DNS Nedir ve DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

  1. Anasayfa
  2. İpucu
  3. Makale detayı
DNS Nedir ve DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

DNS önbellek temizleme konusunda detaylı bir klavuz hazırladık. Dns cache Windows 10 dns önbelleği temizleme ne işe yarar? Linux DNS önbelleği temizleme ios ve android telefonlarda DNS önbelleği temizleme konusundaki bu detaylı klavuzumuzda “dns önbelleği nasıl temizlenir?” sorusuna kolay pratik açıklamada bulunduk. Ayrıca ipconfig /flushdns yöntemiyle bilgisayar cache temizlemeyi anlatacağız. Ayrıca modem önbellek temizleme nasıl yapılır anlattık. Keyifli dinlemeler.

Siteler genellikle ziyaretçilerle ilgili bilgileri kaydetmeye çalışır, bu nedenle sık sık size çerez kullanımını kabul edip etmediğiniz sorulur. Kullanıcılar toplanan bilgileri kaldırmak istediklerinde tarayıcılarının önbelleğini temizlerler.

DNS Nedir ve DNS Ne işe yarar? 2022 en hızlı DNS adresleri hangileriDNS adresi nasıl değiştirilir? gibi sorulara yanıt verirken, DNS değiştirme ile ilgili aşağıdaki konumuzda bilgi vermiştik.

En Hızlı DNS Adresleri 2022 için tıklayınız

⭐DNS Önbelleği Temizleme

Sizler için en hızlı dns adreslerini bir önceki dns değiştirme konusunda detaylı olarak belirtmiştik. Bu yazımız dns önbelleği temizleme ile ilgilidir.

Yine de birçok insanın fark etmediği şey, bilginin alan adı sunucusu (DNS) önbelleğinde de saklandığıdır. Bu kılavuz, önbelleğin ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve bazen DNS sunucusu önbelleğini temizlemenin neden önemli olduğunu daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır. Ayrıca , DNS performansıyla ilgili sekmeleri tutmak ve gerektiğinde önbelleği temizlemek için SolarWinds ® Sunucu ve Uygulama Monitörü (SAM) gibi bir araç kullanmanın faydalarına değinecek.

WordPress, IIS ve Apache Tarayıcı Önbellekleme tıklayınız

YouTube video

⭐DNS Önbelleği Nasıl Çalışır?

Tarayıcıya www.pirilancer.com gibi bir etki alanı adı yazdığınızda , sonuçlar görüntülenmeden önce adın bir IP adresine çevrilmesi gerekir. DNS sunucuları bu dönüşümü addan IP adresine ve tersi şekilde gerçekleştirir.

Mevcut birçok DNS sunucusu olsa bile, yanıt almak biraz zaman alabilir. Bunu aşmak için işletim sistemleri, çağrılan ve çözülen web sitesi adresleri için kendi önbelleğini oluşturur.

Bu DNS önbellekleri ve dns önbelleği temizleme, belirli bir süre için bilgi depolar. Bu, kullanıcı bilgileri yeniden aramak yerine yakın zamanda ziyaret edilen bir web sitesine dönerse, tarayıcının ayrıntıları önbellekten alabileceği ve sonuçları daha hızlı döndürebileceği anlamına gelir. Bilgi depolayan tek yer işletim sistemi değildir – arama sürecinin her adımı kendi DNS ön belleğini içerir.

Bunun çalışması için, DNS cache, ASCII kodunda görüntülenen kaynak kayıtlarını (RR) içerir. RR’nin bileşenleri şunları içerir:

Kaynak verileri (veya rdata): Bu, kaydı açıklar. Örneğin, ana bilgisayar adını veya adresini tanımlar.
Kayıt türü: Bu, girişin türünü ifade eder. “A” kayıt türü, ana bilgisayar adı için IP adresini içeren şeydir.
Kayıt adı: Bu, nesnenin alan adının isteğe bağlı değeridir.
Yaşam süresi (TTL): TTL, kaynak kaydının ne kadar süreyle geçerli olduğunu gösteren isteğe bağlı bir değerdir ve saniye cinsinden görüntülenir.
Sınıf: Bu, RR protokol grubu için isteğe bağlı bir alandır (en yaygın olarak internet için “IN”).
Kaynak veri uzunluğu: Bu, kaynak verilerinin uzunluğunu depolamak için isteğe bağlı bir alandır.
Dns önbelleği temizleme ile ilgili bu bilgiler, arama sonuçlarını hızlandırmak için kullanışlıdır, ancak depolanan verileri TTL’nin süresi dolmadan bile kaldırmak isteyebilirsiniz. Tarayıcı önbelleğini temizlemek bunu çözmez, bu nedenle Windows’ta ve hatta DNS sunucusunda DNS önbelleğini temizlemeniz gerekir.

YouTube video

⭐Dns Önbelleği Neden Temizlenir?

Birkaç nedenden dolayı dns önbelleği temizleme yapmak önemlidir.

Birincisi, önbellek güncel olmayan bilgiler içerebilir. Bunu, web sitelerine veya uygulamalara erişmede zorluk olarak yaşayabilirsiniz. Önbellekteki alan adı eski veya yanlış bir IP adresini gösteriyorsa, web sitesi doğru bilgileri döndürmeyecektir. Tarayıcı geçmişinizi temizleseniz bile, dns önbelleği temizlemeden önce hala eski bilgiler bulunur ve güncellenmiş sonuçları almak için sunucunun temizlenmesi yani dns önbelleği temizlemesi gerekir.

Dns önbelleği temizlemenin bir başka nedeni de gizliliktir. DNS cache, çerezlerde veya JavaScript’te depolanan aynı tür bilgileri içermese de, düzenli olarak gittikleriniz de dahil olmak üzere, son zamanlarda ziyaret ettiğiniz adreslerin geçmişini tutar. Daha fazla bilgi, birisi önbelleğe erişirse daha az gizlilik anlamına gelir.

Son olarak, dns önbelleği temizleme güvenlik nedenleriyle önemlidir . Siber suçluların önbelleğe erişmesi ve IP adreslerini girmesi veya değiştirmesi mümkündür. Buna DNS zehirlenmesi veya DNS sahtekarlığı denir ve sizi çevrimiçi hesapların parolaları gibi hassas verileri toplamak için tasarlanmış bir web sitesine yönlendirebilir.

İş yapmak için internete güvenen şirketler için uygun güvenliği sağlamak ve işlerin sorunsuz yürümesini sağlamak çok önemlidir. DNS sunucusunu temizlemek, güncel olmadıklarından veya manipüle edildiklerinden, tüm geçersiz adresleri kaldıracaktır.

Önbelleği temizlemenin herhangi bir olumsuz yan etkisi olmadığına da dikkat etmek önemlidir. Önbelleği temizledikten sonra bir siteyi ilk ziyaret ettiğinizde, site normalden biraz daha yavaş olabilir, ancak daha sonra sonuçlar tekrar hızlanacaktır.

DNS önbelleğini temizle
flush DNS cache

⭐DNS Sunucusu Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Önleyici bir önlem olarak veya sayfanın yanlış siteye yönlendirilmesi gibi bir sorun fark ettiğiniz için DNS önbelleğini temizlemeyi seçebilirsiniz.

⭐Windows 8 – Windows 10 Dns Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Win+X tuşları ile WinX Menü‘yü açınız.
Komut İstemi bağlantısına sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğini seçiniz.
ipconfig /flushdns yazıp Enter tuşuna basınız.
ipconfig /release yazıp Enter tuşuna basınız.
ipconfig /renew yazıp Enter tuşuna basınız.
Eğer işlem başarılıysa aşağıdaki mesajı alırsınız:
Windows IP configuration successfully flushed the DNS Resolver Cache.

⭐Windows 7 Dns Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Başlat butonuna tıklayın.
Arama bölümüne cmd yazın.
Komut İstemi bağlantısına sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğini seçiniz.
ipconfig /flushdns yazıp Enter tuşuna basınız.
ipconfig /release yazıp Enter tuşuna basınız.
ipconfig /renew yazıp Enter tuşuna basınız.
Eğer işlem başarılıysa aşağıdaki mesajı alırsınız:
Windows IP configuration successfully flushed the DNS Resolver Cache.

⭐Windows XP, 2000 veya Vista Dns Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Başlat butonuna tıklayın.
Çalıştır bağlantısına tıklayın.(Eğer Çalıştır bağlantısını göremiyorsanız arama kutusuna run yazınız.)
Açılan kutucuğa ipconfig /flushdns yazıp Enter tuşuna basınız.
ipconfig /release yazıp Enter tuşuna basınız.
ipconfig /renew yazıp Enter tuşuna basınız.

⭐MacOS 10.7 and 10.8 Dns Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Uygulamalar’a tıklayın.
Araçlar’a tıklayın.
Terminal uygulamasına çift tıklayın.
sudo killall -HUP mDNSResponder yazıp entera basın.
Uyarı: Bu komutu kullanabilmek için bilgisayarın Yönetici şifresini bilmeniz gerekmektedir.

⭐MacOS 10.5 and 10.6 Dns Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Uygulamalar’a tıklayın.
Araçlar’a tıklayın.
Terminal uygulamasına çift tıklayın.
sudo dscacheutil -flushcache yazıp entera basın.

Diğer durumlarda, SolarWinds Sunucusu ve Uygulama İzleyicisi gibi bir DNS izleme aracı kullanarak bir sorun keşfedebilirsiniz . Bir araç kullanmak, DNS performansını izlemenize ve sorunları ciddi bir soruna neden olmadan önce belirlemenize yardımcı olabilir. SolarWinds SAM gibi bir araç kurulduğunda, bir uyarı alabilir veya önbelleği temizlemenizi isteyen diğer bilgileri fark edebilirsiniz.

Sebep ne olursa olsun, bir komut satırı veya PowerShell kullanarak Windows için bir DNS sunucusunu nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır. SAM gibi bir DNS izleme aracıyla çalışıyorsanız, çözümü sunucuyu temizlemek için de kullanabilirsiniz.

⭐Komut İstemi ile Windows Sunucusunda DNS Önbelleğini Temizleme

Önbelleği temizlemek için komut istemini kullanmak basittir:

Başlat düğmesine tıklayın ve cmd yazın
Komut istemini açın
Komut istemine şu komutu girin:
ipconfig / flushdns
Tüm yapmanız gereken bu. Daha sonra, önbelleğin başarıyla temizlendiğini belirten bir mesaj almalısınız.

Önbelleği temizlemeden önce girişleri görüntülemek istiyorsanız, komut istemini açın ve komutu yazın:

ipconfig / displaydns

Daha sonra girişleri gözden geçirebilir ve DNS’yi temizlemeye devam etmek isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

⭐Windows DNS Sunucusunda DNS Önbelleğini Temizleme

Önbellek sorunu yerel makine yerine sunucuda ise, komut istemini farklı bir komutla yine de kullanabilirsiniz. Bu durumda, şöyle olur:

dnscmd / clearcache

⭐Windows PowerShell ile DNS Önbelleğini Temizleme

PowerShell kullanarak DNS temizlemek istiyorsanız, temizlemek istediğiniz önbelleğe bağlı olarak birkaç seçeneğiniz vardır:

İstemci önbelleğini temizlemek için şu komutu kullanın:
Clear-DnsClientCache

⭐Yerel DNS sunucusu önbelleğini temizlemek

Yerel DNS sunucusu önbelleğini temizlemek için şunu kullanın:
Clear-DnsServerCache

⭐Dns önbelleği temizlemek İçin Önerilen Araç

İnterneti kullanırken doğru sonuçlar almak çok önemlidir ve bu sonuçların geçerli ve güncel olmasını sağlamak için DNS sunucusu önbelleğini periyodik olarak temizlemeniz gerekir. Bunu manuel olarak yapabilir veya bir DNS izleme aracı kullanabilirsiniz .

sam flush DNS önbelleği
sam flush DNS temizleme

SolarWinds Sunucusu ve Uygulama İzleyicisi gibi bir izleme aracı kullanıyorsanız , önbelleği temizlemekten daha fazlasını yapabilirsiniz. Araç, herhangi bir sorun kritik hale gelmeden önce sizi uyarmaya yardımcı olur ve performansı izlemenize ve alan adlarını gözden geçirmenize olanak tanır. SolarWinds , yazılımın tamamen işlevsel olduğu 30 günlük ücretsiz bir SAM denemesi sunar .

  • Paylaş:
Avatar of admin

admin

Yazardan beri: 4 September 2020

1 Yorum

Yorumunuzu bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

👋Pirilancer.com'dan ayrılıyorsunuz👋

Bu harika siteye az sonra ulaşacaksın🥰

Video Senin İçin❤️ muzikİZLEmuzik

YouTube video

13 saniye içinde yönlendiriliyorsunuz
1 2 3 4 5 6 7
Bildirimler kapat
Notibell
Tüm Pirilancer'lara 250 TL!
Notibell
İnstagram Gizli Profil Görme
Notibell
İnstagram %100 Engelleyeni Görün
Notibell
İnstagram Story indir🔻
Notibell
İnstagram Video İndir🔻
Notibell
Freelancer Araçları Tıklayınız
Notibell

Müzik Uygulamaları Tıklayınız

Bildirimleri aktif et    Evet .