Batarya Kalibrasyonu Nedir Nasıl Yapılır?

 1. Anasayfa
 2. Teknoloji
 3. Makale detayı
Batarya Kalibrasyonu Nedir Nasıl Yapılır?

Merhaba Pirilancer’lar. Bu yazımızda batarya kalibrasyonu nedir, nasıl yapılır? Mobil cihazlarda batarya kalibrasyonu konusunda detaylı bir yazı kaleme aldık. Batarya kalibrasyonu android telefonlarda yapılır mı? Android pil bataryasının süresini arttırma yöntemlerini anlatırken batarya kalibrasyonu neden gereksiz sorusuna cevap vereceğiz.

iPhone batarya kalibrasyon kodu ve profesyonel telefon bataryasını kalibrasyonu yapılırken nelere dikkat edilmeli, Huawei batarya kalibrasyonu kodu olan *#0228# kodlamasıyla batarya kalibrasyonunu anlatacağız. Laptop pil kalibrasyonunu anlatırken Xiaomi, Asus batarya kalibrasyonu nasıl yapılır ve Asus laptop batarya kalibrasyonunu anlatacağız.

Kalibrasyon yapılmadığında, batarya yüzdesi okuması yanlış olur ve cihazınız tuhaf davranabilir – yeni batarya yarı dolu olarak “okunduğu” halde aniden kapanabilir veya batarya neredeyse bittiğinde saatlerce çalışabilir.

Kalibrasyon nedir?

Batarya kalibrasyonu hakkında aşağıda bizim özetimiz var.

Temel sorun, bir bataryanın herhangi bir anda ne kadar enerji tuttuğunu bilmenin güvenilir bir yolu olmamasıdır. (Bu, sürekli değişen ve bozulan bir elektrokimyasal depolama sistemidir ve bir şarjdan diğerine asla tam olarak aynı şekilde davranmaz.) Ölçmenin tek güvenilir yolu, bataryayı tamamen şarj etmek, ardından tamamen boşaltmak ve şarjı ölçmektir. Açıkçası, batarya seviyesini her kontrol etmek istediğimizde bunu yapamayız, bu yüzden dolaylı yöntemler kullanmak zorundayız – her türlü kullanım verisini depolamak ve bunu an be an tahmini bir % şarj durumunu hesaplamak için kullanmak gerekir. Zamanla, bu hesaplama daha az doğru olma eğilimindedir. Kalibrasyon, batarya yönetim sisteminde yeni “tam şarj” ve “tam deşarj” bağlantıları ayarlayarak tahminlerin doğru tutulmasına yardımcı olur, böylece tahmin etmek zorunda kalmazsınız.

Batarya Kalibrasyonu Nedir? Batarya Nasıl Kalibre Edilir?

Batarya Kalibrasyonu Nedir / Nasıl Yapılır ?

YouTube video

 1. Kalibrasyon işlemi son derece basittir ve ihtiyacınız olan tek şey zamandır. Kalibrasyon için cihazınızın Rootlu olmasına ihtiyaç yoktur;
 2. Cihazınızı bir mobil oyun veya başka bir aktiviteyle kullanarak tamamen kapanana kadar kullanın. Cihazınızı siz kapatmayın, kendisi kapanıncaya kadar şarjını tüketin.
 3. Daha sonra kapalı cihazınızı tekrar açmaya çalışın ve açılması durumunda tekrar şarjın tamamen bitip kapanmasını sağlayın.
 4. Telefonunuz kapalı konumdayken cihazınızı şarja takın ve cihazınızın şarjının tam %100 oranında dolduğundan emin olana kadar şarjda bekletin.
 5. Şimdi telefonunuzu şarjdan çıkartın ve açın. Cihazınızı açtığınızda telefonunuzun şarjı %100 görünmeyecektir. Telefonunuz açık konumdayken uçak moduna alın ve tekrar şarja takıp %100 olana kadar dolmasını sağlayın.
 6. Şarj dolma işlemi tamamlandığında cihazınızı şarjdan çıkartıp kapatın ve tekrar açın. Şimdi cihazınızın şarjı %100 görünüyorsa kalibrasyon işlemi tamamlanmış demektir.
 7. Şayet cihazınız hala şarjı %100 olarak göstermiyorsa bataryayı şarj edip telefonu kapatıp açmaya devam edin.
 8. Böylelikle cihazımızı tam manasıyla kalibre etmiş olacağız ve artık cihazımızdan tam olarak bataryanın performansı kadar faydalanmasını sağlayacağız.

Laptop bataryası Kalibrasyonu nasıl yapılır?

 1. MagSafe Güç Adaptörünü takın ve batayıryayıi tamamen şarj edin.
 2. Batarya tamamen şarj olduğunda, MagSafe Güç Adaptörü konektöründeki ışık yeşile döner ve menü çubuğundaki batarya simgesi, bataryanın dolu olduğunu gösterir.
 3. Bataryanın tam şarj durumunda iki saat veya daha uzun süre dinlenmesine izin verin.
 4. Güç adaptörü takılı olduğu sürece bu süre zarfında bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.
 5. Bilgisayar hala açıkken güç adaptörünün bağlantısını kesin ve bilgisayarınızı kullanmaya devam edin.
 6. Düşük batarya uyarısını gördüğünüzde, çalışmanızı kaydedin ve tüm uygulamaları kapatın. Bilgisayarınız uyku moduna geçene kadar açık tutun.
 7. Bilgisayarınız uyku moduna geçtikten sonra kapatın veya beş saat veya daha uzun süre uyumasına izin verin.
 8. Güç adaptörünü bağlayın ve batarya tamamen şarj olana kadar bağlı bırakın.

Apple’ın bataryanın tam olarak ne zaman şarj edildiğini veya  boşaldığını bilmek için sisteminize güvenmediğini ve kalibrasyona devam etmeden önce emin olmak için iki saat daha şarj cihazında tutmanızı istediğini unutmayın.

Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Android Telefonlarda Batarya Kalibrasyonu

 1. %100’e kadar şarj edin ve en az iki saat daha şarj etmeye devam edin.
 2. Düşük batarya nedeniyle kapanana kadar cihazınızı kullanın.
 3. Kesintisiz olarak %100 şarj edin.

Dizüstü Bilgisayarlarda Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

 1. % 100’e kadar şarj edin ve en az iki saat daha şarj etmeye devam edin.
 2. Dizüstü bilgisayarınızın fişini çekin ve bataryayı boşaltmak için normal şekilde kullanın.
 3. Düşük batarya uyarısı gördüğünüzde çalışmanızı kaydedin.
 4. Düşük batarya nedeniyle dizüstü bilgisayarınızı uyku moduna geçene kadar açık tutun.
 5. En az beş saat bekleyin, ardından dizüstü bilgisayarınızı kesintisiz olarak %100 şarj edin.

MacOS Catalina 10.15.5 veya daha yenisini çalıştıran Thunderbolt 3 bağlantı noktalarına sahip Apple MacBook’larda, MacBook’un %100 şarj olmasını önleyebilen bir batarya sağlığı yönetimi özelliği bulunur. MacBook‘unuzda bu özellik varsa, kalibrasyona başlamadan önce onu kapatın.

Bataryanın kullanım ömrü boyunca doğru şekilde kalibre edildiğinden emin olmak için bu işlemi periyodik olarak (yaklaşık ayda bir) gerçekleştirmek en iyisidir.

Android Batarya Süresi Nasıl Arttırılır?

android batarya kalibrasyonu
android batarya kalibrasyonu

1. Konumunuzun Kontrolünü Elinize Alın

2. Karanlık Moda Geçin

3. Ekran Piksellerini Manuel Olarak Devre Dışı Bırakın

4. Otomatik Wi-Fi’yi Kapatın

5. Arka Planda Çalışan Uygulamaları Sınırlandırın

6. Her Uygulama için Arka Plan Veri Erişimini Yönetin

7. Hatalı Çalışan Uygulamaları İzleyin

8. Basit veya Aşamalı Web Uygulamalarına geçiş yapın

9. Google Asistan’ı devre dışı bırakın

10. Senkronizasyon Ayarları

Android’de Batarya Kalibrasyonu Yararlı mı? Zararlı mı?

Yukarıda belirtilen ipuçları, pil ömründe bir artış garanti etmez. Ve yararlı olsalar bile, bir ton fazladan meyve suyu yaratmama ihtimaliniz yüksektir. Hala telefonunuzun pil ömründen memnun kalmayabilirsiniz , ancak ne yaparsanız yapın, Android pil kalibrasyonuyla uğraşmayın . Bunun yerine, daha iyi pil ömrü için Android telefonunuzu otomatikleştirin .

battery calibration charging

“Tam şarj” ve “tam deşarj” aslında ne anlama geliyor?

İşte sorunun özü. Bu “tam şarj” ve “tam deşarj” bayraklarını nasıl güncellersiniz? Battery University bunu şu şekilde açıklıyor:

Doğruluğu korumak için, bir akıllı bataryanın “Düşük batarya” görünene kadar cihazda çalıştırılarak periyodik olarak kalibre edilmesi ve ardından yeniden şarj edilmesi gerekir. Tam deşarj, boşaltma bayrağını ayarlar ve tam şarj, şarj bayrağını oluşturur. Bu iki tutturma noktası arasında, şarj durumu tahminine izin veren doğrusal bir çizgi oluşur. Zamanla bu çizgi tekrar bulanıklaşır ve bataryanın yeniden kalibre edilmesi gerekir. Şekil 2, tam deşarj ve tam şarj bayraklarını göstermektedir.

Resmi Engelle

Şekil 2: Tam deşarj ve tam şarj bayrakları. Kalibrasyon, tam şarj, deşarj ve şarj uygulanarak gerçekleşir. Bu, akü bakımının bir parçası olarak ekipmanda veya bir akü analizörü ile yapılır.

Burada dikkat etmeniz gereken iki nokta: (1) Bu sayfaya göre, boşaltmak ve sonra şarj etmek yeterli değildir – tamamen şarj ederek başlamalısınız. Ve (2) “tam boşalma” belirsizdir — rakam, tam deşarj bayrağının %10 olarak ayarlanacağını gösteriyor gibi görünüyor, ancak çözmeye çalıştığımız tüm problem okuma yüzdesinin yanlış olmasıdır. batarya okuması hatalıysa bataryanızı “% 10’un altında” bitirdiğinizi nasıl anlarsınız?

Yapmıyorsun! Örneğin, sonunda “düşük batarya” uyarısı veren ve ardından %1’lik belirtilen batarya şarjıyla saatlerce tam buharla çalışmaya devam eden çok sayıda batarya taktık. Kısacası, bir bataryayı “%10’un altına” boşaltarak “kalibre etmek” nafile… Bu, birine bozuk yakıt göstergesi olan bir araba verip deposu dolana kadar sürmesini söylemek gibi.

Burada olup bitiyor gibi görünen şey, yukarıdaki grafiğin, bataryain gerçek kimyasal durumunu göstermesi amaçlanmıştır, kullanıcıya gösterilen yüzdeyi değil, bu oldukça farklı olabilir. Kullanıcıya dönük yazılım, bataryanın gerçek kimyasal durumu% 10 şarja yakın olduğunda sıfıra yakın bir batarya şarjı olduğunu iddia edebilir. Bu, bataryanın zarar görebileceği ve sistemin yeniden başlatılamayabileceği güvenli bir düzeyin altına düşmesini önlemek için kasıtlı olarak yapılır. Kısacası sistem, güvenlik önlemi olarak bataryada bir miktar şarj kalmasıyla kendini her zaman kapatır, ancak bu rezerv miktarını kullanıcıya göstermez. Yukarıdaki bağlantılı makaleye yorum yapan bir kişinin belirttiği gibi:

 • Düşük batarya uyarısı, cihaz yazılımında, onu kullanırken olası veri kaybını önlemek için bir araç olarak uygulanır ve batarya yönetim sisteminden tamamen bağımsızdır.
 • Cihazınızın batarya şarjının azalması nedeniyle otomatik olarak kapanana kadar çalışmasına izin verseniz bile, batarya yönetim sistemi batarya paketinin zarar görmesini önlemek için batarya şarjını yeterince yüksek bir düzeyde tutmaya devam edecektir.
 • Ekranda görüntülenen batarya göstergesi temelde bataryanın sahip olduğu KULLANILABİLİR şarj miktarıdır ve bataryanın mutlak toplam şarjı DEĞİLDİR. Bu nedenle, “batarya zayıf” uyarısını seçtiğiniz herhangi bir yüzdeye değiştirebilirsiniz — bataryayı korumak için orada değildir (bu, batarya yönetim sistemi tarafından otomatik olarak yapılır), işinizi kaydetmeniz veya şarj cihazı.
 • Bu nedenle, cihazınızın bataryasını kalibre etmeyi planlıyorsanız, yeniden şarj etmeden ÖNCE otomatik olarak kapanana kadar uyarıları geçmesine izin vermeniz gerekir; aksi takdirde, batarya yönetim sisteminin boşalmış bayrağını kaydetmek için bataryai yeterince deşarj edemeyebilir ve bu da girişiminizi gerçekleştirir. bataryayı kalibre etmek için tamamlanmamış.

Kullanılmakta olan iki farklı (ancak bağlı) sistem olduğunu unutmayın; bataryanın sağlığını izleyen ve kontrol eden batarya yönetim sistemi ve birincisinden verileri okumak için birincisinden verileri okuyan yazılım kullanıcı arayüzü (ve ilgili güç kontrol yazılımı). batarya şarj durumu ve seviyesinin gösterilmesi ve çeşitli işaretlere yanıt verilmesi (deşarj bayrağı ayarlandığında kapatma gibi).

Apple İos Batarya Kalibrasyonu Hakkında

Apple’ın resmi batarya kalibrasyon prosedürünü kontrol ederek tüm bunları doğrulamak harika olurdu, ancak yeni bataryalerinin fabrikadan kalibre edildiği ve kullanıcı tarafından değiştirilemediği gerekçesiyle destek sitelerinden temizlediler. Ancak, birkaç forumda aşağıdaki şekilde alıntılanmış olarak bulabilirsiniz:

Avatar of admin

admin

Yazardan beri: 4 September 2020

Yorumunuzu bırakın

👋Pirilancer.com'dan ayrılıyorsunuz👋

Bu harika siteye az sonra ulaşacaksın🥰

Video Senin İçin❤️ muzikİZLEmuzik

YouTube video

13 saniye içinde yönlendiriliyorsunuz
1 2 3 4 5 6 7
Bildirimler kapat
Notibell
Tüm Pirilancer'lara 250 TL!
Notibell
İnstagram Gizli Profil Görme
Notibell
İnstagram %100 Engelleyeni Görün
Notibell
İnstagram Story indir🔻
Notibell
İnstagram Video İndir🔻
Notibell
Freelancer Araçları Tıklayınız
Notibell

Müzik Uygulamaları Tıklayınız

Bildirimleri aktif et    Evet .