En İyi Site içi SEO Kriterleri Rehberi

 1. Anasayfa
 2. İpucu
 3. Makale detayı
En İyi Site içi SEO Kriterleri Rehberi

SEO Kriterleri Site içi SEO rehberi ve site dışı SEO nedir, Seo nasıl yapılır? SEO ve Google sıralama kriterleri nelerdir gibi sorulara cevap vermek için sizlere detaylı bir blog yazısı hazırladık.

Yeni başlayacaklar için site içi SEO rehberi ve search engine optimization kurallarını detaylandırdık. Şimdi sitemizi site içi ve site dışı Optimizasyonu ile yeniden gözden geçirelim.

İster yeni bir web sitesi için adım atıyor olun isterseniz de mevcut siteniz için yapacağınız site içi SEO çalışmalarını bilmek ve uygulamak zorundasınız. Google da var olmanızı sağlayan site içi SEO hakkında en kapsamlı bilgileri sunan bir yazı ile karşı karşıyasınız.

seo
seo

Site içi SEO kriterleri dediğimizde öyle gözünüz hemen korkmasın. Pek çoğu tek bir seferde ayarlanması gereken bazı ince ipuçlarını içerir. Sadece sürekli olarak aklınızda tutmanız ve uygulamanız gereken tek kriter içerik ekleme ile ilgili olandır. Bu yazımız, seo rehberi olarak, baştacı edeceğiniz kapsamlı bir seo rehberi yönergeleri olacak ve siteleriniz için faydalı bilgileri hayata geçirmek için yararlı olacaktır.

Site İçi SEO Çalışması

Site İçi SEO Çalışması
Site İçi SEO Çalışması

Bu aşama da sizlere ileteceğimiz tüm SEO bir web sitesinin kurulduğu aşamadan itibaren yapılması gereken pek çok ince ayarları içermektedir. Mevcut sitenizde site içi SEO açısından eksikleriniz var ise bu listeyi tek tek kontrol etmenizi ve eksiklerinizi tamamlamanızı tavsiye ederiz. Aşağıdaki Seo Rehberi detaylıca yazılarınız ve siteniz için uyguladığınızda başarı kaçınılmazdır.

Site İçi SEO Kriterleri

Site İçi SEO Kriterleri
Site İçi SEO Kriterleri

Site içi SEO hakkında bilgi vermeden önce web sitenizin teknik yapısı ile ilgili ufak düzenlemelerden ve önemlerinden bahsetmek istiyoruz.

 • Web siteniz için domain seçerken anahtar kelime barındırması bir miktar avantaj sağlasa da akılda kalıcı ve marka olacak bir alan adı tercih edebilirsiniz.
 • Web sitenizin mobil uyumlu olması yani responsive tasarıma sahip olması çok büyük önem taşı. Unutmayın artık ziyaretçilerin % 70’ lik kısmı mobil cihazlardan erişim sağlamaktadır.
 • Web sitenizin SSL sertifikasına sahip olması artık çok önemli. Bu nedenle gerek ilk kurulumda gerekse de mevcut siteniz için kolayca SSL kurulumu yaparak gerekli yönlendirmeler ile siz de Https erişimine sahip olabilirsiniz.
 • Site hızınız ziyaretçi deneyiminin yüksek olmasını sağlar. Bu nedenle SEO için site hızı oldukça önemlidir. Web sitenizde resim optimizasyonu ve cache kullanarak web sitenizi hızlandırabilirsiniz. Tabii ki hosting seçimi de web site hızı için etkili olmaktadır.

Ücretsiz SEO Analiz Araçları (95 ücretsiz seo aracı) yazımız çin tıklayınız

Ücretsiz SEO Analiz Araçları

Site Title ve Description Alanı

Web sitenizin title ve description alanlarının sitenizin amacına uygun doğru anahtar kelimeler ile beslenmiş olması gereklidir. Bu işlem bütün kategori ve sayfalarınız içinde yapılmalıdır. Arama motorları sitenizin amacını bu alanlar ile anlamlandırmaktadır.

Site Link Yapısı

Web sitenizin link yapısı mümkün olduğunca sade olması gereklidir. Ne kadar kısa link yapısına sahip olursanız sıralamada başarı elde edersiniz. Link yapısı içerisinden gereksiz kategori, tarih ifadelerini çıkarmanız ve link yapınızın içerik başlığı ile benzer yapıda olması tercih edilmelidir. seflink olarak nitelendirilen bu kullanıma örnek olarak /site-ici-SEO-kriterleri/ verilebilir.

İçerik Kalitesi

İçerikleriniz kesinlikle özgün olmalıdır. Yeniden yazım olarak tabir edilen re-write içerikler kopya kontrol sitelerince özgün olarak gösterilse de gerçekte kesinlikle özgün değildir ve hiçbir değeri yoktur.

Arama motorunda ilk sırada görünen siteleri inceleyin ve o sitelerden çok daha kapsamlı bir içerik hazırlayın. İçeriklerinizin kesinlikle SEO uyumlu olması gereklidir. Şayet özgün olmayan ya da SEO uyumlu olmayan içerikleriniz var ise en kısa sürede ya düzenlemeli ya da silmelisiniz.

En İyi 5 Anahtar Kelime Araştırma Aracı (2022 yılı için)

En İyi 5 Anahtar Kelime Araştırma Aracı

Site İçin Linkleme

Web siteniz içerisinde vereceğiniz iç linkler arama motoru botlarına yeni yönlendirmeler ve yollar inşa etmenizi sağlar. Özellikle her eklediğiniz içerikte mutlaka en az 1 adet iç link olmalıdır. Vereceğiniz bu iç link konu ile ilgili ve okuyucuya fayda sağlayacak bir bağlantı olmalıdır. Alakasız iç linklemeler SEO açısından faydadan çok zarar verir.

İçerikler de H1 H2 Kullanımı

İçerik yapınızda mutlaka 1 adet H1 etiketi, 1 den fazla da H2, H3 etiketleri mutlaka yer almalıdır. H1 etiketi yazı başlığını ifade ederken H2, H3, H4 etiketleri ise yazının kademeli olarak at başlıklarını sınıflandırmaya yaramaktadır. Bu etiketleri kullanmak hem arama motorunun içeriğinizi gruplayarak anlamlandırmasını sağlar hem de ziyaretçi için kolay okunabilir bir içerik hazırlamış olursunuz.

Güncel Bir Siteye Sahip Olun

Sitenizi düzenli olarak güncel tutmanız içeriklerinizin daha hızlı indekslenmesini ve daha hızlı ilk 100 sıralama da yer bulmasına katkı sağlar. Özellikle belirli bir düzen kurmanız önemlidir.

Günlük içerik girişi yapıyorsanız her gün aynı saatte giriş yapmalısınız. Bu saati belirlerken ziyaretçilerin aktif internet kullanma saatlerini dikkate alabilirsiniz. Örneğin; sabah 7 ile 11 arası akşam da 19 ile 23 arası internetin en aktif kullanıldığı saatlerdir. Bu düzeni fark eden arama motoru botları sitenizi çok daha çabuk indeksleyecektir.

İçeriklerde Resim ve Video Kullanımı

Site içi SEO da en önemli yardımcınız resim ve video kullanımıdır. Ziyaretçi etkileşimini arttırmak ve siteden hemen çıkma oranını düşürmek için video ve resimlerden destek alabilirsiniz. Yazı içine resim eklerken özgün resim seçmenizi, boyut optimizasyonu yapmanızı ve alt etiket eklemeyi unutmamanızı tavsiye ederiz.

E-Ticaret Siteleri İçin Site İçi SEO

E-Ticaret Siteleri İçin Site İçi SEO
E-Ticaret Siteleri İçin Site İçi SEO
 • E-Ticaret sitelerinde site içi SEO çalışmalarında yukarıdakilere ek olarak ürün açıklamaları, standart içerik kalitesinde, özgün ve SEO uyumlu olması gereklidir.
 • Her kategori için özgün ve anahtar kelimeleri içerecek şekilde SEO uyumlu açıklama yer almalıdır.
 • Ürün sayfalarınızda kullandığınız resimlerin özgün olması ise kesinlikle şarttır. Bu amaçla özel resim çekimleri yapabilir, resimleri optimize ettikten sonra resim isimlerini ve alt etiketlerini düzenlemeyi unutmamalısınız.
 • E-Ticaret siteleri içinde iç linklemeler çok önemlidir. Hem ziyaretçilerinize alternatif ürünler sunmuş olursunuz hem de sitenizi ziyaret eden botlarınızın çok daha geniş bir alanda gezmesini ve daha fazla sayfayı hızlı bir şekilde indekslemesine olanak tanımış olursunuz.

SEO uyumlu makale yazımı ile ilgili ufak bir dip not düşmek istiyoruz; İçeriklerinizin olması gereken bir alt ya da üst kelime sınırı net olarak belirlenmemiştir. Ancak ister blog yazısı isterseniz de ürün açıklaması yazın 300 kelime altı bir içerik oldukça basit ve yetersiz kalacaktır.

Seo Uyumlu Makale Yazımı

7 Dakikalık okuma süresini aşan yani 1.500 kelime üstü içerikler ise ne kadar çok detaylı bilgi içeriyor olsa da pek çok kişi tarafından tamamen okunmayacaktır. İçeriklerinizde kelime sayısını belirleyen içerikte olması gereken detayların tam anlamı ile yer alıyor olmasıdır. SEO kriterleri nedeniyle bu nedenle gereksiz cümlelerden ve tekrarlardan kaçınmalısınız.

En İyi Site içi SEO Kriterleri Rehberi ile ilgili Sık Sorulan Sorular

SIK SORULAN SORULAR
SIK SORULAN SORULAR

SEO Kriterleri nelerdir?

Domain Seviyesi SEO Kriterleri

On-Page(Sayfa içi) SEO Kriterleri

Site Seviyesi SEO Kriterleri

Backlink/Dış Bağlantılar Seviyesi SEO Kriterleri

Kullanıcı Etkileşimi Seviyesi SEO Kriterleri

Özel Google Algoritma Kuralları Marka Sinyalleri Seviyesinde SEO Kriterleri

Site içi Spam SEO Kriterleri

Site Dışı Spam SEO Kriterleri

En Önemli Google SEO Kriterleri

En Önemli Google SEO Kriterleri olarak Site Mimarisi,Alan Adı Güvenliği,Gelen Linkler,Konu Otoritesi,Anahtar Kelime Amacı,İçerik Yapısı,Meta Etiketler,Sayfa Hızı ve Pirilancer.com de yayınlanan detaylara da bakabilirsiniz.

Google sıralama faktörleri nelerdir?

Google sıralama faktörleri Site Mimarisi,Alan Adı Güvenliği,Gelen Linkler,Konu Otoritesi,Anahtar Kelime Amacı,İçerik Yapısı,Meta Etiketler,Sayfa Hızı ve Pirilancer.com de yayınlanan detaylara da bakabilirsiniz.

Yeni Başlayacaklar İçin Site İçi SEO Kriterleri

SEO çalışması, site içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır. Zaten yukarıdaki konumuzda da detaylıca değindik.

SEO Nedir? Kapsamlı SEO Rehberi

SEO Nedir? Arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Web siteleriniz içi SEO çalışması, site içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır. Kapsamlı rehber yukarıdaki konumuzda ve Pirilancer.com blogumuzdadır.

A’dan Z’ye Google Sıralama Kriterleri

Yukarıdaki yazımızda A’dan Z’ye Google Sıralama Kriterlerini sizler için detaylıca derledik. Ayrıca lütfen blog sayfamızda bir çok seo kriterine detaylıca açıklama getirdirk.

Google Seo Kriterleri Nelerdir?

Google Seo Kriterleri kısaca, domain yaşı, iyi bir makale, site içi site dışı seo optimizasyonu ve sitenin hız performans optimizasyonu. Diğer yönergeleri Pirilancer.com/blog sayfamızdaki makalelerde detaylıca açıkladık.

Google SEO Kriterleri

 • Hazır Şablon Kullanan Siteler. SEO‘nun temel taşlarından bir tanesi de özgün web tasarımıdır. …
 • İletişim Sayfası …
 • Domain Güvenilirliği. …
 • Site Yapılandırılmasının Doğru Olması …
 • Site Güncellemeleri. …
 • Sayfa Sayısı …
 • Site Haritası Sunumu. …
 • Uptime Süresi/ Sitenin Açık Kalma Oranı

Google’ın Dikkate Aldığı SEO Sıralama Kriterleri 2022

Google’ın Dikkate Aldığı SEO Sıralama Kriterleri 2022 yılında da sizleri daima zirvede tutmaya devam edecek. Yukarıdaki yazımızdaki yönergeleri makaleniz ve siteniz için uygularsanız daima googleda zirvede olursunuz. Pirilancer.com blog yazıları da ayrıca size yardımcı olacaktır.

SEO Kriterleri Ve 2022 Google Sıralama Faktörleri

SEO kriterleri ve 2022 Google sıralama faktörleri, google güncellemelerine uygun makale ve site içi search engine optimizasyon yönergeleri etrafındaki site hız performans düzenlemeleri yapmanız lazım. Pirilancer.com blog yazımızdan da seo ipuçlarını içeren blog yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Google İlk Sayfa Garantili SEO Kriterleri

Google’da ilk sayfa garantili google seo kriterleri için https://pirilancer.com/en-iyi-site-ici-seo-kriterleri-rehberi bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Tüm seo ipuçlarını sizler için derledik. Pirilancer.com blog yazılarını takip ediniz.

Anahtar Kelime Analizi İçin En Kapsamlı Rehber (2022)

Anahtar Kelime Analizi İçin En Kapsamlı Rehber

Avatar of admin

admin

Yazardan beri: 4 September 2020

2 Yorumlar

Yorumunuzu bırakın

👋Pirilancer.com'dan ayrılıyorsunuz👋

Bu harika siteye az sonra ulaşacaksın🥰

Video Senin İçin❤️ muzikİZLEmuzik

YouTube video

13 saniye içinde yönlendiriliyorsunuz
1 2 3 4 5 6 7
Bildirimler kapat
Notibell
Tüm Pirilancer'lara 250 TL!
Notibell
İnstagram Gizli Profil Görme
Notibell
İnstagram %100 Engelleyeni Görün
Notibell
İnstagram Story indir🔻
Notibell
İnstagram Video İndir🔻
Notibell
Freelancer Araçları Tıklayınız
Notibell

Müzik Uygulamaları Tıklayınız

Bildirimleri aktif et    Evet .