Anahtar Kelime Analizi İçin En Kapsamlı Rehber

 1. Anasayfa
 2. İpucu
 3. Makale detayı
Anahtar Kelime Analizi İçin En Kapsamlı Rehber

Anahtar kelime analizi için en kapsamlı rehberi sizler için hazırladık. En iyi anahtar kelime analizi sunan siteleri detaylıca yazdık. 2022 Anahtar kelime analizi için en kapsamlı rehberi sitesi huzurlarınızda..

Herkesin hayalidir hitli sitelere sahip olmak. 2022 anahtar kelime analizi için en kapsamlı seo rehberini sizler için oluşturduk. Oluşturmamızın ilk gayesi sitesine veya müşteri portföyündeki sitelere Google merkezli olmak üzere diğer arama motorlarından hit sağlayıp, siteleri yukarılara taşıyıp ilk sayfa ilk sıraya çıkarmaktır.

2022 senesi içinde Google anahtar kelime analizi ile SEO anahtar kelime araştırması yaparak en çok tıklanan anahtar kelimeleri bulup zirveyi zorlamak istersiniz.

Anahtar kelime oluşturucu veya Google Keyword Planner ile doğru anahtar kelime seçimi yaparak gerek Google gerek diğer arama motorlarını veya YouTube anahtar kelime planlayıcısı ile düzgün metinler oluşturarak rakiplerinizi geçmek istersiniz. Google anahtar kelime planı ve diğer kapsamlı anahtar analiz yöntemlerini paylaşıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz SEO Analiz Araçları blog yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Ücretsiz 95+ SEO Analiz Araçları Listesi 2022 (TÜM LİSTE)

Ücretsiz SEO Analiz Araçları

Organik trafiğinizi arttırmak istiyorsanız içerik için SEO çalışması yapılması gereklidir ki bu ancak doğru anahtar kelime analizi ile mümkün olmaktadır. Bu konuda en kapsamlı bilgiyi sunacak bir yazının başlangıcında olduğunuza emin olabilirsiniz.

Anahtar kelime analizi, içeriklerinizi oluşturan temel taşlardan biridir ve site içi SEO için çok büyük bir öneme sahiptir. İçeriklerinizin arama motorları tarafından doğru algılanmasını ise anahtar kelime yapılandırması sağlamaktadır. İşte bu yüzden anahtar kelime analizi yaparken hata yapma lüksünüz bulunmamaktadır.

En İyi 5 Anahtar Kelime Araştırma Aracı blog yazımızı okumak isterseniz sizleri şöyle alalım 🙂

En İyi 5 Anahtar Kelime Araştırma Aracı

Bu amaçla hazırladığımız ve ücretli, ücretsiz anahtar kelime analizi araçlarına yer verdiğimiz rehber yazımızda, pek çok konuya değineceğiz.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

anahtar kelime araştırması
anahtar kelime araştırması

Anahtar kelime analizi yapmadan önce elbette ki anahtar kelime listemiz elimizde olması gereklidir. Pek çok kaynaktan gerçekleştirebileceğiniz anahtar kelime arama işlemi sonrasında her bir anahtar kelimenin tek tek analiz edilmesi gereklidir.

Anahtar kelime araştırması için kullanabileceğiniz kaynaklar;

 • Google Arama Önerileri
 • Youtube Arama Önerileri
 • Google Trends
 • Ekşi Sözlük
 • Forumlar

Bu konuda kapsamlı bir rehbere ulaşmak isterseniz anahtar kelime nasıl bulunur başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Anahtar Kelime Analizi Gerekli mi?

Anahtar Kelime-Nedir SEO Anahtar Kelime Analizi
Anahtar Kelime-Nedir SEO Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime analizi ile her bir kelime grubunun aylık trafik hacmi, rekabet düzeyi ve hangi kullanıcı amacına hitap ettiğini gibi pek çok konuyu değerlendirebilmeniz mümkün olmaktadır. Ayrıca bu aşama da ilk 5 sırada yer alan rakiplerinizin de rekabet edilebilir olup olmadığı, içeriklerinin kalitesi oldukça önemlidir.

Anahtar kelime bulmak ve bunları yazı içerisine yerleştirmek oldukça kolay ancak hangi anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerektiğini biliyor musunuz? Zira onlarca anahtar kelimeyi tek bir yazı içerisinde kullanmak mümkün olmadığına göre mutlaka anahtar kelime analizi yapılması gerekli olmaktadır.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime bulma
Anahtar Kelime bulma

Hazırlamış olduğunuz anahtar kelime listesinin analiz edilmesi, kullanılması gereken anahtar kelimelerin tespit edilmesi içerik için SEO da büyük önem taşır. Çünkü rekabet düzeyi yüksek bir anahtar kelime seçmeniz, kullanmanız sizi başarısızlığa ve hayal kırıklığına sürükleyecektir.

Anahtar kelime analizi için kapsamlı rehber hazırlamamızın temel sebebi de kaliteli içeriklerinizin kayıp olup gitmemesi ve hak ettiği değeri bularak ihtiyacı olan kişilere ulaşması içindir.

Ücretli ya da ücretsiz anahtar kelime analizi yapmanızı kolaylaştıracak pek çok kaynak bulunuyor. Ücretli sitelerin ise pek çoğu sınırlı kullanım ya da kısa süreli free hesap oluşturma imkanı sunuyor. Günlük sınırlı kullanım ya da free hesaplar sayesinde kapsamlı bir anahtar kelime analizi yapmanız mümkün olsa da ücretsiz olarak kullanabileceğiniz anahtar kelime analiz aracı ile başlamak istiyoruz

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı
Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google anahtar kelime planlayıcı, Google tarafından reklam verenlere sunulan muazzam bir araçtır. Özellikle ülkemizde % 90 Google arama motoru kullanıldığı göz önüne alınırsa tek başına bu araç anahtar kelime analizi yapmanız için yeterli olacaktır.

Google anahtar kelime planlayıcı aracını kullanabilmeniz için öncelikle Google Ads hesabınız olması gereklidir. Mevcut Google hesabınız ile hızlı bir şekilde Google Ads hesabınızı oluşturabilirsiniz. Google Ads hesabı, Google reklam yayınlamanıza olanak sağlayan bir hesaptır ve anahtar kelime planlayıcısı isimli muhteşem bir araç sunar.

Google anahtar kelime planlayıcı, verdiğiniz anahtar kelimelerin aranma hacimlerini, rekabet derecesini ve reklam verenlerin ödemeyi kabul ettiği minimum ve maksimum tıklama maliyetlerin görmenizi sağlamaktadır. Tüm bu değerler anahtar kelime analizi için gerekli olan unsurlardır.

Anahtar kelime planlayıcısı kullanmak için toplamış olduğunuz anahtar kelimeleri tek tek eklemeniz ve size sunulan diğer anahtar kelime önerileri ile birlikte analiz etmeniz gereklidir.

Google Anahtar Kelime Analizi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • Anahtar kelimenin en az 3 kelimeden oluşması rekabet şansınızı yükseltmektedir. Uzun kuyruklu anahtar kelime olarak tabir edilen 3 kelimeden uzun anahtar kelimeler hedef odaklı olup tıklanma oranı yüksek ve rekabet düzeyi daha düşük olan anahtar kelimelerdir.
 • Anahtar kelime aranma hacmi 100 üzeri olması gereklidir. Burada hemen gözünüz çok yükseklere takılmasın. Emin olun ki o anahtar kelimelerde rekabet şansınız neredeyse sıfıra yakındır. Dilerseniz hemen test edebilirsiniz. Google arama çubuğuna aranma hacmi yüksek anahtar kelime grubunu yazın ve ilk sıralarda yer alan sayfalar ile rekabet etme şansınız olup olmadığını kontrol edin.
 • Anahtar kelime rekabet düzeyinin düşük ya da orta olması gereklidir. Buraya kocaman bir ANCAK koymak istiyoruz. Zira yüksek aranma hacmine sahip anahtar kelime için düşük rekabet ifadesini gördüğünüzde sevinçten havalara uçmanızı ve gerçekleşmeyecek hayaller kurmanızı istemiyoruz.

Google anahtar kelime rekabet verisi aslında bizim açımızdan tam olarak gerçeği yansıtan bir veri değildir. Google anahtar kelime planlayıcısının reklam verenler için sunulmuş bir araç olduğunu başta söylemiştik. Bu nedenle burada yer alan rekabet seviyesi o anahtar kelime için reklam verme hususunda rekabetin olup olmadığını göstermektedir.

Bu nedenle rekabet hususunda ilk sayfa da hatta ilk 5 sırada yer alan sitelerin rekabet edilebilir olup olmadıklarını kontrol etmeniz daha faydalı bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

Anahtar Kelime Analizi Yapabileceğiniz Ücretli Araçlar

Anahtar kelime analizi yapabilmeniz için size önerebileceğimiz ücretli araçlar bulunuyor. Öyle ki oldukça kapsamlı raporlar ve analizler yapma imkanı tanıyan bu araçları pek çoğunda sınırlı kullanım ya da 1 haftalık free hesap oluşturma imkanınız var.

Türkiye için oldukça yüksek sayılabilecek bir aylık ücrete sahip bu sitelerden faydalanmanız zor biliyoruz. Ancak 1 haftalık free hesap alarak oldukça kapsamlı anahtar kelime bulma, anahtar kelime analizi ve konu bulma gibi detaylı çalışmaları yapmanız mümkün olabilmektedir.

Ahrefs Anahtar Kelime Gezgini: Keywords Explorer

Ahrefs Keywords Explorer
Ahrefs Keywords Explorer

Ahrefs keywords Explorer aracını anahtar kelime gezgini olarak tanımlıyor. Anahtar kelime aranma hacmi, zorluk derecesi, tıklanma oranları, arama niyeti gibi kapsamlı bir şekilde anahtar kelime analizi yapmanıza olanak tanıyan bu aracı 7 günlük deneme süresi ile 7 Dolar karşılığında kullanabilirsiniz.

Moz Keyword Explorer

Moz Keyword Explorer SEO Keyword Research Tool
Moz Keyword Explorer SEO Keyword Research Tool

Anahtar kelime analizi için kullanabileceğiniz değerli bir araç ise Moz olmaktadır. Moz Keyword Explorer aracı da size anahtar kelimenin aranma hacmi ile birlikte organik tıklanma oranı, rekabet derecesi gibi pek çok detayı sunmaktadır. Üstelik yepyeni anahtar kelime fikirleri ile de karşınıza çıkmaktadır.

30 günlük deneme hesabı sunan Moz, anahtar kelime analizi için size büyük katkı sağlayacaktır. Bu nedenle denemenizi tavsiye ederiz.

Semrush İle Anahtar Kelime Analizi

Semrush
Semrush

Semrush da Ahrefs ve Moz gibi sadece anahtar kelime analizi aracından çok öte pek çok SEO aracını bir arada barındırmaktadır. kullanımı kolay olan Semrush anahtar kelime analizi sayesinde hem yeni fikirler elde edebilir hem de anahtar kelimelerinizin aranma, zorluk, CPC gibi pek çok metriklerini görebilirsiniz. 1 Haftalık ve 30 günlük Semrush deneme hesabı açarak bu aracı tecrübe etmenizi mutlaka tavsiye ederiz.

Ubersuggest Tam Kapsamlı SEO Aracı

Ubersuggest
Ubersuggest

Ücretli versiyonu yanında free hesaplara kısıtlı kullanım olanağı tanıyan UberSuggest, anahtar kelime analizi yaparken hem size birbirinden farklı anahtar elimeler sunmakta hem de aranma hacmi, zorluk derecesi ile birlikte ilk sırada yer alan rakip siteleri göstermektedir. 7 Günlük deneme hesabı ile ünlü SEO aracını tam kapsamlı olarak kullanmanız mümkün.

Keywordtool.io Anahtar Kelime Bulma Ve Analiz Etme

Keywordtool
Keywordtool

Ücretli olarak sunulan KeywordTool.io ile yüzlerce anahtar kelime bulma ve bu anahtar kelimelerin aranma hacimlerini izlemek mümkün. Türkçe arama imkanı bulunan bu anahtar kelime analiz aracını 10 gün ücretsiz test edebilir ya da aylık ücret karşılığında sınırsız kullanabilirsiniz.

Kwfinder Anahtar Kelime Zorluğunu Anında Gör

Kwfinder
Kwfinder

KWFinder diğer anahtar kelime analizi araçlarına göre oldukça ekonomik aylık ödemesi bulunmaktadır. Anahtar kelime bulma aracı olarak görev yapan KWFinder ile bulduğunuz anahtar kelimelerin zorluk derecelerini ve aranma hacimlerini aynı ekrandan izlemeniz mümkün olmaktadır. Özellikle İngilizce site sahipleri için yüksek kalitede anahtar kelime önerileri sunuyor.

Anahtar Kelime Analizi ile ilgili Sık Sorulan Sorular

SIK SORULAN SORULAR
SIK SORULAN SORULAR

Anahtar kelime analizi nedir?

Google yönergeleri ve arama motorlarında yükselmek için ziyaretçileri çekecek makaleler yayınlarken yazınızda kullanacagınız ve yazınızı en iyi ifade eden akla ilk gelen odak kelimeye anahtar kelime denir.

Anahtar kelime analizi nasıl yapılır?

Anahtar kelime analizi, çeşitli seo analiz araçlarını kullanarak herhangi bir sitenin mesela (Pirilancer.com) sitesinin anahtar ve trend kelimelerini araştırma işlemidir.

Anahtar kelime planlayıcı nedir?

https://ads.google.com/google_ads/anahtar_kelime adresi üzerinde Anahtar Kelime Planlayıcı, bir diğer adıyla Google Keyword Planner; Google Reklamları üzerinde size sunulan ücretsiz bir araçtır

Arama kelimesi nedir?

Arama kelimesi, Arama terimi veya anahtar kelime olarak adlandırılmaktadır. Mesela Pirilancer.com sitesinin anahtar kelimesi Freelancer kelimesidir.

Anahtar Kelimelerin Seçimi

Seo uyumlu bir makaleye başlarken Anahtar Kelimelerin seçimi oldukça önemlidir. Bir nevi Hit= Anahtar kelime seçimidir. Örnek olarak Pirilancer.com sitesinin anahtar kelimesi Freelancer kelimesidir.

Google anahtar kelime planlayıcı nasıl kullanılır?

Google Keyword Planner Giriş yaparak bu işlevi kullanabilirsiniz. Öncelikle Google Adwords’e giriş yaparak araçlar kısmına gelin. Araçlar içerinden Anahtar Kelime Planlayıcı aracını seçin. Yukarıda kırmızı okla gösterilen alan istediğiniz anahtar kelimeyi yazın.

WordPress anahtar kelime nasıl girilir?

WordPress anahtar kelime iki türlü giriş sağlanır. 1.si Yazı ekleme panelinde sağda anahtar kelime giriş kısmından, 2.ci olarak wordpress seo eklentisinde anahtar kelime giriş ekranındandır.

Makalede anahtar kelime kaç tane olmalı?

Makalede anahtar kelime kaç tane olmalı sorusunun cevabını makalenin uzunluğu kısalığı belirler.. 100 kelimelik çok kısa makalede 1 adet, 4000 kelimelik bir makalede 10dan fazla giriş sağlanabilir.

Google Adwords Keyword Planner nedir?

Google Keyword Planner; Google Reklamları üzerinde size sunulan ücretsiz bir araçtır

Arama sorgusu nedir?

Arama motorları tarafından gelen ziyaretçinin, aradığı kelime ve bu kelime ile hangi içeriğe hit geliyorsa o içeriğin arama sorgusu olarak adlandırılır.

Google Trends nasıl çalışır?

Google üzerinde dünya ve ülkesel bazda tutulan arama sorgularının istatistiksel günlük saatlik haftalık gibi zaman dilimlerine ayrılıp analiz ve gündem sorgularının oluşturdugu trend listesi.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Analizi, çeşitli seo analiz araçları ile yapılan analize verilen addır. Mesela Pirilancer.com sitesini ahrefs sitesinde analiz edilmesiyle oluşan analiz türüdür.

Google anahtar kelime analizi yapmak

Google anahtar kelime analizi yapmak, google da yükselmenin önemli adımlarından biridir. Google anahtar kelime analizi yaparak trend ve aranılan kelime yoğunlukları ile ilgili bir ön bilgilenme yapılarak makaleler oluşturulabilir.

Avatar of admin

admin

Yazardan beri: 4 September 2020

1 Yorum

Yorumunuzu bırakın

👋Pirilancer.com'dan ayrılıyorsunuz👋

Bu harika siteye az sonra ulaşacaksın🥰

Video Senin İçin❤️ muzikİZLEmuzik

YouTube video

13 saniye içinde yönlendiriliyorsunuz
1 2 3 4 5 6 7
Bildirimler kapat
Notibell
Tüm Pirilancer'lara 250 TL!
Notibell
İnstagram Gizli Profil Görme
Notibell
İnstagram %100 Engelleyeni Görün
Notibell
İnstagram Story indir🔻
Notibell
İnstagram Video İndir🔻
Notibell
Freelancer Araçları Tıklayınız
Notibell

Müzik Uygulamaları Tıklayınız

Bildirimleri aktif et    Evet .