belki bir fotoğrafla gösterebileceğiniz harika bir yeni ürününüz var. Heyecan duyduğunuz içerikler oluşturun.

⭐3. Veriye dayalı kararlar alın

Bir işletme olarak, Facebook gönderilerinizin ne kadar iyi performans gösterdiğini size söyleyen birçok veriye erişiminiz var. Bu verileri araştırırsanız ve belirli bir gönderi türünün hedef kitleniz için en iyi etkileşimi sağladığını fark ederseniz, benzer gönderiler oluşturmak isteyebilirsiniz. Verilerin sizin için bir yol açmasına izin verin.

Bunlarda dikkatinizi çekebilir

İnstagram Gizli Profil Görmek için tıklayınız

Instagram Video İndirme için tıklayınız

İnstagram Story İndirme için tıklayınız

İnstagram Hikaye İndirme için tıklayınız

İnstagram Takipçi Arttırmak için tıklayınız

Nasıl Youtuber olunurYoutube’den nasıl para kazanılır? Şartları neler? tıklayınız

 • Paylaş:
Avatar of admin

admin

Yazardan beri: 4 September 2020

Yorumunuzu bırakın

👋Pirilancer.com'dan ayrılıyorsunuz👋

Bu harika siteye az sonra ulaşacaksın🥰

Video Senin İçin❤️ muzikİZLEmuzik

YouTube video

13 saniye içinde yönlendiriliyorsunuz
1 2 3 4 5 6 7
Bildirimler kapat
Notibell
Tüm Pirilancer'lara 250 TL!
Notibell
İnstagram Gizli Profil Görme
Notibell
İnstagram %100 Engelleyeni Görün
Notibell
İnstagram Story indir🔻
Notibell
İnstagram Video İndir🔻
Notibell
Freelancer Araçları Tıklayınız
Notibell

Müzik Uygulamaları Tıklayınız

Bildirimleri aktif et    Evet .